Zachovejte se jako státník, vyzývá Sobotka Zemana. Hradní msta zrodila bojkot oslav

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
Aktualizováno 22. 10. 2016 17:40
Kněz Tomáš Halík vyzval "všechny slušné lidi", aby se na protest a ze solidarity s Jiřím Brady letos nezúčastnili udělování státních vyznamenání na Pražském hradě. Vyznamenaní mají podle Halíka zvážit, zda mohou letos ocenění beze studu přijmout. Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík oznámil, že společně s Petrem Pithartem, Michalem Horáčkem či Danielem Hermanem uspořádá alternativní oslavu vzniku republiky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Katolický kněz Tomáš Halík kvůli neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu vyzval, aby se pozvaní hosté nezúčastnili slavnostního večera 28. října na Pražském hradě. Vyznamenaní mají také podle něj zvážit, zda mohou letos ocenění beze studu přijmout.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se měl prezident Miloš Zeman zachovat jako státník a Jiřího Bradyho vyznamenat. Jinak bude z letošního 28. října festival hradní malosti a české rozhádanosti, uvedl.

Sobotka dnes potvrdil, že mezi návrhy, které mu Zeman zaslal ke spolupodepsání, jméno Bradyho nebylo uvedeno. "Vzhledem k ústavní tradici nezbývá než rozhodnutí prezidenta respektovat. Je to pouze on, kdo návrhy na vyznamenané ke kontrasignaci předsedovi vlády předkládá," uvedl Sobotka. Životní osud Bradyho je však podle něj opravdu mimořádný.

"Trucpodniky na Staromáku nic neřeší. Tady jde o důstojnost našeho hlavního státního svátku a soudržnost celé české společnosti. Státní symboly by nás měly spojovat," dodal Sobotka.

Beze studu k Zemanovi?

Kněz Tomáš Halík výzvou reagoval na obvinění, které proti prezidentu vznesl ministr kultury Daniel Herman. Zeman mu podle něj sdělil, že pokud nezruší schůzku s dalajlamou, jeho strýc Brady vyznamenání nedostane.

"Chtěl bych poté, co se ukázalo, jak hanebným způsobem Miloš Zeman vydíral ministra Hermana v souvislosti s návštěvou Jeho Svatosti dalajlamy, a z nízké msty vyškrtl ze seznamu vyznamenaných jeho strýce, vyzvat všechny slušné lidi mezi pozvanými na hradní recepci 28. října - a zejména představitele církví, kulturního a akademického světa - aby se na protest a ze solidarity s panem Jiřím Brady udělování státních vyznamenání letos nezúčastnili," uvedl Halík.

Letošní vyznamenaní by podle něj se měli dotázat svého svědomí, zda mohou sami za takových okolností beze studu vyznamenání přijmout.

Raději na Staroměstském náměstí

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík dnes na Twitteru vyzval lidi, aby vznik republiky oslavili na Staroměstském náměstí v pátek od půl sedmé večer.

Na Staroměstské náměstí místo na Hrad si podle něj přijdou vznik Československa připomenout například ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) či Petr Pithart.

Gazdík, který je zároveň místopředsedou Poslanecké sněmovny, uvedl, že v situaci, kdy se státní vyznamenání udělují podle politických názorů příbuzných, už není možné mlčet. "To se dostáváme někde do polototalitního nebo totalitního režimu, to jsme zažili za komunismu nebo fašismu," řekl.

"Mou povinností jako ústavního činitele je uctít státní svátek, rád bych to ale udělal důstojným způsobem, proto ho chceme oslavit někde jinde a nějak jinak," dodal.

Akce se nyní narychlo připravuje na koleni, ale o to s větším srdcem, řekl Gazdík. Dnes ráno už požádal magistrát o zábor náměstí. "Těší mě, že tam vystoupí Daniel Herman, Petr Pithart, Michal Horáček a další," dodal. Na akci se podle něj budou podílet i neziskové organizace, které ale nechtěl jmenovat.

Svou neúčast na Hradě potvrdil vedle Hermana i Jurečka. "Svojí účastí nechci přispívat k dojmu, že je vše v pořádku, když pravda a láska jsou na Hradě na úbytě," napsal ministr zemědělství. "Pokud se mám rozhodovat mezi tím, zda věřit mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi, nebo Bradymu, který prošel Terezínem a Osvětimí, mám v tom naprosto jasno," dodal Jurečka.

Na hradní ceremonii nepřijde ani ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). "Od doby, kdy je Miloš Zeman na Hradě, jsem se jí neúčastnil ani jednou. První 28. říjen byl krátce po lánském puči a od té doby jsem tam nikdy nešel, protože s tou nemravností, která se tam odehrává, nechci mít nic společného," řekl serveru Echo24.cz.

Kalousek na Hrad půjde

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad půjde. Myslí si, že jeho názory na výkon funkce prezidenta jsou dostatečně známé a nemusí je demonstrovat žádnými gesty. "Svátek 28. října a Pražský hrad nepatří panu prezidentovi, ty patří celé České republice. A veřejný činitel by měl slavit státní svátek. Já na Hrad půjdu, protože když tam nepůjdeme my, tak tam půjdou jen oni, a to si Hrad nezaslouží," řekl. Jedná se o můj osobní názor, který nechci nikomu vnucovat, dodal.

Oficiální oslavy nebude bojkotovat ani ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Rozhodnutí Hradu nechápu a hrozně moc mě mrzí. O panu Bradym už jsem dávno slyšela a ráda bych ho poznala osobně. Ale bojkotovat oslavy Dne české státnosti kvůli tomu nebudu," uvedla na dotaz serveru Echo24.cz. Také předseda lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že svou účast "zatím nezrušil".

Naopak většina zákonodárců ODS podle předsedy strany Petra Fialy nepřijde. Ani sám Fiala se na Hrad nechystá. "Nebyl jsem tam ani loni," uvedl. Strana podle něj nikomu nebude nařizovat, jak se chovat. O vhodné reakci se ale ještě poradí na jednání poslaneckého klubu. "Už teď je ale jasné, že většina našich zákonodárců se akce na Hradě nezúčastní," dodal Fiala.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) trvá na tom, že by situaci měla ozřejmit kancelář prezidenta i premiéra. "Používat jejich udělení či neudělení jako nástroj nátlaku je zcela nepřijatelné," uvedl.

Se státními vyznamenáními se musí zacházet důstojně, prohlásil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Pokud se potvrdí, že Zeman ze seznamu vyznamenaných vyřadil Bradyho kvůli tomu, že se jeho synovec Herman setkal s dalajlamou, bylo by to pro něj nepřijatelné.

Babiš: Pokud to Hrad slíbil, měl by vyznamenání předat

Prezident Miloš Zeman dnes místopředsedovi vlády a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi potvrdil, že požádal Hermana, aby zrušil schůzku s dalajlamou. Popřel prý ale, že by věc spojil s oceněním jeho strýce Jiřího Bradyho. Babiš to řekl novinářům po dnešní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech.

Hnutí ANO se podle něj poradí, jak bude postupovat ve věci ocenění Bradyho. Pokud mu Hrad vyznamenání slíbil, jeho neudělení by bylo nepřijatelné, řekl Babiš.

Zeman ministrovi financí řekl, že dostal 586 žádostí o vyznamenání a že je dá jen 31 lidem.

Zeman mi vyhrožoval, potvrzuje Herman

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v pátek řekl, že ho prezident Zeman vyzval, aby zrušil plánovanou schůzku s tibetským duchovním dalajlamou. V opačném případě mu pohrozil, že neudělí jeho strýci Bradymu státní vyznamenání. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček dnes tuto informaci pro Radiožurnál popřel.

Herman také uvedl, že jej Zeman vyzval  ke zrušení schůzky s dalajlamou při společenském setkání a před svědky na slovenském velvyslanectví. Podle ministra prezidentovi velmi záleželo na tom, aby se s dalajlamou nesetkal. Halík v prohlášení uvedl, že mu Herman po rozhovoru se Zemanem popsal prezidentův nátlak a výhružky přesně tak, jak o tom nyní hovoří v médiích. Kněz vyzval svědky rozhovoru, aby projevili stejnou odvahu a promluvili.

Halík zároveň zkritizoval prohlášení, které sepsali čtyři nejvyšší ústavní činitelé. Mluví v něm o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. Halík dopis označil za "jeden z nejhanebnějších dokumentů v naší moderní historii". Dodal, že k chování Zemana již není možné mlčet, protože "mlčení by znamenalo spoluvinu na soustavném obracení kormidla naší země pryč od od Evropy a západního světa".

Kauzu Brady bez komentářů zaznamenala i řada zahraničních médií - například agentura Reuters, izraelský list The Jerusalem Post, americký deník The New York Times, dánský server Denmark News.Net či asijská informační síť Channel NewsAsie.

Mimo jiné pod titulkem "Zeman kvůli dalajlamovi vyřadil z vyznamenávaných muže, který přežil holokaust" popisují celý příběh, citují Hermana a Bradyho a informují o tom, že Zemanův mluvčí odmítl komentovat Bradyho jméno v souvislosti se seznamem osob, které má prezident 28. října vyznamenat.

Neudělení vyznamenání vyvolalo kritiku i z řad domácích politiků. Například poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že pokud se Hermanova slova prokážou, měla by na to demokratická společnost reagovat. Zároveň vyzvala poslance, aby Bradyho ocenili na slavnostním zasedání Sněmovny.

 

Právě se děje

Další zprávy