Nebe nad Mittalem dál straší Ostravu. Podívejte se jak

Tomáš Netočný
4. 1. 2008 13:10
Prohlédněte si originální fotodokument
Takový byl pohled ze sedmého patra panelového domu ve Vratimově v srpnu loňského roku. Oranžový závoj vytvořila nad svými komíny společnost Arcelor Mittal Ostrava.
Takový byl pohled ze sedmého patra panelového domu ve Vratimově v srpnu loňského roku. Oranžový závoj vytvořila nad svými komíny společnost Arcelor Mittal Ostrava. | Foto: Eva Matějková

Ostrava - Pro obyvatele České republiky to byla zásadní zpráva roku 2007. "Ovzduší v naší zemi se opět zhoršuje a může to mít velmi vážný vliv na zdraví lidí," shodli se meteorologové, hygienici i lékaři.

Články o stavu životního prostředí patří na Aktuálně.cz pravidelně k těm nejčtenějším a velmi rozsáhlé jsou zpravidla také diskuse, které se pod nimi objevují.

K regionům s nejhorším ovzduším v Česku i v celé Evropské unii patří Ostravsko, a právě odtud dostala redakce sérii fotografií zachycující areál společnosti Arcelor Mittal Ostrava.

"Bydlím ve Vratimově a ze sedmého patra paneláku mám pěkný výhled na souseda," napsala autorka snímků Eva Matějková. "Občas pro závistivé kamarády v Kanadě a Itálii fotím ty barevné dýmy."

Firma je součástí největšího světového producenta oceli a město Vratimov leží v těsném sousedství jeho továrního komplexu, v Ostravě Kunčicích.

V červnu roku 2005 vznikla ze stejného okna vratimovského paneláku tato fotografie.
V červnu roku 2005 vznikla ze stejného okna vratimovského paneláku tato fotografie. | Foto: Eva Matějková

Mezi průmyslovými podniky patří Mittal k největším znečišťovatelům životního prostředí v České republice. Bývalá Nová huť Klementa Gottwalda vybudovaná v 50. letech přitom po roce 1989 investovala miliardy a mnohonásobně tím snížila množství škodlivých látek vypouštěných do svého okolí. V očích obyvatel však stále budí obavy.

Dokladem toho je i komentář amatérské fotografky z Vratimova, který připojila ke svým snímkům. "Honorář nechci. Ty fotky jsou moje krevní msta," uvedla s nadsázkou Eva Matějková, když fotografie poskytla redakci Aktuálně.cz.

Prohlédněte si nebe nad Mittalem s odborným výkladem

Ukázku snímků z Vratimova si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Část vizuálních efektů na fotografiích způsobuje například počasí, denní i roční doba, momentální světelné podmínky nebo třeba velké množství vodní páry, které má na kvalitu ovzduší jen minimální vliv.

Požádali jsme proto o komentář jak samotnou společnost Arcelor Mittal Ostrava, tak Českou inspekci životního prostředí. Od hutní firmy jsme za měsíc odpověď nedostali, přestože ji mluvčí Jana Dronská slíbila.

Inspekce poskytla komentář velmi podrobný a téměř okamžitě.

"Hutní provozy patří na celém světě k největším znečišťovatelům ovzduší, protože produkují nemalé množství tuhých znečišťujících látek i plynných emisí. Mnohdy mnohem škodlivější jsou však ty emise, které nevidíme ani necítíme," uvedl Radomír Štěrba - vedoucí inspektor ochrany ovzduší České inspekce životního prostředí v Ostravě.

Otázky bez odpovědi
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Otázky bez odpovědi

Redakce Aktuálně.cz požádala 4. prosince 2007 společnost Arcelor Mittal Ostrava o odpovědi na tyto otázky. Dosud je nedostala.

  • Jaké emisní látky produkované společností Arcelor Mittal Ostrava vidíme na fografiích?
  • Které provozy vaší společnosti je produkují?
  • Je si vaše společnost vědoma toho, že vizuální obraz Arcelor Mittal Ostrava v očích obyvatel může mít zásadní vliv na stav veřejného mínění?
  • Je pro vaši společnost důležité, aby veřejné mínění bylo vůči Arcelor Mittal Ostrava příznivé?
  • Co pro to vaše firma dělá?

Celý komentář inspektora Štěrby - najdete ZDE

"Bohužel, v posledním období stále významněji přibývá emisí z automobilové i letecké dopravy a také ze spalování tuhých paliv a komunálního odpadu v technicky nevhodných lokálních topeništích," dodal Radomír Štěrba.

Něco vám připravíme

Redakce Aktuálně.cz poslala do Mittalu snímky 4. prosince, tedy před měsícem. "Něco vám připravíme, ale firemní ekolog momentálně není k dispozici, takže až příští týden," odpověděla e-mailem mluvčí Jana Dronská o dva dny později.

Do dnešního dne však firma svůj komentář k fotografiím přes urgence neposlala. Pověst a celková image Mittalu v očích okolních obyvatel přitom není dobrá.

Loni na jaře podepisovali petici proti jejímu chování lidé ostravských obvodů Bartovice a Radvanice, na podzim začali s podobným protestem lidé v sousedním městě Šenově.

"U sebe i u lidí v našem okolí pozorujeme znatelné zhoršování zdravotního stavu. Proto jsme se rozhodli k protestu formou petice," uvedl jeden z autorů šenovského protestu Vladimír Rozbroj."

Více o peticích v Ostravě a Šenově - čtěte ZDE

Také k petici se mluvčí Jana Dronská vyjádřila dosud jen velmi stručně. "Program naší společnosti, který má situaci zlepšit, běží," uvedla mluvčí. "Takže to, co je v našich silách, děláme. Jakákoli petice na tom obtížně něco změní."

 

Právě se děje

Další zprávy