Mynářův boj o prověrku se může táhnout roky. Až do konce Zemanova období

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 24. 9. 2015 19:56
Snaha kancléře Vratislava Mynáře o získání bezpečnostní prověrky se může ještě protáhnout. Mynář nyní může udělat řadu kroků, aby pro něj klíčový dokument získal. Poté, co s rozkladem neuspěje u Národního bezpečnostního úřadu, se může obrátit i na soud. A ten by jeho případ mohl řešit i několik let.
Kancléř Vratislav Mynář.
Kancléř Vratislav Mynář. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Snaha hradního kancléře Vratislava Mynáře o to, aby dostal prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné, se může protáhnout i na několik let. Mynář má nyní ještě řadu možností, jak se může proti rozhodnutí Národního bezpečnostního úřad (NBÚ), který jeho žádost zamítl, bránit.

A tak by na postu kancléře mohl zůstat i do konce funkčního období prezidenta Miloše Zemana, které uplyne v průběhu roku 2018. Tedy pokud ho Zeman nebude chtít odvolat nebo Mynář sám jako vedoucí kanceláře prezidenta neskončí.  

Mynář ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že se teprve večer dozví, jestli prověrku dostal nebo ne. Až po informacích v médiích, která uvedla, že ji nezískal, byl informován, že mu na stole jeho sekretariátu na Pražském hradě leží obálka od NBÚ.

Prezident Miloš Zeman ale zatím svého kancléře odvolat nechce. "Pokud v té obálce bude rozhodnutí o neudělení prověrky na stupeň přísně tajné, předpokládám, ale nechci mluvit za pana kancléře, že tak jako jakýkoliv jiný občan České republiky využije možností, které mu dává proces odvolání, a pokud ani tyto možnosti nedopadnou dobře, dodržím slovo, které jsem dal," uvedl Zeman.

Mynář může podat rozklad

První krokem, který nyní může Mynář udělat, je podání rozkladu proti rozhodnutí NBÚ. Ten musí kancléř odeslat do patnácti dnů od doby, kdy mu úřad zamítavé stanovisko doručil. Pokud jej hned pracovníci NBÚ nezamítnou, nebo mu naopak nevyhoví, předají spis i s doporučením řediteli Dušanu Navrátilovi.

Šéf NBÚ pak rozhodne do tří měsíců na základě doporučení komise složené z odborníků, kteří nepracují pro tento úřad. "Shledá-li pro to důvody, ředitel NBÚ rozkladu vyhoví, napadené rozhodnutí zruší a věc vrátí k novému projednání a rozhodnutí. V ostatních případech rozklad zamítne a napadené rozhodnutí potvrdí," vysvětlil mluvčí NBÚ Radek Holý.

Ale ani tím by proces neskončil. Mynář by se mohl ještě obrátit na Městský soud v Praze. Pokud předseda senátu zjistí zásadní důvody a uzná, že žaloba splňuje podmínky pro přednostní projednání, rozhodne v řádu dnů či týdnů. V opačném případě to je ale otázka měsíců, či dokonce let. "Kvůli přetíženému správnímu úseku našeho soudu se rozhoduje v pořadí, v jakém případ dorazil. Může jít až o jednotky roků," uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

A v takovém případě by již mohlo být funkční období Miloše Zemana u konce. Navíc Mynář, i když by se žalobou neuspěl, by mohl ještě podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten je podle své mluvčí Sylvy Dostálové řeší zhruba za devět měsíců.

Koupě vily od advokáta Janouška

Vedoucí kanceláře prezidenta se v poslední době dostal do pozornosti médií také kvůli vile, kterou v pražských Strašnicích koupil od advokáta Víta Širokého, který mimo jiné zastupuje odsouzeného podnikatele Romana Janouška.

Kritizován byl také za to, že odmítal poskytnout veřejnosti majetkové přiznání. To za rok 2013 dal po kritice až do rukou poslankyně TOP 09 Věry Kovářové. Přiznání o nabytém majetku za loňský rok dosud nezveřejnil. Předal ho jen legislativnímu odboru Pražského hradu.

 

Právě se děje

Další zprávy