Kampaň místo piety, kritizují politici Zemana. Podporuje fašizaci společnosti, míní Dienstbier

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 18. 11. 2015 16:10
Prezident Miloš Zeman ve státní svátek vystoupil na Albertově na akci Bloku proti islámu. Podle českých politických špiček tím legitimizuje extremisty a celá akce podle nich místo piety připomínala předvolební mítink. "Miloš Zeman je ryzí populista. Kdyby národ miloval islám, bude chodit do mešity," řekl například Miroslav Kalousek. Politici zkritizovali také to, že kvůli akci islamofobů se veřejnost nedostala k pomníku na Albertově.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Vystoupení prezidenta Miloše Zemana na akci Bloku proti islámu v den státního svátku označují čeští politici za ostudné a nešťastné. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti. Politické špičky kritizují také to, že kvůli akci islamofobního uskupení nemohla veřejnost a studenti k památníku na Albertově.

"Prezidentovo vystoupení s extremisty považuji za nešťastné. Spíše než jako důstojná připomínka 17. listopadu to vypadalo jako předvolební mítink," komentoval akci vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Ještě kritičtěji hovoří lídr TOP 09 a bývalý Zemanův soupeř v prezidentské volbě Karel Schwarzenberg. "Albertov a jeden z nejvýznamnějších našich dnů byly zneužity pro akci v opačném duchu, než byl 17. listopad 1939 i 1989. Tehdy studenti demonstrovali za svobodu a demokracii. Včera se tam shromáždili ti, kteří jsou plni nenávisti a zní jako fašisti. A prezident se na tom podílí," zlobí se Schwarzenberg. Podle něj je Zemanovo vystoupení ostudou, která snížila vážnost prezidentského úřadu.

Spolu se Zemanem na akci vystoupil například volební šéf hnutí Úsvit Miroslav Lidinský a volební lídr Bloku proti islámu Martin Konvička. Ten v minulosti na sociálních sítích například sliboval znovuotevření koncentračních táborů nebo "mletí" muslimů do masokostní moučky.

"Prezident naší země by neměl legitimizovat tímto způsobem extremisty a lidi, kteří podle mě páchají trestný čin, protože vyvolávají nenávist. Je to něco, co je dostává z izolace na okraji společnosti, do které, myslím si, patří," dodal k prezidentovu vystoupení ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.

Zeman ve svém projevu naopak odmítl, aby byli odpůrci imigrace nálepkováni jako rasisti, islamofobové nebo extremisté. Sám přitom obratem nazval své odpůrce řvoucím davem a fašisty. "Pokud nechceme nálepkovat, jak požaduje pan prezident, tak by neměl nálepkovat ani on," dodal k tomu Bělobrádek.

Zeman překročil všechny meze

Podle dalšího člena vlády, ministra Dienstbiera z ČSSD, překročil Miloš Zeman veškeré meze. "Stoupl si na pódium vedle výkvětu současné extremistické scény a sdělil 'svému' národu, že fašismus nemá nazývat fašismem, islamofobii islamofobií, rasismus rasismem a xenofobii xenofobií," komentoval to Dienstbier.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek odsoudil prezidentovo vystoupení jako ryzí populismus. "Místo aby se snažil společnost sjednotit, tak ji úmyslně rozděluje a staví se vždycky na stranu nositelů jednoduchých a populistických řešení. Kdyby národ miloval islám, Miloš Zeman bude chodit do mešity," uvedl Kalousek.

Politici zkritizovali také to, že kvůli akci bylo zablokováno prostranství kolem památníku u Albertova. Ochranka k němu odmítla pustit skupinu studentů, což kromě politiků odsoudili také rektoři českých univerzit a zástupci studentů.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že chápe zvýšená bezpečnostní opatření, přesto ho neúčast studentů mrzí. "Domnívám se, že policie mohla v tomhle případě udělat výjimku a studenty tam vpustit, nepředstavovali žádné riziko," uvedl premiér.

"Zabrat si Albertov 17. listopadu pro akci, která se 17. listopadem nesouvisí, je mimořádně neférová a podlá věc. Zvlášť vůči studentům," dodal Kalousek. Podle něj je to stejné, jako kdyby si zahrádkáři na 28. září na svátek svatého Václava zabrali prostranství před bazilikou sv. Václava. "Když zákonodárci dali možnost záboru prostranství, tak počítali se slušným chováním. Ale s tím se u pana prezidenta nedá počítat," dodal Kalousek.

Hrad: Propaganda studentů

Podle Bělobrádka je celá věc smutná a podivná. "Asi si studenti budou muset příště udělat zábor veřejného prostranství sami, aby se tam dostali," dodal vicepremiér.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se studenti chtěli jen zviditelnit a jejich pokus o návštěvu pietního místa označil za "propagandistickou akci". Pokud prý chtěli k pamětní desce, mohli přijít jindy.

Studenti však na místě byli několik hodin předtím, než prezident na Albertov vůbec přijel.

 

Právě se děje

Další zprávy