Ministerstvo začne odměňovat lékaře, kteří si hledí svých pacientů

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
26. 10. 2015 5:30
Ministerstvo zdravotnictví mění taktiku: místo avizovaného trestání lékařů za to, že si dost nehledí svých pacientů, chce doktory naopak motivovat. Všichni praktičtí lékaři, kteří zvládnou udělat preventivní prohlídky alespoň u pětiny svých pacientů, dostanou příští rok příplatek. Bude to padesát haléřů za každého pacienta, kterého si vedou v kartotéce. Lékaři si tak přijdou na zhruba deset tisíc korun ročně navíc. Původně chtělo ministerstvo lékaře naopak trestat. O část příjmů měli přijít "obvoďáci", kteří si nezvou své pacienty na preventivní prohlídky, nenavštěvují nemocné doma ani neordinují do pozdních odpoledních hodin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Praktické lékaře, kteří se nestarají o své pacienty, stihnou tresty, plánovalo ještě minulý měsíc ministerstvo zdravotnictví. Lékaři měli přijít o část svých příjmů. Úřad ale nakonec od návrhu ustoupil. Místo trestů začne doktory raději motivovat.

"Podařilo se nám přesvědčit ministerstvo zdravotnictví, že tou správnou cestou nejsou tresty, ale naopak finanční motivace," potvrdil Aktuálně.cz Michal Bábíček ze Sdružení praktických lékařů. Místo ztrát tak na lékaře čekají až desetitisícové bonusy.

Původně přitom chtělo dát ministerstvo méně peněz všem "obvoďákům", kteří si svých pacientů dost nehledí - nezvou je pravidelně na preventivní prohlídky ani je nenavštěvují přímo doma. Nižší příjmy měli mít také doktoři, kteří neordinují alespoň jeden den v týdnu do šesté hodiny odpoledne.

Lepší než trest je motivace

Takovým lékařům měla klesnout pravidelná měsíční platba za každého pacienta v kartotéce z 52 korun na 49 korun. Doposud dostával lékař padesátikorunu od pojišťovny bez ohledu na to, jestli se pacient v ordinaci objeví, nebo ne.

"Nakonec jsme to ale změnili. Úhradová vyhláška na příští rok počítá naopak s pozitivní motivací lékaře - pokud zvládne udělat preventivní prohlídky alespoň u pětiny svých pacientů od čtyřiceti do osmdesáti let, dostane extra příplatek," řekla ředitelka odboru dohledu nad zdravotním pojištěním ministerstva zdravotnictví Helena Rögnerová.

Odměna bude činit padesát haléřů navíc za každého pacienta v kartotéce. Lékaři si tak přilepší průměrně o deset tisíc korun za rok. Další peníze si praktici vydělají, pokud se zapojí do služeb večerních pohotovostí – za deset odsloužených směn dostanou 35 tisíc korun.

Pacienta k návštěvě nedonutíme, tvrdí lékaři

Dnes totiž praktici večerní pohotovosti sloužit nechtějí. Pacienti tak zbytečně volají záchranky i k banalitám. Třeba pražská záchranka jen v prvním kvartálu tohoto roku ošetřila 29 798 pacientů, což je o 12 procent více než v předchozím roce.

Praktičtí lékaři jsou s výsledkem jednání spokojení, původní sankce se jim nelíbily. "Motivace lékařů je rozhodně lepším řešením než jejich trestání," pochvaluje si upravené znění úhradové vyhlášky na příští rok Michal Bábíček.

Sankce pro lékaře byly podle něj nespravedlivé. "Praktický lékař nemá absolutně žádný nástroj, jak pacienta k návštěvám donutit. Každý pacient má právo se svobodně rozhodnout, jestli pozvánku na preventivní prohlídku přijme, nebo ji bude ignorovat," souhlasí také zlínský praktický lékař Lubomír Nečas.

Ministerstvo udělalo chybu, domnívá se právník

Proto se také podle něj před lety vymyslela "kapitační platba" – tedy měsíční příspěvek na každého pacienta v kartotéce. "Změřilo se, kolik pacientů k lékaři chodí pravidelně, kolik naopak nechodí, a to se zprůměrovalo," vysvětluje Nečas.

Naopak podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála udělalo ministerstvo chybu. "Je hrozná škoda, že navrhované změny neprošly. Je to v rozporu se zájmem pojištěnců," zhodnotil právník.

O české pacienty se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky stará celkem 4449 ordinací praktických lékařů, každý "obvoďák" má přitom v kartotéce v průměru 1623 registrovaných pacientů. Nejhustší síť ordinací je dlouhodobě v Praze a Olomouckém kraji, naopak nejméně lékařů působí ve středních Čechách.

Za každého registrovaného pacienta dnes dostávají praktičtí lékaři od pojišťovny automaticky padesátikorunu měsíčně, další peníze jim plynou za preventivní prohlídky nebo různá potvrzení. Tím se praktičtí lékaři liší od takzvaných ambulantních specialistů - například očařů, plicařů či internistů. Ti jsou naopak placeni jen za výkony, které svým pacientům skutečně provedli.

Průměrná ordinace praktického lékaře si dnes měsíčně přijde na zhruba 80 až 100 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy