Miroslav Šlouf, symbol oposmlouvy, se vrátil na scénu

Sabina Slonková
18. 4. 2007 23:00
Opanoval Slovensko, přátelí se i s českým ministrem

Praha - Miroslav Šlouf, symbol opoziční smlouvy, který za éry premiéra Miloše Zemana v politice odstartoval comeback bývalých aparátčíků a legalizoval vztahy s pochybnými podnikateli, je po pěti letech v ústraní zpět na scéně.

Opět začal do značné míry ovlivňovat chod vybraných firem, jež ovládá stát, usiloval o manažerský post v Lidovém domě, je v kontaktu s členem vládního Topolánkova týmu a zapojil se do rozhovorů o politickém uspořádání země.

Po odchodu Zemana do politického důchodu a neúspěšném boji o senátorské křeslo se Šlouf z politiky stáhl, dnes mu už jde prakticky výhradně o vlastní byznys.

Větří privatizace

Fakt, že se Miroslav Šlouf vrací, potvrzují informace, které Aktuálně.cz v uplynulých týdnech nashromáždilo z rozhovorů s podnikateli, lobbisty a politiky, ale i přímo s jeho přáteli.

"Chystají se poslední privatizace a Šlouf se snaží být u toho. Opanoval sice s pomocí bývalých svazáků hlavně Slovensko, ale zaznamenali jsme jeho aktivity například kolem českých drah či letiště," tvrdí jeden z nejbohatších tuzemských podnikatelů, který aktivity Šloufa roky monitoruje.

Šloufovi se telefonem nepráská

Kdo je Miroslav Šlouf

V POLITICE

  • Bývalý komunistický funkcionář a šedá eminence politiky z doby opoziční smlouvy.
  • Formálně vedl tým poradců expremiéra Miloše Zemana, fakticky patřil ke klíčovým postavám, které ovlivňovaly chod mnoha institucí a státních firem.
  • Na úřad vlády coby poradce přivedl své známé ze SSM a KSČ
  • Jeho neomezená moc skončila s odchodem Zemana do politického důchodu, jeho nástupce Špidla odmítl se Šloufem jakkoli spolupracovat.
  • S nynějším vedením ČSSD je na kordy.

V ČINECH

  • V jeho týmu vznikl hanopis Olovo diskreditující Petru Buzkovou, poradci se zapojili i do nátlaku na ředitele zámku Štiřín
  • Doporučil Janu Kavanovi, aby na ministerstvo zahraničí přijal Karla Srbu a přátelil se s bossem podsvětí Františkem Mrázkem
  • I sami ministři za ČSSD si časem začali stěžovat, že jim zasahuje do personální politiky a výběrových řízení

VE VÝROCÍCH

  • "Za Miloše Zemana a Miroslava Šloufa nastalo Palermo české politiky. Rozeznat, kdo je politik, kdo státní úředník a kdo kriminálník, bylo v řadě případů takřka nemožné." (Špidlův poradce Lukáš Jelínek v LN)
  • "To, co dnes předvádí, to je restaurace 4. kategorie. Připadají mi všichni bez rozdílu, včetně Topolánka a Paroubka, že vypili 15 piv a 10 panáků. Každý si mele to svoje bez možnosti najít rozumnou, inteligentní dohodu. A do toho já mám zasahovat? To bych si pěkně poničil jméno." (Šlouf o současné politice v Právu)

Ke svému byznysu nyní někdejší prominent totalitní éry využívá právě své politické kontakty. Jen díky nim například před několika měsíci dostal do čela slovenských drah svého přítele Dalibora Zeleného a do poslední chvíle držel ve funkci šéfa státních hmotných rezerv Jana Žižku.

S nynějším vedením ČSSD je sice na kordy, našel si ale "náhrady" ve vládní ODS - přátelí se třeba s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem.

Jeho pozici dokresluje i nedávná aféra kolem Vladimíra Husáka, který byl coby nejvyšší šéf policie se Šloufem v čilém kontaktu. "Když vám zavolá Šlouf a něco po vás chce, tak mu přece neprásknete s telefonem," obhajoval Husáka v Hospodářských novinách bývalý ministr vnitra František Bublan.

Chci být manažer Lidového domu

Svůj návrat začal Miroslav Šlouf už loni zjara, kdy se po boku Miloše Zemana zapojil do předvolební kampaně v Ústeckém kraji, kde kandidoval šéf strany Jiří Paroubek.

"Jemu už dnes ale rozhodně nejde o to, aby se vrátil do politiky. Tou je zhnusený. Je ponořen do svých aktivit, které sice mají kořeny v politice, ale už s ní nesouvisí," říká Šloufův přítel, sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna.

Minimálně ještě loni v létě měl ale Miroslav Šlouf jiné ambice. Chtěl se znovu dostat do aparátu ČSSD: a to jako hlavní manažer Lidového domu.

"Mluvili o tom s Paroubkem, ten mu to dokonce slíbil. Na poslední chvíli, loni v půli srpna mu ale řekl, že si to rozmyslel," popsal vyjednávání jeden z Paroubkových nejbližších spolupracovníků.

Pravdivost této verze potvrzuje i Šloufův přítel Foldyna: "Tu funkci mu slíbil. Bylo to velmi nablízko dohodě."

Jiří Paroubek plánované angažmá Šloufa ale nepotvrdil. "Není to člověk, kterého bych pověřil funkcí manažera ČSSD," prohlásil.

Právě od loňského podzimu - tedy pár týdnů po výše zmíněné historce - se datuje konec vztahu mezi Zemanem (Šloufem) a Paroubkem. "To, že Šloufa nevzal do Lidového domu, k tomu výrazně přispělo," dodal již citovaný Paroubkův spolupracovník.

Znovu platí: Za vším hledej Šloufa?

Od té doby špičky ČSSD tvrdí, že Šlouf dělá všechno proto, aby se jim pomstil. Paroubek jej mimo jiné veřejně obvinil, že donutil sociálnědemokratické poslance Melčáka s Pohankou, aby podpořili Topolánkovu vládu. "Nebudu vám říkat, odkud to víme. Prostě to víme," trvá dodnes na svém Paroubek.

Informace o Šloufově roli v příběhu má k dispozici i redakce Aktuálně.cz. Melčák i Pohanka totiž byli v době svého rozhodování, zda opustit řady ČSSD, prokazatelně v kontaktu právě s lidmi, kteří se Šloufem spolupracují.

"Nebylo to ale tak, že by je přímo on přesvědčoval. Byl jako vždy v pozadí," potvrzuje i člen nejužšího vedení ČSSD. "U něj je to čistě pragmatické rozhodnutí. Když viděl, že ČSSD s Paroubkem v čele v Topolánkově vládě nikdy nebude, tak se snažil zajistit si vliv jinak," dodal.

Miroslav Šlouf nicméně jakékoli angažmá v případu Melčák a Pohanka odmítá. Jako reakci na tato obvinění napsal Paroubkovi otevřený dopis, v němž tvrdí: "Bohužel i ty ses připojil k těm, kteří mě obviňují ze všeho možného i nemožného. Překvapilo mě to i z toho důvodu, že v letošním roce to budou již páté Vánoce, které trávím mimo aktivní politiku. Ta je pro mě okrajovou záležitostí."

Rozhádalo je i Slovensko

Vedení ČSSD se se Šloufem střetlo i kvůli jeho aktivitám na Slovensku, kde nyní vládně spojenec českých sociálních demokratů Róbert Fico. Špičky ČSSD Šloufa obvinily, že za zády strany jejím jménem vyjednával s Ficovým týmem. V něm mimochodem sedí coby Ficův poradce letitý Šloufův přítel, exministr zahraničí Jan Kavan.

"Šlouf se tam tvářil, že zastupuje ČSSD, ale k tomu nikdy nedostal žádný mandát. Muselo se to pak složitě řešit, aby si všechny strany zachovaly svou tvář," popsal roztržku již citovaný člen vedení sociálních demokratů.

I přes to, že se od něj ČSSD na Slovensku distancovala, podařilo se Šloufovi instalovat do čela slovenských drah dalšího známého - Dalibora Zeleného. Ten v minulosti řídil i České dráhy. "Myslím, že Mirek se Zeleným uměl dobře komunikovat. Ostatně i s tou současnou slovenskou garniturou," říká Šloufův přítel Foldyna.

V čem je jeho kouzlo?

Ačkoli nynější vedení ČSSD Šloufovi nemůže přijít na jméno, nepřijatelný zůstává i pro většinu politiků z jiných stran, jedno mu nikdo neupírá: charisma. Platí za zábavného, příjemného společníka, který má nesporný talent řešit věci na první pohled neřešitelné.

A i sami sociální demokraté přiznávají, že jeho organizační schopnosti mnohonásobně převyšují schopnosti většiny lidí z Lidového domu. "To byl důvod, proč se o něm uvažovalo jako o hlavním manažerovi. Skončilo to ale na tom, že jeho jméno přece jen dráždí a minimálně čtyři krajské organizace ČSSD by se postavily ostře proti," říká jeden z nejbližších spolupracovníků Jiřího Paroubka.

Řebíček: Byznys spolu neděláme

Organizační schopnosti na Šloufovi obdivuje i nynější ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), s nímž je Šlouf v kontaktu. "Já si ho vážím, měl jsem možnost jej pozorovat i při loňské předvolební kampani, kdy hrál fér."

Přestože jsou stále v kontaktu, Řebíček tvrdí, že to rozhodně není kvůli Šloufovým podnikatelským aktivitám. "Byznys jsem s ním nikdy nedělal, ani dřív, když jsem podnikal," říká ministr. "Já dělal vždy dopravu a on se věnoval zdravotnictví. Nikdy se na mě jako na ministra neobracel, že by něco chtěl. Obrátil se na mě jen jeho syn s nějakou záležitostí ohledně EU, tak jsem jej odkázal na svého náměstka a ani nevím, jak to vlastně dopadlo."

Miroslav Šlouf dnes oficiálně působí v několika firmách, klíčová je Slávia Consulting, poradenská společnost, kde mimo jiné sedí s dalšími bývalými poradci premiéra Zemana. Šlouf má vliv i na chod soukromého kožního sanatoria, které řídí jeho letitá přítelkyně.

O svých aktivitách se ale s novináři bavit nechce. Poté, co se před pár dny vrátil z dlouhodobého pobytu v Mexiku, nezvedal svůj mobilní telefon, nereagoval na sms ani vzkazy zanechané u spolupracovníků.

 

Právě se děje

Další zprávy