Grafika: Loni přibylo případů převaděčství. Kudy jezdí uprchlíci přes české území?

V roce 2015 naplno propukla evropská migrační krize. Projevilo se to i v České republice, která stojí mimo hlavní tranzitní trasy, po nich se uprchlíci dostávají do cílových zemí západní Evropy. Policie loni v Česku zadržela přes 8,5 tisíce cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Nejčastěji šlo o občany Sýrie, kteří utíkají před letitou občanskou válkou. Podívejte se na vybrané údaje ze statistiky Policie ČR ohledně ilegální migrace na našem území v loňském roce.

Vývoj nelegální migrace

Česká republika je z hlediska nelegální migrace dlouhodobě cílovou zemí především pro občany Ukrajiny a Vietnamu. Tranzitní je v současnosti především pro občany Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, Kosova.

Počet zadržených nelegálních migrantů

Počet legálně žijících cizinců v ČR

U legálního přistěhovalectví policisté zaznamenali nárůst o 3,5 procenta oproti roku 2014.

Počty nelegálních migrantů podle měsíce v roce 2015

Top 10: Nelegální migranti dle národnosti

Největší nárůst je u migrantů ze Sýrie, Afghanistánu, Iráku a Pákistánu. V případě občanů Kuvajtu či Saúdské Arábie jde v praxi často o lázeňské hosty, kteří překročí dobu povoleného pobytu, zpravidla víza na 90 dní.

Cizinci v zařízeních pro zajištění

Zjištěné neregulérní doklady

Cizinecká policie loni odhalila i více falešných dokladů a dalších cestovních listin, a to 2502. Proti loňsku šlo o navýšení počtu o 1532 neregulérních dokladů. Podle policie drtivá většina migrantů, kteří do České republiky vstupovali, neměli žádné cestovní doklady.

Osoby napomáhající k nelegální migraci

V roce 2015 výrazně převládaly osoby, které napomáhaly k nelegálnímu překročení státní hranice. Většinou se jednalo o řidiče vozidel, kteří při tranzitní nelegální migraci převáželi především občany Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Kosova.

Převaděči podle policie poskytují pomoc při organizaci trasy, obstarání jízdenek, uschování v úkrytu kamionů, dopravě v osobních automobilech – včetně využívání internetových nabídek na „spolujízdu“.

Případy vyhoštění

V roce 2015 bylo vydáno 3 009 rozhodnutí o správním vyhoštění, což je o 860 případů více oproti roku 2014. Soudy České republiky pak vyslovily trest vyhoštění v dalších 1 013 případech. Do sousedních států předáno 1 396 osob, nejvíce do Rakouska (1 078), dále na Slovensko (258) do Německa (52) a do Polska (8).

Vyhoštění cizinci s vydaným rozhodnutím o správním vyhoštění

Trasy migrantů přes Česko

Hlavní směr vstupu nelegálních migrantů je přes území Jihomoravského kraje z území Rakouska a Slovenska. Jsou registrováni i migranti, kteří přijíždí z Itálie přes Rakousko (Somálci v autobusech s padělanými doklady).

Území ČR opouští migranti především přes Ústecký, případně Plzeňský kraj. Nejčastěji cestují ve vlaku a osobních automobilech v současnosti i autobusech, zjištěni byli při převozu v nákladních vozidlech a obytných automobilech.

Směr tranzitní nelegální migrace přes území ČR

Ač Česká republika stojí mimo hlavní tranzitní trasy uprchlíků do Evropy, policejní statistiky ukazují nárůst zadržených nelegálních migrantů. Nejčastěji šlo o občany Sýrie, kteří utíkají před letitou občanskou válkou. V Česku též přibylo případů převaděčství. Podívejte se na vybrané údaje ze statistiky Policie ČR ohledně ilegální migrace na našem území v loňském roce.
Autor Tomáš Kunc, Štěpán Plaček