Města zakazují sezení venku. Jde o porušování svobody pohybu, říká Šabatová a posílá věc k soudu

ČTK ČTK
30. 1. 2016 9:44
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá Ústavní soud o zrušení některých částí vyhlášek měst Litvínova a Varnsdorfu, které lidem zakazují sedět venku na zídkách či schodech. Podle ombudsmanky porušují svobodu pohybu a jsou protiústavní. Verdikt Ústavního soudu by podle ombudsmanky sloužil jako precedent, který by pak ostatní města měla respektovat a příslušné vyhlášky zrušit.
Anna Šabatová
Anna Šabatová | Foto: David Kohout

Brno - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá Ústavní soud o zrušení některých částí vyhlášek severočeských měst Litvínova a Varnsdorfu, které lidem zakazují sedět venku na zídkách či schodech. Uvedl to dnes server iDnes.cz. Podobných vyhlášek v posledních letech stále přibývá, podle ombudsmanky porušují svobodu pohybu a jsou protiústavní.

Obecně závazné vyhlášky zakazující sedět na zemi, obrubníku, schodech či zídce se týkají vedle Litvínova a Varnsdorfu i řady dalších, povětšinou severočeských měst. Loni je přijaly například Duchcov a Most, již delší dobu platí v Krupce, Bílině či Rotavě.

Verdikt Ústavního soudu by podle ombudsmanky sloužil jako precedent, který by pak ostatní města měla respektovat a příslušné vyhlášky zrušit. "Domnívám se, že obce nemohou takto silně zasahovat do svobody pohybu. A do této svobody patří i možnost sedět," řekla serveru Šabatová.

Cílem vyhlášek je předcházení "narušování veřejného pořádku ve městě, ochrana veřejné zeleně a zvýšení estetické hodnoty vzhledu města". V praxi to však znamená, že kdokoli, kdo si sedne se zmrzlinou na obrubník či na zábradlí před školou, se dopouští přestupku.

"Takovou regulaci považuji za absurdní. Sezení na čemkoli jiném než na lavičce není činnost sama o sobě škodlivá. Je nepřiměřené bojovat proti vandalismu tím, že se všem lidem zakáže činnost, která k vandalismu vést nemusí. Například maminka hlídající své dítě na písku, u kterého není lavička, bude muset celou dobu stát," uvedla ombudsmanka.

Šabatová vyhlášky kritizovala už loni na podzim. S využitím svého práva obrátit se na Ústavní soud ale vyčkávala, protože vyhlášky kontroluje ministerstvo vnitra, které může v případě pochybností samo zasáhnout. Úřad však ve vyhláškách neshledal problém.

Vyhlášky kritizuje rovněž senátor Václav Láska, který připravuje žalobu k Ústavnímu soudu kvůli případu Rotavy v Karlovarském kraji. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla obce tak postupují v případech, kdy selhávají základní pravidla slušného chování. "Potom musí dojít k tomuto krajnímu kroku, kdy se jasně stanoví pravidla, jak se lidé ve veřejném prostoru mají chovat," uvedl Lukl.

 

Právě se děje

Další zprávy