Makléřka, která odmítla pronajmout byt Romce, se omluví. Advokát své odvolání stáhl

Radek Nohl Radek Nohl
2. 12. 2015 5:30
Realitní kanceláře budou muset odmítat přání vlastníků nemovitostí, kteří nebudou chtít pronajmout svůj byt nebo dům Romovi nebo cizinci. Průlomový rozsudek litoměřického soudu bude pravomocný. Oba advokáti se dohodli a svá odvolání stáhli. Kauzou se tak již nebude zabývat krajský soud. Naopak makléřka se bude muset Romce omlouvat. Obhájci nyní chtějí, aby se problémem začali zabývat politici. Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera je rozhodnutí soudce Jiřího Šlapala správné a zákon není nutné měnit.
Eliška Nosková se bude muset Lence Balogové omluvit. Rozsudek litoměřického soudu brzy nabude právní moci.
Eliška Nosková se bude muset Lence Balogové omluvit. Rozsudek litoměřického soudu brzy nabude právní moci. | Foto: ČTK

Praha - Realitní makléře čeká změna, která ovlivní jejich práci. Definitivně bude platit, že musí odmítat přání vlastníků nemovitostí, kteří si nebudou přát pronajmout svůj byt nebo dům Romovi, cizinci nebo třeba postiženému.

Pro realitní kanceláře bude nově závazný rozsudek Okresního soudu v Litoměřicích. Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, oba advokáti své odvolání stáhli. K tomu, aby byl verdikt pravomocný, zbývá pouze formalita. Podle soudce Jiřího Šlapala, který průlomový rozsudek vydal, musí už jen krajský soud potvrdit, že odvolací řízení zastavil. Což je otázka několika dnů.

Advokát Ondřej Pecák, který zastupoval realitní makléřku Elišku Noskovou, Aktuálně.cz potvrdil, že se na stažení odvolání obě strany dohodly. "Problém, který jsme otevřeli, se teď plně přesune na politickou platformu. Dále bude už jen na společnosti a politicích, jakou cestou se tato společnost bude chtít vydat," prohlásil Pecák.

Soudce Jiří Šlapal před několika týdny rozhodl, že se makléřka Nosková musí omluvit Lence Balogové. Té nechtěl makléř z realitní kanceláře Elišky Noskové pronajmout byt v Lovosicích, protože je Romka. Plnil přitom jen přání vlastníka.

Diskriminace na přání majitele není možná, řekl ministr

Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je rozhodnutí soudce Jiřího Šlapala správné. Zákon není nutné měnit. "Realitní kancelář nemůže uplatňovat diskriminační kritéria ani na základě požadavku majitele. Je nepřijatelné diskriminovat někoho pro příslušnost ke skupině, když on sám se chová slušně a plní své závazky a povinnosti," uvedl Dienstbier.

Pro jeho vládní kolegyni ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD) je svoboda volně nakládat se svým majetkem jedna ze základních lidských práv. "Podobně si dovedu představit, že třeba personální agentura nemůže akceptovat požadavek, aby našla pracovníka na nějakou pozici, kde musí umět kupříkladu česky a anglicky, ale nesmí to být Slovák - pokud umí česky a anglicky, nešlo by o rovný přístup," uvedla Marksová.

Poslancům ze sněmovní komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny se rozsudek litoměřického soudu nelíbí. "Realitní kancelář je prodlouženou rukou vlastníka. Je to nepřiměřený zásah do vlastnického práva," komentoval verdikt poslanec ODS Radim Holeček. A podobný názor má i poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09. "Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby to rozhodující slovo neměl vlastník," uvedla Langšádlová.

Langšádlová podle svých slov chce zákon změnit. To ale bude zřejmě poměrně složité. "Nelze měnit legislativu způsobem, který by umožňoval diskriminační jednání. Bylo by to protiústavní a takový zákon by Ústavní soud musel k návrhu zrušit," prohlásil Dienstbier.

Makléři budou mít více práce

Realitní makléř podle verdiktu nesmí odmítnout pronájem nemovitosti třeba zdravotně postiženému, cizinci nebo Romovi. Naopak vlastník bytu takovou možnost má. "Může se zcela svobodně rozhodnout, komu svůj majetek pronajme, a své rozhodnutí ani nemusí navenek žádným způsobem zdůvodňovat," uvedl soudce Jiří Šlapal.

Problém ale nastává právě tehdy, kdy se obrátí na realitní kancelář. V takovém případě musí podle Šlapala majitel nemovitosti počítat s tím, že když makléř poté nabídku zveřejní, nesmí se chovat diskriminačně. Když bude realitní kancelář přání vlastníků plnit, může na ni klient podat žalobu a mohla by tak skončit před soudem.

Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky ale odmítání přání vlastníků povede k pokrytectví.

Makléři podle Borůvky o zakázky nepřijdou, čeká na ně ale nyní více práce. Od zájemců o byt budou v některých případech chtít dokumenty navíc. Vyžadovat je budou, aby zjistili, zda klient například neměl dluhy nebo nezničil jiný byt.

"Budou muset požadovat od klientů dokumenty o bezdlužnosti či kontakty na majitele bytů, od nichž si pronajímali byt dříve. To hodně zkomplikuje práci," řekl v DVTV Borůvka.

Realitní kancelář testem neprošla, skončila u soudu

Spor má počátek v roce 2013, kdy úřad ombudsmana na základě podnětů testoval realitní kanceláře a jejich ochotu pronajímat byty Romům. Akce se zúčastnila také Lenka Balogová, vedoucí Poradny pro občanství, občanská a lidská práva v Ústí nad Labem.

Během testu se Balogová dovolala také do realitní kanceláře Elišky Noskové. Podle záznamu, který byl přehrán u soudu, se makléř během hovoru Balogové zeptal, zda je Romka. Ta mu odpověděla, že je. Spolupracovník Noskové poté na to zareagoval slovy, že Romy majitel bytu nechce, protože s nimi má špatné zkušenosti.

 

Právě se děje

Další zprávy