Magistrem za dva měsíce. Titul mu ale vzít nelze, řekl soud

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 6. 8. 2015 11:03
Krajský soud v Plzni vynesl průlomový rozsudek. Se žalobou uspěl pražský podnikatel Jan Harangozzo a bývalý šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman.
Vysokoškolský diplom odebrat nelze, řekl krajský soud v Plzni.
Vysokoškolský diplom odebrat nelze, řekl krajský soud v Plzni. | Foto: Reuters

Plzeň - Ti, kteří přišli během aféry na plzeňské Západočeské univerzitě o titul, mají šanci, že ho budou moct dál používat. Krajský soud již ve dvou případech řekl, že univerzita postupovala nesprávně, a rozhodnutí o odebrání titulu zrušil.

Se žalobou uspěl pražský podnikatel Jan Harangozzo a bývalý šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman, zjistilo Aktuálně.cz.

Harangozzovi plzeňská univerzita odebrala titul Mgr. v roce 2011, protože jej podle jejího vedení získal místo pěti let za dva měsíce a dva týdny. Advokát Radek Ondruš, který zastupoval Harangozza, u soudu argumentoval tím, že ale jeho klient studoval vysokou školu v Praze a v Plzni složil jen státnice. Hosman pak o rok později přišel o titul Bc., jelikož v bakalářské práci měl opsané celé pasáže z práce svého kolegy.  

Jenže Krajský soud v Plzni teď rozhodl, že o vysokoškolský titul přijít nemůžou. Z rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že oba udělali to, co po nich chce zákon: složili závěrečnou zkoušku a obhájili svou diplomovou, respektive bakalářskou práci.

"Podle zákona o vysokých školách má stále právo jak na diplom, tak na dodatek k němu. Vykonal přece to, co po něm zákon požaduje k jejich získání. Pak ovšem není prostor pro jakékoliv rušení," napsal do verdiktu soudce Václav Roučka, který o žalobách Harangozza a Hosmana rozhodl.

Soud: Univerzita postupovala špatně

Jinak řečeno, pokud by Harangozzovi a Hosmanovi chtěla univerzita vysokoškolský diplom vzít, musela by nejdříve zneplatnit státní závěrečnou zkoušku a obhajobu jejich prací. To ale její vedení neudělalo. 

Navíc samotný postup, kdy Západočeská univerzita na doporučení tehdejšího děkana Jiřího Pospíšila, dnes europoslance za TOP 09, při odnětí titulu postupovala podle správního řádu, nebyl podle plzeňského krajského soudu správný. Správní řád umožňuje zrušit nějaké vyjádření, osvědčení nebo sdělení. Jenže vysokoškolský diplom je podle zákona dokladem. 

Případ ale ještě nekončí. Univerzita rozhodla, že podá kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. "Rozhodnutí, zda je vysoká škola za současného právního stavu oprávněna rušit diplomy, či nikoliv, může mít zásadní vliv na fungování celého vysokého školství v České republice," zdůvodnila mluvčí univerzity Kamila Kolářová, proč byly stížnosti podány.

Soud o nich ale ještě nerozhodl. "Jsou ve stadiu poučení účastníků a počáteční přípravy, nelze tedy určit, kdy budou přesně rozhodnuty," uvedl asistent předsedy Nejvyššího správního soudu Adam Walach.  

O tituly přišly i Mrázkovy děti

Univerzita odebrala tituly i dalším. Jsou mezi nimi například Monika Mrázková a Michal Mrázek, děti zavražděného Františka Mrázka, podnikatelé Ladislav Cirhan a Petr Matuška nebo šéf Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.

V budoucnu by mělo být již odebrání vysokoškolských diplomů jednodušší. Počítá s tím novela zákona o vysokých školách, která v Poslanecké sněmovně prošla prvním čtením. Odebrání titulu by podle ní hrozilo těm, kteří by ve své absolventské práci opisovali nebo se dopouštěli trestné činnosti včetně úplatkářství nebo vydírání. Jakým způsobem, kdo diplom získal, by mělo být možné prověřit až tři roky zpětně.

 

Právě se děje

Další zprávy