Lidovci neprosadili, aby sněmovna řešila "personální zemětřesení" v Babišově vládě

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 23. 4. 2019 14:44
Lidovcům se nepodařilo prosadit na úterní odpolední schůzi sněmovny bod, aby se poslanci zabývali personálními změnami ve vládě. Proti zařazení bodu shromáždilo hnutí ANO 29 podpisů, takže podle jednacího řádu se nemohlo o návrhu lidovců ani hlasovat. Už dopoledne předseda lidovců Marek Výborný oznámil, že lidovci vyzvou vládu, aby znovu požádala Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Žádná jiná strana však jejich návrh nepodpořila.
Nové vedení KDU-ČSL v čele s předsedou Markem Výborným (třetí zleva).
Nové vedení KDU-ČSL v čele s předsedou Markem Výborným (třetí zleva). | Foto: ČTK

Úterní schůze sněmovny začala odpoledne v atmosféře, kterou hodně ovlivňují očekávané změny ve vládě, a to zejména odchod ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Opoziční strany tuto změnu ostře kritizují, mají výhrady jak k odchodu Kněžínka, tak k tomu, že ho má nahradit poradkyně prezidenta Marie Benešová. V kritice šli nejdále lidovci, kteří dokonce vyzvali vládu, aby znovu požádala o vyslovení důvěry. 

Lidovecké návrhy ale neměly šanci na schválení. Někteří opoziční politici se soustřeďují především na čtvrtek, kdy je svolána z popudu opozičních ODS, pirátů a KDU-ČSL mimořádná schůze. Ta se má mimo jiné týkat výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), hrozícího schodku státního rozpočtu a také údajného střetu zájmů premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše.

"Kvůli personálnímu zemětřesení ve vládě navrhneme zařazení mimořádného bodu na jednání Poslanecké sněmovny. Navíc vyzveme vládu, aby znovu požádala sněmovnu o důvěru. Při tak značné obměně ministrů je to podle nás slušnost a samozřejmost," uvedli v úterý lidovci. Jejich předseda Marek Výborný poté vystoupil i před celou Poslaneckou sněmovnou, přičemž navrhl samostatný bod, ve kterém by se poslanci věnovali čistě změnám ve vládě. 

Výborný zároveň chtěl, aby se hlasování o důvěře vládě spojilo s hlasováním o některém ze zásadních vládních zákonů. "Pokud vláda nepožádá o důvěru ve spojitosti s hlasováním o některém ze zákonů, potom je namístě vyvolat hlasování o nedůvěře této vládě," řekl Výborný.

Zeman jmenuje nové ministry 30. dubna

Z vlády odchází ministr dopravy Dan Ťok, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (všichni za ANO). Ťok a Kněžínek se rozhodli k rezignaci sami, Nováková odchází na přání Babiše.

Prezident Miloš Zeman jejich nástupce jmenuje 30. dubna. Ministerstvo průmyslu povede dosavadní místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, ministerstvo dopravy náměstek majetkového úřadu Vladimír Kremlík a ministerstvo spravedlnosti poradkyně prezidenta pro justici Marie Benešová. Výborný se domnívá, že by vláda měla požádat o obnovení důvěry krátce po jejich jmenování.

Poté, co Kněžínek minulý týden oznámil rozhodnutí rezignovat, objevily se spekulace o možném tlaku na odchod nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Část opozice dává jeho odchod do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, ve které čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby premiér Babiš.

ČSSD, která je s ANO ve vládě, dnes uvedla, že případné hlasování o konci nejvyššího státního zástupce ve funkci by bylo posledním hlasováním současné vlády. Benešová minulý týden popřela, že by chystala čistky ve státním zastupitelství. Premiér Babiš pak ke kauze Čapí hnízdo řekl deníku Mladá fronta Dnes, že pokud ho státní zástupce obžaluje, nerezignuje.

 

Právě se děje

Další zprávy