Šlechtová se zlobí, lidovci ji předběhli se zákonem o pohřbech. Zbytečná hysterie, říká Bělobrádek

Martin Ťopek Martin Ťopek
29. 4. 2016 13:58
Ještě než ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová stačila završit svoji pouť po českých hřbitovech a krematoriích novým zákonem o pohřebnictví, zabrzdili její připravovanou novelu zákona lidovci. Kvůli údajně zdlouhavému postupu ministryně přišla KDU-ČSL s vlastním návrhem zákona. Je to během týdne druhý případ předkládání konkurenčních návrhů zákona v rámci vládní koalice.
šlechtová
šlechtová | Foto: DVTV

Praha - Chvílemi to vypadá, jako bychom měli vlády dvě. A každá předkládá své vlastní návrhy stejného zákona. Už vloni v červenci avizovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová začátek prací nad novým zákonem o pohřebnictví. Jenomže dokončit jeho schválení nestihla, lidovci připravili svůj vlastní poslanecký návrh, podepsaný všemi členy klubu. 

"Další důkaz, jak 'bezchybně' funguje koalice. Jen co jsme napsali novelu o pohřebnictví na ministerstvu pro místní rozvoj, připravila svou verzi koaliční KDU-ČSL," komentovala Šlechtová lidovecký krok na sociálních sítích. 

Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola říká, že jeho strana jen plní původní dohody. "Už na začátku volebního období jsme byli požádáni o vyřešení problematiky předčasně narozených dětí do hmotnosti půl kila, když doposud byly tyto děti brány jako biologický materiál. A už nás nebavilo jen poslouchat slova bude to, bude to...," řekl Mihola. 

Jenomže Šlechtová mluví vcelku oprávněně o "dalším" důkazu. Podobný případ se totiž stal o pár dnů dříve, kdy ministři za hnutí ANO Andrej Babiš z financí a Robert Pelikán za ministerstvo spravedlnosti předložili vlastní poslanecký návrh na ochranu oznamovatelů trestné činnosti ze strany zaměstnavatelů, takzvaných whistleblowerů. Na něm přitom už několik měsíců pracoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Argumentace byla podobná - původní zpracovatel pracoval pomalu, tak jsme to udělali sami. 

ANO může všechno, ostatní nic

Zatímco Mihola říká, že případné domněnky o rozkolu mezi ANO a zbytkem koalice nejsou namístě a není třeba situaci nějak dramatizovat, lidovecký šéf Pavel Bělobrádek mluví jinak. 

"Paní ministryně by se měla podívat, co jejich hnutí nyní provedlo panu Dienstbierovi. My jsme už před několika měsíci kontaktovali paní ministryni s tím, že chceme vyřešit pohřbívání předčasně narozených dětí, takže její hysterická reakce je zcela zbytečná," řekl Aktuálně.cz Bělobrádek. 

Chování hnutí ANO označil za nekorektní. "Je to podrazácké, ANO jen podkopává kotníky. To, co hnutí dělá běžně, podráží a porušuje koaliční smlouvu, je zcela v pořádku, ale když to udělá jiný, tak je to strašný skandál," dodal předseda lidovců.  

Na tom, že ve vládě není vše v pořádku, alespoň co se předkládání zákonů týká, se přitom shodují aktéři obou nedávných střetů. "Jako předseda Legislativní rady vlády nepovažuji za rozumné, když členové vlády nejdou při prosazování svých návrhů zákonů cestou vládního návrhu," uvedl Jiří Dienstbier. 

Podle Šlechtové zas lidovci odvedli zcela zbytečnou práci, když vyrukovali proti ní s konkurenčním návrhem zákona. "Záležitost pohřbívání předčasně narozených dětí řeší novela ministerstva pro místní rozvoj komplexně. Po rychlé analýze návrhu KDU-ČSL je zřejmé, že tento návrh není ani v souladu s ministerstvem zdravotnictví," tvrdí ministryně. 

Lex Babiš už je zaparkovaný

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš uvedl, že obě kolize, byť vypadají zcela shodně jako přetahovaná o to, čí zákon skončí ve Sněmovně, je třeba brát různě. "Já jsem podal návrh whistleblowingu, protože ministr Dienstbier nebyl schopen dva roky předložit návrh zákona, ale jenom analýzu. U ministryně Šlechtové je situace jiná, ta předkládá ucelenou novelu a je teď na odborné veřejnosti, jak její návrh bude vnímat," uvedl Babiš. 

Dvoukolejné návrhy zákonů z posledních dnů však nejsou prvními případy, kdy vláda není schopna mít jednotná stanoviska na překládané návrhy zákonů. Stačí se podívat na anabázi zákona o střetu zájmů, zvaného také Lex Babiš, který právě kvůli tomu skončil takzvaně zaparkovaný v parlamentu. 

Po novele o střetu zájmů původně volala nejen opozice, ale dokonce i sociální demokraté. Premiér Bohuslav Sobotka slíbil, že ČSSD bude takovou změnu rozhodně chtít. Po pár týdnech už bylo všechno jinak. Návrh zákona, který by výrazně omezil Babiše v jeho podnikání, poslanci odložili, a jeho schválení je tak nyní v nedohlednu. 

 

Právě se děje

Další zprávy