Diplomatem i po sedmdesátce? Klausová má šanci, Zemanovu nápadu poslanci fandí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 7. 10. 2015 18:18
Prezident Miloš Zeman vyzval poslance, aby změnili služební zákon. Nelíbí se mu, že kvůli věkovému limitu pro velvyslance musí letos skončit velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi nebo ambasadorka na Slovensku Livia Klausová. Část poslanců mu dává za pravdu, věcí se bude zabývat i ústavně-právní výbor. Pro změnu zákona je ideální chvíle - ve Sněmovně ho v úterý otevřelo ministerstvo zahraničí, které má při obsazování ambasád s přísnými pravidly potíže.
Livia Klausová.
Livia Klausová. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Praha – Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová a ambasadorka v Sýrii Eva Filipi mají naději, že na konci roku nebudou muset skončit ve svých funkcích. Část poslanců totiž chce zrušit pravidlo, podle kterého nesmí být velvyslanec starší 70 let.

O novele služebního zákona, který řeší i kariéry diplomatů, už začal ve Sněmovně vyjednávat prezident Miloš Zeman, který se zastává především zkušené diplomatky Filipi. "Považuji odvolání paní velvyslankyně Filipi z Damašku za potenciální hrubou chybu české diplomacie a udělám vše, co je v mé kompetenci, aby k tomu nedošlo," řekl Zeman.

Pro prosazení změny je ideální chvíle. Ministerstvo zahraničí totiž přiznalo, že má potíže se při obsazování ambasád do striktních pravidel pro úředníky vejít a na úterním jednání Sněmovny navrhlo pro své lidi několik výjimek ze zákona. Konec věkového limitu mezi nimi sice není, poslanci ho však chtějí prosadit sami pomocí pozměňovacího návrhu.

"Diplomacie je úplně jiná disciplína než úředníci a věkový limit tu nedává smysl. Pozměňovací návrh je určitě na místě,“ komentoval to nezařazený poslanec a bývalý velvyslanec v afrických a asijských zemích Milan Šarapatka.

Zmírněním věkového limitu se bude zabývat i ústavně-právní výbor. "Ve hře je například ustanovení, že pokud velvyslanec přesáhne věkový limit v průběhu funkčního období, může ho dokončit. Abychom zbytečně neblokovali lidi, kteří se stanou velvyslanci v šestašedesáti a poslední rok funkce by museli odejít,“ uvedl šéf výboru Jeroným Tejc z ČSSD.

Na klubu sociální demokracie chce téma otevřít člen zahraničního výboru Jaroslav Foldyna. "Měli bychom se o tom bavit, omezení je nesmyslné,“ uvedl. Pro konec přísného věkového limitu hovoří také to, že Zeman už se nechal slyšet, že bez ohledu na zákon velvyslankyni Filipi neodvolá. "Naštěstí velvyslance odvolává prezident, takže když já paní Filipi neodvolám, tak není boha, který by ji odvolal,“ uvedl prezident.

Konec Filipi? Zoufalá hloupost

V takovém případě by nastala zvláštní situace – Filipi by sice formálně odvolána nebyla, ale skončil by jí služební poměr. Ve vakuu by se také ocitl její případný nástupce, kterého vybírá ministerstvo zahraničí, ale jmenovat ho musí prezident. Část poslanců proto ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka kritizovala, že se vyhrocenou situací s velvyslanci ve svém návrhu nezabývá.

"Předpokládal jsem, že když ministerstvo ohlásilo s velikou slávou, že předloží návrh novely zákona o státní službě, první problém, který bude řešit, je problém s velvyslankyněmi. Stáhnout Filipiovou ze Sýrie by byla zoufalá hloupost. Jsem překvapen, že to tam není,“ komentoval to poslanec Marek Benda z ODS.

Jeho kolegové z TOP 09 ale zrušení limitu kvůli dvěma velvyslankyním nevidí jako šťastné řešení. "Měnit kvůli nim zákon není systémové a je to účelové," myslí si poslanec Martin Plíšek.

Místo toho ministerstvo navrhuje, aby se nemusela vypisovat výběrová řízení na pozici uvolněnou po odjezdu diplomata na zahraničí misi, pokud nejde o vedoucího pracovníka. Nebo aby úřad mohl bez soutěže zaměstnat v cizině rodinné příslušníky vyslaných diplomatů. "Pokud nedokážeme prosadit tuto úpravu, tak to pro nás znamená ztrátu minus 80 milionů korun, které zaměstnáváním rodinných příslušníků ušetříme,“ řekl Zaorálek poslancům.

 

Právě se děje

Další zprávy