Lessy na odchodu: S Kubicem to byl spor dvou policajtů

Radek Nohl Radek Nohl
27. 2. 2014 5:30
Do Lessyho konce v čele tuzemské policie zbývá pár dní, pak odejde do Bratislavy.
Petr Lessy končí v čele tuzemské policie a odchází do Bratislavy.
Petr Lessy končí v čele tuzemské policie a odchází do Bratislavy. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Uběhne už jen pár hodin a Petr Lessy definitivně opustí křeslo šéfa tuzemské policie. Poté se přesune na velvyslanectví do Bratislavy, kde bude působit jako policejní přidělenec.  

O době, kdy stál v čele sboru, mluví jako o úspěšném období. "Roky 2011 a 2012 se vyznačovaly těžkými škrty, odchodem mnoha policistů. Přesto jsme se všech úkolů zhostili," řekl Lessy v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Dosluhující policejní prezident přichází s kritikou práce protikorupční policie. "Za poslední dva měsíce si nemyslím, že Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality je zrovna ve stoprocentní kondici. Ty personální změny nepřinesly to, co měly přinést. Já stále očekávám nějakou koncepci," říká v rozhovoru. Odvolání současného ředitele Komárka ale podle něj problém nevyřeší.

Před svým koncem Lessy mluví také o tom, zda je potřeba dělat změny uvnitř policie, o vztahu s exministrem Janem Kubicem či jaký vliv na něj měl bývalý ministr dopravy Vít Bárta, s nímž je často spojován.

"Já jsem pana Bártu viděl možná dvakrát, třikrát v životě. Vůbec, že jsem produktem Věcí veřejných, mě velmi poškodilo," prohlásil Petr Lessy.

A.cz: Již máte zabaleno?

Klidně se podívejte. Pár písemností mám na stole, které je třeba řešit, ale já jsem nebyl ani moc vybalen. Takže není ani  co balit.

A.cz: Skutečně je to vaše tečka? Není možné, že byste se vrátil a třeba se přihlásil do výběrového řízení?

To určitě ne. Znáte to přísloví, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Ani já nemám pocit, že bych svou funkci měl obhajovat ve výběrovém nebo nabídkovém řízení. Já jsem již jednou  touto peripetií prošel a byl jsem policejním prezidentem. Skutečně nemám ambici tuto funkci znovu obhajovat.

Profil Petra Lessyho
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Profil Petra Lessyho

  • K policii nastoupil počátkem 90. let, postupně byl vedoucím územního odboru vnější služby policie ve Frýdku-Místku, náměstkem pro uniformovanou policii severomoravské policejní správy a šéfem severomoravské pořádkové policie.
  • Policejním prezidentem byl od 24. ledna 2011 do svého odvolání 29. srpna 2012; od prosince 2012 vedl odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality frýdecko-místeckého magistrátu. K policii se vrátil opět loni v prosinci.
  • Mezi policejním prezidentem Lessym a ministrem vnitra Janem Kubicem vzniklo několik vážných sporů. Kubice policejního prezidenta kritizoval například za údajně nekonstruktivní přístup k návrhům ministerské komise na personální a systémové změny v policii. 
  • Do sporu se Lessy dostal také s tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny Lessy prohlásil, že mu Kalousek telefonoval v souvislosti s vyšetřováním kauzy podezřelého nákupu letounů CASA, v němž figurovala Kalouskova stranická kolegyně Vlasta Parkanová. Lessy tvrdil, že některé ministrovy výroky chápal jako zastrašování vyšetřovatelů. Kalousek se proti tomu ostře ohradil. 
  • Důvodem k odvolání Lessyho na konci předloňského srpna bylo obvinění, že počátkem září 2011 předal své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka, které měly být předány médiím. Loni v říjnu však bylo Lessyho stíhání v této věci pravomocně zastaveno soudem.

A.cz: Teď tedy budete policejním přidělencem v Bratislavě?

Ano, je to služební místo policejního přidělence pro Slovensko a Maďarsko. Je to pro mě nová výzva. Činnosti, které vykonávají policejní přidělenci, jsou nesmírně zajímavé.

A.cz: Kdy konkrétně na tento post nastoupíte?

Můj nástup je směřován tak, abych mohl působit v této funkci v první dekádě března.

A.cz: Od počátku vašeho jmenování se mluví o tom, že jste policejním prezidentem Víta Bárty. Jaký vliv na vás měl?

Já jsem pana Bártu viděl možná dvakrát, třikrát v životě. Vůbec, že jsem produktem Věcí veřejných, mě velmi poškodilo. Nikdy jsem nebyl spojován s žádnou politickou stranou, až do nástupu na post policejního prezidenta. Nemám pocit, že by mi bylo v tom výběrovém řízení  něco odpuštěno. Podle mě to všechno byly jen hrátky politiků.

A.cz: Bude vám chybět křeslo policejního prezidenta?

Vůbec ne.

A.cz: Proč?

Nebude mi chybět, protože  na této pozici nelpím. Jsem hrdý na to, že jsem vedl policii v době, která pro ni byla nejtěžší v historii. Roky 2011 a 2012 se vyznačovaly těžkými škrty, odchodem mnoha policistů. Přesto jsme se všech úkolů zhostili.

Dnes jsou tady jiné podmínky, i v politické rovině. Jsou tady lidé, kteří věnují pozornost otázce bezpečnosti, jak bývalý ministr Martin Pecina, tak současný ministr Milan Chovanec. Takové těžké časy pro policii se už nebudou opakovat. A proto říkám, ať ta vesla převezme zase někdo jiný. 

A.cz: A co tlaky vrcholných českých politiků, kteří kritizovali práci policie?

Přiznám se, že to mně opravdu chybět nebude. S panem Kubicem jsem ten spor chápal ne jako spor policejního prezidenta a ministra vnitra, ale jako spor dvou policistů. A každý měl jiný pohled, jak by policie měla vypadat a jak by měla být řízena.

A.cz: O letech 2011 a 2012 mluvíte jako o nejtěžších rocích pro českou polici. V tomto období ale jako by se roztrhnul pytel s obviněním takzvaných velkých ryb. Jaký byl na vás a vaše lidi vyvíjen tlak? Vnímal jste tu kritiku ministrů, premiéra, že republiku řídí parta plukovníků?

Nás to velmi mrzelo. Proto jsem se také  policistů zastával, protože pokud by to tak nebylo, tak  policisté velmi těžko odolávají tlakům politiků. Já si myslím, že v té době se policie nadechla.

Souviselo to komplexně nejen s tím, že se dříve na centrále musely hlásit případy. Těch okolností byla řada, došlo k personálním změnám na státních zastupitelstvích, byl to příchod nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana,  policie začala pracovat, jak by měla, vyhodnocovala důkazy, pracovala více operativně, velmi vyspěla.

A.cz: Ta doba je spojená s celou řadou zásahů, zřejmě nejznámější je ten na Úřadu vlády. Nebyl podle vás přehnaný?

Mně se k tomu těžko vyjadřuje. Já do dneška nemám informace, jaká tam byla bezpečnostní rizika. To hodnocení ode mě neuslyšíte, jako občan na to mohu mít svůj názor, ale jako policejní prezident musím ctít dekórum neveřejnosti toho trestního řízení.

A.cz: Zkuste říct pár policistů, kteří by vás mohli v čele police nahradit?

Byl bych velmi špatný policejní prezident, kdybych nevěděl o schopných lidech v rámci policie. Vidím kolegyně i kolegy, kteří by mohli vykonávat  post policejního prezidenta.

A.cz: Policejní prezidentku jsme tu ještě neměli.

Všechno je jednou poprvé. Takže ta jména jsou, ale já je nechci uvádět , abych byť názorem neovlivňoval výběr ministra vnitra. Není to pouze o jednom jménu.

A.cz: Je skutečně potřeba obnovovat finanční policii?

Odpovím trochu jinak. Je to o tom, aby na jednom místě byl tým lidí, kteří tuto trestnou činnost umí vyhledat, zadokumentovat a procesně zpracovat do té fáze, že je možné zahájit úkony v trestním řízení.

ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty (na snímku) pracuje podle Lessyho velmi dobře.
ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty (na snímku) pracuje podle Lessyho velmi dobře. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Dneska to řeší částečně protikorupční policie. Ta v těchto věcech nepostupuje správně?

Dnes to řeší částečně protikorupční policie, částečně Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Tyto změny by měly být spíše systémové. Dnes vidím jako velké neštěstí, že česká policie nemá "politické zadání" na minimálně pět až deset let dopředu. Nemyslím si, že by se to mělo měnit podle toho, zda nastoupí ten či onen ministr vnitra.

A.cz: V jakém stavu jsou dva klíčové celorepublikové útvary - protikorupční policie a ÚOOZ?

Za poslední dva měsíce si nemyslím, že Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality je zrovna ve stoprocentní kondici, když to srovnám s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, který je velmi konsolidovaný a dobře fungující. U protikorupční policie nepřinesly personální změny to, co měly přinést. Já stále očekávám nějakou koncepci.

Zároveň se také přikláním ke slovům pana bývalého ministra Peciny, že Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality potřebuje větší manažerské působení a situaci rychle řešit. 

A.cz: Je personální změna na místě?

To není o střídání jako housek na krámu. Za mě tam působil pan Martinec, já jsem byl s ním velmi, velmi spokojen. Do dneška těžko chápu  personální změnu, která se tam odehrála. Pokud v nejbližších dnech, týdnech, nebude jasná koncepce tohoto útvaru, tak je to i o tom personálním řešení.

A.cz: Pan Komárek je špatným ředitelem?

Já pana Komárka znám jako dobrého ředitele odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál, znám ho jako velmi dobrého policistu. Nejsem si ale jistý, že mu řízení Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality sedne nejlépe.  

 

Právě se děje

Další zprávy