Kyselina do školy nepatří, určila vyhláška. Učitelé přišli o pokusy, školáci o olympiády

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 3. 12. 2015 9:51
Studenti automobilových středních škol nemohou do osmnácti let přijít do styku s pohonnými hmotami, studenti chemie se nedostanou ke kyselině. Absurdní situaci způsobily změny zákona o ochraně veřejného zdraví a vyhlášky o práci mladistvých, která začala platit se začátkem prosince. Ministerstvo školství slibovalo nápravu, zatím ale nepřišla a školy řeší, jak učit bez praktické výuky.
Takové pokusy si kvůli změně zákona studenti už nevyzkouší.
Takové pokusy si kvůli změně zákona studenti už nevyzkouší. | Foto: Thinkstock

Brno/Praha - Od začátku prosince platí nová vyhláška, podle které studenti nesmějí pracovat s celou řadou látek, často běžně používaných. V nemilosti se ocitly například líh či slabé kyseliny.

"V jednom praktiku mám na druhé pololetí zařazeno celkem 18 úloh. Studenti by teď mohli provádět za asistence učitele maximálně dvě z nich," kroutí hlavou učitel chemie ze Střední průmyslové školy chemické v Brně Radek Matuška.

Učitelé přitom argumentují, že pro studenty je naprosto nezbytné, aby se s látkami seznamovali postupně a učili se s nimi bezpečně zacházet. Podle zákona by to nově mohli dělat až ve čtvrtém ročníku, po dovršení osmnácti let. 

Při novelizaci zákona o ochraně veřejného zdraví z něj totiž vypadla výjimka, která při přípravě na povolání práci se zdraví škodlivými látkami povolovala. Bezpečnost práce pak měla upravit vyhláška ministerstva zdravotnictví, ta nakonec žádnou výjimku pro studenty nepřinesla. 

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se spolu s resortem školství snažily situaci vyřešit, ovšem zatím bezvýsledně. "V této věci jde primárně o ochranu zdraví žáků při praktickém vyučování, což je gesce ministerstva školství, které také mělo možnost rozporovat vyhlášku v připomínkovém řízení, což neučinilo," napsala Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Situace vadí i studentům. "Na střední chemickou školu jsem šel kvůli tomu, že jsem si chtěl chemii vyzkoušet na vlastní kůži. Teorii se naučíme ve škole i doma, ale vyzkoušet si pokusy prakticky, to je to důležité," zlobí se student Vít Pulec.

Nyní řeší, že se kvůli vyhlášce nemůže zúčastnit chemické olympiády. "Teoretické se zúčastnit můžeme, praktické části však ne, protože tam se manipuluje s chemickými látkami, které jsou zakázané," stěžuje si.

Řešení vázne

Ministerstvo zdravotnictví společně s ministerstvem školství hledaly cestu, jak problém vyřešit. Ze školství přišel v říjnu na zdravotnictví návrh. "Musí se k němu vyjádřit hygienici. Zatím jsme nedostali odpověď," uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. 

Jenže vyhláška platí už od úterý. Zatím školy chrání ještě platný zákon o veřejném zdraví, od Nového roku už pro ně bude dodržování nových předpisů o bezpečnosti závazné. Budou si muset vybrat, zda poslechnou školský zákon, podle kterého si studenti mají například titraci nacvičit prakticky, nebo jestli kvůli zdravotnickým předpisům zůstanou u teoretické ukázky. 

Další cesta, jak studentům pomoct, je dostat změnu do novely školského zákona, která se nyní projednává ve Sněmovně. Poslanec hnutí Úsvit Karel Fiedler už podal pozměňující návrh, který by studentům pokusy zase dovolil.

Kdy se však Poslanecká sněmovna k projednávání zákona dostane, není jasné. Školský výbor ve čtvrtek jeho projednávání s největší pravděpodobností odloží. Do konce roku se tak zákon určitě neschválí.

 

Právě se děje

Další zprávy