Praha - Mailová i telefonická komunikace na Úřadu vlády je bezpečná dost. Ukázal to audit, který nařídil na začátku ledna tohoto roku premiér Bohuslav Sobotka kvůli úniku některých svých mailů.
„Ze strany Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) nebyly zjištěny žádné faktické nedostatky ve vztahu k zabezpečení Úřadu vlády proti kybernetickým útokům,“ řekl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.
Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) ale i tak dá ministrům a Úřadu vlády na popud premiéra nová doporučení, jak se chovat při komunikaci ať už přes e-mail, nebo po telefonu.
Nová doporučení
„Budeme jim metodicky radit, jakým způsobem zvýšit bezpečnost v komunikaci,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý, který nechtěl ale zatím říct, kdy s novými pravidly přijdou. A odmítl mluvit i o jednotlivých krocích, které Úřadu vlády doporučí.
Po zahájení bezpečnostního auditu na začátku roku Úřad vlády přijal okamžitá opatření. Mluvčí opět odmítl být konkrétní. "V současné době probíhá metodická pomoc v rámci střednědobých opatření,“ uvedl Ayrer bez podrobností. Je možné, že například ministrům doporučili posílit hesla.
Hackerské útoky a podobné události podle expertů na bezpečnost vždy bezpečnost samotnou paradoxně posílí. Každý incident, a mezi ně se počítá právě i únik z mailů premiéra Sobotky, odhalí rizika a slabiny a zabezpečení se tím vylepšuje.
Na Sobotku hackeři poprvé zaútočili v prosinci, kdy se zmocnili jeho twitterového účtu. Sobotkův Twitter pak obsahoval komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Falešné tweety, které volaly po boji proti uprchlíkům a označovaly je za invazní armádu, zůstaly na profilu předsedy vlády přibližně sedm hodin.
V lednu pak na xenofobním webu hackeři zveřejnili soukromou korespondenci předsedy vlády. Tvrdili, že tím dávají k dispozici důkazy o "vlastizrádných aktivitách a intenzivním lobbingu za dovoz imigrantů".
Případ prosincového hackerského útoku premiérova twitterového účtu i lednový útok neonacistů na Sobotkovu soukromou e-mailovou schránku vyšetřuje Útvar odhalování organizovaného zločinu. Zatím však bez závěru.