Korejský farář: Nechci zásah k osvobození rukojmích

Martina Macková
12. 8. 2007 13:00
Jsou to dobrovolníci, nemohou nábožensky působit, říká
Foto: Reuters

Praha - Umírají rukou Talibanu a jsou ze stejné církve. On by však do Afghánistánu nejel. Je v Praze. Farář z Kobylis Jongsil Lee.

Únos a vraždění korejských dobrovolníků stoupenci hnutí Taliban sleduje celý svět. I Česko se za ně začalo modlit. Evangelické sbory o to požádala Presbyteriánská církev, ke které unesení dobrovolníci patří.

Jen málokdo tuší, že mezi nimi je i další korejský misionář, který byl vyslán právě do Prahy. A také že se na kraji metropole každý týden slouží pro malou komunitu korejská modlitební hodina a každou první neděli v měsíci společná česko-korejská bohoslužba.

Taliban nabízí Koreji výměnu: ženy za ženy - ČTĚTE ZDE

I když byl Lee vyslán na misi do "bezpečné" Prahy, na dotaz, jestli se tady cítí bezpečně, neodpověděl. Na žádost o rozhovor kývl jen prostřednictvím mailu a svou fotografii redakci neposlal.

Já bych nejel

Na první pohled je to s podivem. Lee byl vyslán do "vyspělého" Česka za stejným cílem jako jeho krajané v Afghánistánu. Má šířit evangelium.

Infobox

Výběr z dopisu partnerům korejské církve

Milé sestry a bratři,

  • naše valné shromáždění nazvalo období 2002-2012 jako "desetiletí za záchranu života", avšak nyní se naléhavě modlíme za současnou bezpečnost a záchranu 21 zbývajících rukojmích, které zajalo hnutí Taliban v Afghánistánu. Prosíme představitele církví ve světě za modlitební podporu a uplatnění morálního vlivu na státníky, s nimiž se znají a na příslušné vlády.
  • Všichni korejští křesťané se za tyto rukojmí modlí a budou vděčni, když se za jejich bezpečnost, za útěchu pro příbuzné zabitých i za ty, kteří se v úzkostech modlí za své drahé, bude modlit také boží lid po celém světě. Kromě této situace myslíme také na širší okruh misionářů, humanitárních pracovníků a na misijní práci ve světě, kde nyní velmi klesá bezpečnost.
  • Myslíme si, že by se Spojené státy a afgánské vlády měly co nejvíce snažit, aby pomohly rukojmí co nejdříve osvobodit, což si také toužebně přejeme. Prosíme vás, abyste se přidali k naší snaze přesvědčit příslušné státní představitele. Modlitby a široce vyjádřená podpora ukazují, že toto je také přání milionů lidí z celého světa. Zároveň jsme přesvědčeni, že by se
    měly zvýšit snahy pro nastolení smíření a pravého míru v Afghánistánu.

Rev. Dr. Seong-Gi Cho, Předseda Presbyterní církve Koreje

Ale statistiky řadí Česko mezi náboženstvím jen velmi málo "zasažené" země, když říkají, že se u nás k církvím hlásí nejméně lidí z Evropy.

"První presbyteriánský misionář z Koreje vyjel před 101 lety. Dnes působí ve světě 566 misijních pracovníků, v osmdesáti zemích," řekl Lee.

Presbyterní církev je podrobena do více než 60 různých církví, i když vyznávají stejnou víru. Presbyterní církev Koreje, ke které patří Lee, je největší i nejstarší. Má 8 tisíc sborů po celé Jižní Koreji, 17 tisíc duchovních a 2,5 milionů aktivních členů.

Lee ale misi do Afghánistánu neuznává. Jeho odnož církve mu ji údajně ani nedovoluje. "Nesouhlasím s ní," říká jednoznačně. Tím se přidává k názoru jihokorejské vlády, která skupinu před výjezdem do Afghánistánu varovala.

"Mnoho sborů, i ten můj, chce poskytnout krátkodobou misi nebo brigádu v zahraničí a především v chudých zemích o prázdninách. Tak, aby její účastníci měli více možností konat službu podle své znalosti. Jezdí na ně například lékaři, technici, učitelé nebo mechanici. Ale každý sbor, každá církev a každá křesťanská skupina mají odlišné a různé teologické myšlení pro misi," vysvětluje Lee.

Je tam jistá soutěživost

Joel Ruml, nejvyšší představitel Českobratrské církve evangelické, která má s korejskými presbyteriány partnerství, míní, že jejich mise mohou být součástí soutěživosti a "nadšenectví" v tamních církvích.

"V Koreji je velký přetlak poptávky po farářských místech. Studentů teologie je mnoho, takže se stává, že například na jedno místo kandiduje i stovka farářů," řekl Aktuálně.cz Ruml, který v Koreji církev i navštívil.

Jistou soutěživost je třeba podle něj uznat, Korejci jsou navíc velcí příznivci církve. Po Američanech jde totiž o druhou největší skupinu lidí obrácených na víru. "Celá třetina z 45 milionů lidí v této tradičně konfuciánské společnosti věří v Ježíše, z toho je deset procent katolíků," napsal časopis Time.

Věřím, že to dobře dopadne

Farář Lee je optimista. Doufá, že Talibanci rukojmí sami propustí. "Věřím, že naše korejská vláda bude nynější situaci dobře řešit, a také že únosci naše krajany v ohledné době propustí," říká Lee..

Matka a rodina uneseného devětadvacetiletého Šim Sung-mina pláče poté, co viděli televizní zpravodajství.
Matka a rodina uneseného devětadvacetiletého Šim Sung-mina pláče poté, co viděli televizní zpravodajství. | Foto: Reuters

 
Utvrzuje ho v tom fakt, že unesení jsou dobrovolníci, laici a hlavně mladé ženy. "Ti nemohou mít v Afghánistánu příliš náboženský vliv," míní.

Prezidenti Afghánistánu a USA se dohodli, že požadavky únosců nesplní, afghánská armáda ale avizuje, že chystá vojenskou operaci k osvobození rukojmích. Na to má však kobyliský farář jednoznačný názor: "Já nesouhlasím s použitím vojenské akci k osvobození unesených."

 

Právě se děje

Další zprávy