Stát mění podmínky pro licence na pěstování konopí. Bude to byznys pro vyvolené, tvrdí kritici

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 12. 2015 13:03
Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novelu zákona o návykových látkách, která podle kritiků umožní, aby lékový ústav místo transparentní veřejné soutěže přidělil zakázku na léčebné konopí jen vyvoleným. Dnes se pěstitelé marihuany vybírají ve dvoukolové otevřené soutěži, v budoucnosti bude moci licenci zadat jen tak. Stačit k tomu bude jediné: určit předem takovou cenu, kterou většina pěstitelů nesplní. To ministerstvo ale odmítá, podle něj naopak zmizí nejasnosti, které plynuly ze současného znění zákona.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Lukrativní byznys s konopím už může být jen pro vyvolené. Zatímco dnes musí lékový ústav vybírat pěstitele léčebné marihuany ve dvoukolové otevřené soutěži, do budoucna bude moci licenci zadat jen tak.

Stačit k tomu bude jediné: určit předem takovou cenu, kterou většina pěstitelů nesplní. Podle Transparency International to vyplývá z novely zákona o návykových látkách, kterou schválila vláda.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které změnu připravilo, ale nesouhlasí. Novela má podle mluvčího úřadu Viléma Frčka přispět jen k vyjasnění problémů plynoucích z platného zákona.

Změna může pomoct i uškodit

„V tom textu je zvláštní věta týkající se stanovení maximální nabídkové ceny. Ta by měla odpovídat hodnotám zjištěným v průzkumu trhu,“ říká David Ondráčka z organizace Transparency International, která se zabývá problematikou korupce.

Věta se podle něj dostala do zákona zřejmě proto, aby ústav nemusel uzavřít smlouvu i s takovým dodavatelem, který konopí nabídne příliš draze. Což je pozitivní.

Novinka ale může přinést i opačný efekt: „Kdyby se přihlásilo několik uchazečů a všichni by nabídkovou cenu překročili, může lékový ústav soutěž zrušit a zadat zakázku konkrétní firmě,“ doplnil Ondráčka.

Uvádět zpřesňující požadavky na zadávací podmínky přímo v zákoně podle něj není obvyklé.

Lukrativní byznys

Konopný byznys je pro pěstitele velmi výhodný. Firma, která licenci na pěstování dostane, si vydělá miliony. Výdělky má navíc zaručené. Veškerou úrodu totiž vykoupí do poslední rostlinky stát. Musí. Ukládá mu to zákon.

Jeden gram marihuany přitom vyjde na nejméně dvě eura, tedy asi pětapadesát korun. Třeba současný pěstitel - společnost Elkoplast Slušovice - loni zvítězil s cenou osmašedesát korun bez daně.

Doposud byla soutěž, kterou musel lékový ústav kvůli licenci na pěstování konopí vypsat, dvoukolová. Ústav nejprve prověřil, jestli mají pěstitelé dostatečné zkušenosti a podmínky pro pěstování marihuany, později se zaměřil na cenu. Do budoucna povinnost uspořádat dvoukolovou soutěž odpadne.

Chtěli jsme jen zpřesnit podmínky

Ministerstvo pro místní rozvoj, které novelu zákona připravilo, ale žádná rizika nevidí. S odborníky na korupci nesouhlasí. „Nedochází k žádné věcné změně, naopak dochází k vyjasnění nejasností, které plynuly z aktuální právní úpravy,“ uvádí mluvčí úřadu Vilém Frček.

Pokud bude lékový ústav postupovat v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, bude muset podle Frčka vždy ověřit kvalifikaci vybraného dodavatele. Stejně jako doposud. „Nabídky dodavatelů pak budou hodnoceny v souladu s postupem stanoveným v zákoně o zadávání veřejných zakázek,“ dodal mluvčí.

Samotný Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má pěstitele konopí vybírat, se k plánovaným změnám nevyjádřil. „Státní ústav nemá zákonodárnou iniciativu, a není tedy kompetentní jakkoli se k vašemu dotazu vyjadřovat,“ sdělila jen jeho mluvčí Lucie Šustková.

 

Právě se děje

Další zprávy