Konopí už v lékárně legálně nedostanete. Soud zakázal používat e-recept, na který je konopí vázáno

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
Aktualizováno 17. 12. 2015 12:09
Od středy nefunguje elektronický recept, na který je vázaný výdej konopí k léčebným účelům. Centrální úložiště, kam se data z elektronických receptů shromažďovala, svým předběžným opatřením uzavřel pražský městský soud. Na ten se obrátil dosavadní dodavatel technické podpory systému - společnost Tronevia, která se s lékovým ústavem nedomluvila na dalším pokračování spolupráce po vypršení smlouvy. Ústav přesto některé systémy soukromé firmy používal.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pacienti s rakovinou, kteří by si chtěli ulevit od bolesti s pomocí léčeného konopí, mají smůlu. Lékárníci jim drogu nevydají. Nefunguje totiž elektronický recept, na který je výdej konopí vázaný. Důvod? Centrální úložiště, kam se data z elektronických receptů shromažďovala, uzavřel pražský městský soud.

"Předběžným opatřením Městského soudu v Praze je Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv nařízeno zdržet se jakéhokoli užití některých softwarových aplikací. V důsledku zastavení výše uvedených aplikací se stává nefunkční i Centrální úložiště elektronických receptů a Registr pro léčivé přípravky s omezením," uvádí ve stanovisku, které dostali ve středu odpoledne všichni provozovatelé lékáren. Redakce Aktuálně.cz má stanovisko k dispozici.

V praxi to znamená, že lékárníci končí s vydáváním konopí. Pacienti už se nedostanou ani k pilulkám na chřipku a nachlazení, které obsahují hlídanou látku pseudoefedrin. Také tyto přípravky bylo totiž možné vydávat jen na e-recept nebo občanku.

Nepůjde hlídat narkomany ani vyvážení léků za hranice

Soudní předběžné opatření ale bude mít dopad také na provoz samotného lékového ústavu. Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála totiž ústav "oslepne".

"Najednou se ztíží třeba sledování pohybu léků na trhu, což bude výhodné hlavně pro reexportéry, kteří budou chtít vyvézt levné české léky do zahraničí a tam je výhodně zpeněžit," podotýká právník. Ústav ztratí také přehled o hlášení závad v jakosti léků.

"Dodržování předběžného opatření přesto nebude mít dopad na bezpečnost léčiv používaných v České republice," ujišťuje ústav ve zprávě lékárníkům.

Nefunkční systém už řeší i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ve čtvrtek dopoledne se sešel s ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeňkem Blahutou. „Uložil jsem panu řediteli Blahutovi urychleně vyřešit otázku autorských práv tak, aby nedocházelo k jakémukoli omezování servisu pacientům kvůli neshodám v oblasti technologií. Jednání je plně v jeho kompetenci a já doufám, že tento úkol splní v co nejkratší možné době,“ uvedl Němeček.

Elektronický recept už se potýkal s problémy minulý měsíc, podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové šlo ale spíš o krátkodobé výpadky v některých lékárnách. Na vině je končící spolupráce mezi ústavem a soukromou společností Tronevia. Tato firma doposud ústavu zajišťovala technickou podporu při vydávání e-receptu, nyní jí ale smlouva vypršela. A další už firma podepsat odmítla.

Ústavu chybí licence

Lékový ústav sice vyhlásil otevřenou soutěž na nového dodavatele, podle mluvčí Lucie Šustkové se ale do ní nakonec nikdo nepřihlásil.

"Registr tak sice stále existuje, ale pracuje se softwarovým vybavením, ke kterému ústav nevlastní licenci. To znamená, že kdybychom ho spustili a začali používat, porušíme právní předpisy, protože bychom použili nelegální software," potvrdil začátkem listopadu, kdy problémy s e-receptem začaly, šéf lékového ústavu Blahuta.

Stejné vyjádření poskytl i předseda představenstva firmy Tronevia Miloš Klápště: "Ústav skutečně nemá zakoupenou licenci k softwaru pro registr léčebných přípravků s omezením."

Paradox: V Praze vzniká konopný institut

Firma se nakonec obrátila na soud, protože lékový ústav stále některé její systémy používal. Jejímu návrhu na předběžné opatření nyní Městský soud v Praze vyhověl. Podle mluvčí lékového ústavu Lucie Šustkové mohou lékaři zkusit nahradit předepisování části hlídaných léků papírovými recepty.

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013. Používá se hlavně na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Od ledna do listopadu tohoto roku vydaly české lékárny podle lékového ústavu celkem 846 gramů konopí. 

V Praze dokonce vznikl Mezinárodní institut pro konopí a kanabinoidy, který by se měl zaměřit na možnosti dalšího využití marihuany v medicíně. Otevřen byl ale paradoxně právě v době, kdy soud svým rozhodnutím výdej konopí zastavil. Investoři ze Spojených států a Kanady do institutu vložili půl miliardy korun.

Podle ministra Němečka jde o největší soukromou investici do českého lékařského výzkumu v posledních letech.

 

Právě se děje

Další zprávy