Konec letního času? Rodí se kompromis, posun o 30 minut

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 4. 2013 18:20
Rozhovor se senátorem Petrem Šilarem o iniciativě proti změně času

Praha -Mnozí Evropané už mají dost věčného posunování času tam a zpět. Vznikla proto Evropská občanská iniciativa Only one time - Jen jeden čas. Má to ale háček. Na jihu Evropy si více přejí zimní čas,na severu preferují letní.

Pokud iniciativa nasbírá v Evropské unii milion podpisů, návrhem zrušit změnu času se budou zabývat evropské orgány. Občanská iniciativa umožňuje občanům (na rozdíl od petice) oslovit přímo Evropskou komisi a vyzvat ji, aby předložila návrh nového právního aktu.

Výsledkem by mohla být kompromisní půlhodinka.

"Jsme lidé a víme, že každý má svou pravdu. Kompromis by tedy mohl být tím řešením. Dát půl hodiny a jít od toho. Neutlouci se vzájemně protichůdnými argumenty, to by bylo řešení," říká k tomu senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), jenž stojí v čele české části iniciativy Jen jeden čas.

Aktuálně.cz: Jakou šanci dáváte evropské občanské iniciativě Only one time?

Kdybychom neviděli šanci uspět, nepouštěli bychom se do toho. Pravdou je, že  jsme si původně vystačili s počátečním nadšením a neviděli a nehledali jsme nikde žádné složitosti. Nyní už vidíme, že chceme-li uspět, musíme se až nepříjemně zaobírat často neuvěřitelnými pravidly nastavenými Evropskou unií.
 
A.cz: Jak jsou přesně nastavena tato pravidla? Kromě milionu hlasů se musí ještě splnit podmínka, že v každém z členských států  se nasbírá určité minimum podpisů podle počtu obyvatel. Znamená to tedy, že nezájem v jediné zemi může celý projekt poslat ke dnu?

Pokud vím, tak je řečeno, že minimum je třeba nasbírat alespoň v sedmi státech EU a zbytek  do 1 milionu podpisů třeba i v ostatních zemích EU. Nezájem v jediné zemi tedy nemůže celý projekt poslat ke dnu.

A.cz: Účastní se iniciativy všechny státy EU?
Bude to postupně samozřejmě naším záměrem. Každý hlas se počítá.

Hlavně čas nestřídat

A.cz: Nemůže projekt ztroskotat na tom, že se Evropané nedohodnou, který čas používat (zda zimní, či letní)?

Ano, dalo by se to nazvat slabým místem. Náš projekt se jmenuje Jen jeden čas a skutečně nám jde v prvé řadě o zastavení toho nesmyslného střídání. Jsme lidé a víme, že každý má svou pravdu. Kompromis by tedy mohl být tím řešením. Dát půl hodiny a jít od toho. Neutlouci se vzájemně protichůdnými argumenty, to by bylo řešení.

A.cz: Dát půl hodiny? Jak to přesně myslíte?

Nyní se čas posouvá o hodinu tam a potom o hodinu nazpět. Dát tedy třicet minut mezi letním a našim středoevropským časem a dále s tím nehýbat.

Opakuji, že nám jde o zastavení nekonečného přetáčení ručiček hodin, které nikomu neprospívá. Tato půl hodina je možný kompromis pro ty, kteří se chtějí dohodnout. Vůbec netvrdíme, že tato dohoda bude pro všechny průchozí. Najde se jistě dost těch, kteří v tomto řešení také najdou svá ALE. Na našich stránkách bude umožněna diskuse a třeba se ještě vyskytne jiné a lepší řešení.

A.cz: Milion sesbíraných podpisů zaručuje pouze projednání návrhu v unijních orgánech. Z vašeho pohledu "vyhráno" tedy ještě zdaleka nebude.  Co přesně tato procedura obnáší?

Na celý milion podpisů máme rok. Nechtějte po mně, abych zde zcela vyjmenovával vše, co procedura Evropské občanské iniciativy obnáší. Doporučuji vám i dalším zájemcům, aby si otevřeli naše stránky Only one time a nebo přímo stránky Evropské komise, kde najdou například celý legislativní rámec tak, jak ho EK nastavila.

A.cz: Jakou váhu má pro unijní orgány Evropská občanská iniciativa?

Evropské iniciativy se právě rozjíždějí. Patříme mezi ty, kteří se už v několika málo případech mohou poučit z počátečních chyb druhých a sledovat i nedokonalost pravidel, která jsou ze strany  Evropské komise postupně zjišťována a upravována. Váhu, jakou bude mít pro unijní orgány naše EOI, můžeme tedy také jenom předpokládat.

Vše se vyvíjí a jestliže my splníme nám dané podmínky včetně časového harmonogramu, budeme to samé vyžadovat na těch co budou rozhodovat.

A.cz: Někteří vaši odpůrci říkají, že byste měli své síly a svůj čas věnovat nějakému zásadnějšímu problému, než je posouvání času. Co byste jim vzkázal?

Věřte, že toto je jen jedna z mnoha aktivit a povinností, které každý z nás ve svém životě musíme plnit a zastávat. Bereme to jako srdeční záležitost a našim odpůrcům chceme vzkázat: V budoucnu může přijít a  přijde  pro vás závažný problém, ke kterému se budete chtít přes Evropskou občanskou iniciativu vyjádřit. Tím, že my už budeme mít tuto peripetii za sebou, budete pak mít už v mnohém usnadněnou práci a snazší cestu k cíli.

Kdyby to rozsekla EU sama, napřesrok je hotovo

A.cz: Kdy nejdříve by si mohli Češi a další členové EU přestat posunovat ručičky hodinek?

Sugestivní otázka. Kdyby ti, co o tom rozhodují, byli náhle osvíceni a rozsekli to sami, tak klidně napřesrok. A započetím iniciativy, dáním o sobě vědět,  jim určitě v jejich rozhodování můžeme přinejmenším pomoci.

Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Když by došlo na projednávání v EU, byl by pak výsledek pro všechny členské státy závazný a jednotný?

Předpokládá se, že ano. Je třeba vzít na sebe odpovědnost a jednou pro vždy jasně rozhodnout a pak také to rozhodnutí přijmout. Je třeba hledat, co nás spojuje, a to jasně říká Evropská iniciativa Jen jeden čas. Nechat jeden čas, bez nesmyslného střídání. 

Vůle většiny? A co to je?

A.cz: Sbírání podpisů pod Evropskou občanskou iniciativu není to samé co referendum. Co když se hravě sežene potřebný počet podpisů, na jejich základě EU odhlasuje konec změny času, ale přitom to třeba bude vůle menšiny?

Jak vypadá vůle většiny? Nepamatuji se, že by v lidských dějinách rozhodovala skutečně vůle většiny. Většina většinou mlčí, anebo se nechá ochotně vmanipulovat do pocitu, že o něčem rozhoduje.

Příkladem mohou být třeba poslední prezidentské volby. Lidé často nerozhodovali dle vlastního uvážení. Průběžně se sice mezi sebou ujišťovali, kdo by byl  jejich jasný favorit, jen kdyby... A pak už ztráceli svou vlastní vůli. Nakonec sice volili, ale pod vlivem tak trochu uměle vytvořených volebních preferencí a dali svůj hlas někomu, kterého sami nikdy volit nechtěli.

Nerozhodovali se sami za sebe, i když to bylo smyslem přímých voleb. Šli v jednom šiku s tzv. většinou. No a pak ten jejich pravý kandidát, přes svoje jasné kvality, přece neměl a nemohl mít šanci, že.

A.cz: Známý odpůrce letního času, profesor Zdeněk Kolíbal, působí v občanském sdružení "Čas pro Evropu", které si klade za úkol dosáhnout souladu astronomického času s časem občanským. Spolupracujete s nimi?

S panem profesorem Kolíbalem, jsme se setkali na konferenci k letnímu času v Senátu v březnu roku 2011. Budeme rádi, když nám nejenom on, ale i další příznivci sdružení  Čas pro Evropu pomohou. Českou část Evropské občanské iniciativy Only one time, neorganizují, ale chci věřit tomu, že jim to v úzké spolupráci s námi bránit nebude.

Je to ovšem neuvěřitelná zkouška trpělivosti a tolerance. Přesvědčujeme se o tom dnes a denně, a proto díky za podporu každého z vás.

 

Právě se děje

Další zprávy