Komunisté si podruhé zakázali spolupráci s Mrencovou. První usnesení strana porušovala

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
23. 9. 2016 14:39
Komunisté si odhlasovali, že nedoporučují nikomu z kandidátů KSČM ani své stranické firmě využívat služby lobbistky Jany Mrencové. Strana totiž s lobbistkou i po propuknutí kauzy ohledně jejího vydávání se za falešnou mluvčí Jihomoravského kraje dál spolupracovala. Mrencová byla letos nepravomocně odsouzena za korupci. Členové KSČM také přiznali, že Mrencová je při práci hrubá a sprostá.
Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip. | Foto: Reuters

Praha – S lobbistkou Janou Mrencovou a agenturou Profil, kterou vede její manžel, by neměla spolupracovat ani komunistická strana, ani její firma Futura či komunističtí kandidáti. Odhlasoval to v sobotu Ústřední výbor KSČM. Podobný zákaz si přitom strana schválila už před dvěma lety, jenže jak Futura, tak někteří poslanci KSČM rozhodnutí nerespektovali.

Agenturu Jany Mrencové, která pro Jihomoravský kraj pracovala pod vymyšleným jménem a dostávala statisíce, aniž by podle svědectví úředníků práci odvedla, si komunisté sjednávají hlavně na PR služby. 

Podle sobotního usnesení, které schválila většina ze 64 členů výboru, vedení strany nedoporučuje "jakoukoli formu spolupráce s agenturou Profil a Janou Mrencovou všem organizacím i jednotlivcům – členům KSČM."

Je sprostá, hrubá a služby předražené

Podobný závěr přitom komunisté přijali už v roce 2014. A tehdy zněl vlastně ještě tvrději: strana podle něj nesmí s Mrencovou spolupracovat vůbec. Stalo se to potom, co si někteří členové na Mrencovou stěžovali, že jedná hrubě, je sprostá a že jsou její služby předražené.

Jenže jak se ukázalo po propuknutí aféry kolem utajované mluvčí hejtmana Haška, komunisté si Mrencovou dál platili.

Server Aktuálně.cz získal smlouvy, podle nichž má agentura Profil letos dostat nejméně 1,1 milionu. Mimo jiné za rešerši článků, psaní tiskových zpráv pro novináře nebo za stanoviska k některým zákonům. Poslankyni Miloslavě Vostré například firma Profil letos fakturovala 12 tisíc za vyhledání článků o elektronické evidenci tržeb.

Neexistující Eva Komínková

Zřejmě i kvůli dva roky starému rozhodnutí přerušit s Mrencovou styky využívali komunisté lobbistku z Mariánských Lázní rovněž pod pseudonymem. Od poslanců, kteří si ji platili, chodily novinářům zprávy z e-mailu neexistující Evy Komínkové.

Je otázka, jestli doporučení nespolupracovat s Mrencovou budou poslanci a kandidáti KSČM respektovat. Například poslankyně Vostrá ve čtvrtek nezvedala mobil a neodpověděla ani na esemesku s žádostí o rozhovor.

Předseda komunistů Vojtěch Filip nejprve v srpnu tvrdil, že ho zakázky pro Mrencovou "netrápí". Později že zákaz spolupráce z roku 2014 zavazuje pouze stranu jako takovou, ne už stranickou servisní firmu FV Art – právě ta milionovou smlouvu na letošní rok s Mrencovou podepsala. "A ostatní stranické organizační jednotky, pokud s ní uzavřely smlouvu, jako že jsem přesvědčen, že některá organizační složka s ní uzavřenou smlouvu má, tak ty ji uzavřít mohou,“ vysvětloval pak Filip v České televizi.

Jedna z nejvlivnějších žen 90. let

Čtyřiašedesátiletá Mrencová bývala jednou z nejvlivnějších žen v politickém zákulisí. V 90. letech se přimkla k sociální demokracii, pracovala jako PR poradkyně pro některé vládní ministry a pomáhala s komunikací také manželce tehdejšího premiéra Miloše Zemana. Ale najímala si ji třeba i ODS, Věci veřejné nebo strana Lidem.

Důležité kontakty si vytvořila jako pořadatelka kulturních akcí, na které zvala vysoké politiky i starosty a hejtmany. Organizovala například soutěž krásy maminek s dětmi Missis. Zároveň se objevovaly stížnosti sponzorů, kteří Mrencové poskytli peníze a nedostali za ně údajně sjednanou reklamu.

Lidé, kteří s Mrencovou přišli do kontaktu například při volebních kampaních, ji pak líčí jako velice pracovitou. Ale stejně tak vulgární a panovačnou. "Měla chování řeznického psa – a to bych ještě řeznického psa urazil," vzpomínal třeba europoslanec Jaromír Kohlíček.

Jihomoravský kraj hejtmana Michala Haška Mrencovou a její firmu platil od roku 2010. Celkem jí za různá mediální školení a PR služby poslal 3,7 milionu. Někdejší mluvčí kraje popsala, v čem část práce Mrencové spočívala: úředníci napsali tiskovou zprávu, kterou přeposlali Mrencové – a ta ji obratem, aniž by cokoli sama vytvořila nebo změnila, rozeslala do médií pod jménem Lucie Proutníková.

Kromě toho má Mrencová ještě jeden problém se zákonem: v dubnu dostala podmínku za to, že nabízela bývalému místostarostovi Mariánských Lázní Petru Horkému, že za 20 tisíc zařídí stažení chystaného kritického článku v místních novinách. Policisté v tom viděli pokus o korupci a soud dal Mrencové – zatím nepravomocně – dvouletou podmínku.

 

Právě se děje

Další zprávy