Kolik mají lékaři a ředitelé? Heger to odtajnil na webu

Radek Nohl Radek Nohl
28. 12. 2011 15:13
Ne všichni ředitelé největších nemocnic si finančně pohoršili
Ministr Heger a předák odborářů Engel se téměř celý rok dohadovali o platech pro lékaře .
Ministr Heger a předák odborářů Engel se téměř celý rok dohadovali o platech pro lékaře . | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger odkryl, jaké platy mají ředitelé největších českých nemocnic, jejich přednostové a primáři.

Zatímco vedení fakultních nemocnic průměrné čisté platy v letošním roce klesly ze 141 na 85 tisíc korun, přednostům a primářům naopak rostly. Přednostové pobírali letos 73 tisíc a primáři 65 tisíc korun.

Hegerův úřad chtěl zveřejněním údajů dokázat, že alespoň v nemocnicích, které pod ministerstvo spadají, berou ředitelé méně a lékařům, kterým se nelíbí, kolik mají, a téměř celý rok kvůli tomu protestovali, se platy zvýšily.

"Udělali jsme to také kvůli zájmu občanů a médií," prohlásil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Průměrný hrubý příjem všech nemocničních doktorů po protestní akci "Děkujeme, odcházíme" stoupl letos z 50 na 60 tisíc korun. Což je čistého od 35 do 40 tisíc korun.

Ne všem ředitelům platy padaly

Deník Aktuálně.cz však zjistil, že řada šéfů nemocnic dostává i v letošním roce více. Vyplynulo to z odpovědí, které vedení zdravotnických zařízení v rámci projektu, při němž redakce pátrá po odměnách a platech vysokých státních úředníků, zaslalo.

Ředitel hradecké fakultní nemocnice (v první polovině roku tu šéfoval současný ministr Leoš Heger, pak nastoupil Roman Prymula) loni pobíral v průměru 76 tisíc korun, letos má Prymula 126 tisíc korun. Ze 105 na 135 tisíc korun si polepšil i ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Více má také exministryně zdravotnictví, nyní ředitelka pražské Všeobecné fakultní nemocnice, Dana Jurásková. Její platy jsou ale skromnější. Loni měla v průměru 43 tisíc korun, letos si polepšila na 82 tisíc.

Ze 155 tisíc na nulu

Strmý pád naopak zaznamenal šéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. Ten ještě loni pobíral v průměru 168 tisíc, letos měl na výplatní pásce 59 tisíc. Ze 145 na 75 tisíc korun spadla i ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. Šéf Motola Miloslav Ludvík si pak pohoršil ze 160 na 94 tisíc korun.

A Radomír Maráček, nyní již bývalý šéf Fakultní nemocnice Olomouc, si v loňském roce přišel na 155 tisíc korun. Teď ho ale stíhá policie.

Propad příjmů některých ředitelů nemocnic souvisí se systémem manažerských odměn. Rozhoduje o nich ministerstvo podle úspěšnosti dané nemocnice.

"V roce 2010 se ještě doplácela odměna za rok 2009 a pan Heger vyplatil ředitelům také zálohu na rok 2011. Tím pádem se navýšil objem platů," řekla Aktuálně.cz šéfka Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová.

"Letos jsme ale dostali doplatek, který byl snížený o 35 procent, a budeme i bez zálohy, proto se platy tak rapidně snížily," dodala Kunová.

Milionáři z IKEM

Při pátrání po majetcích ředitelů nemocnic Aktuálně.cz zjistilo, že dva vrcholoví manažeři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny nashromáždili v uplynulých letech majetek, který neodpovídá příjmům státních zaměstnanců.

Celoživotní lékař Jan Malý investoval do nejrůznějších bytů na prestižních adresách přes deset milionů korun. Podle záznamů z katastru nemovitostí vždy platil bez půjček či hypoték.

Kardiochirurg Ivan Netuka je na tom podobně. Z fakulty vyšel v roce 1997 a v následujících letech zaplatil za několik nemovitostí více než deset milionů korun, kromě toho ještě splácí šestimilionovou hypotéku.

Jejich majetkem se po zjištění Aktuálně.cz začala zabývat policie. Po sérii afér se Heger rozhodl Malého z postu ředitele odvolat. Poté, co ho ve funkci vystřídal Aleš Herman, přišel o funkci zástupce ředitele i Netuka. Oba nyní dál v IKEM pracují.

 

Právě se děje

Další zprávy