Když berle, tak nejdražší. Pojišťovna nakupovala od Agelu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 9. 2014 8:00
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nakupovala zbytečně draze. Vysoké ceny za zdravotnické pomůcky platila hlavně společnosti Martek Medical ze skupiny Agel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archiv

Praha - Když musela nakoupit berle, vzala rovnou ty nejdražší. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna často pořizovala zdravotnické pomůcky za nejvyšší možné ceny. Brala si je od svého "dvorního dodavatele" – společnosti Martek Medical. Při své hloubkové kontrole to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Podle lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky může chování pojišťovny vysvětlovat skutečnost, že je úzce napojena na skupinu Agel – ačkoliv to obě strany popírají.

"Kontrola jasně ukázala, že tady neformální koncernové propojení stále funguje," domnívá se Hovorka. Společnost Martek Medical totiž patří pod skupinu Agel třineckého miliardáře Tomáše Chrenka. Stejný podnikatel před sedmi lety pojišťovnu zřizoval.

Senátorka Alena Dernerová dodává, že může jít o vyvádění peněz mimo zdravotnictví. "Nikdy nevíme, za kolik distributor pomůcky opravdu nakoupil. Vykáže maximální cenu, která je dána sazebníkem, a vydělá," podotýká.

S tím ale nesouhlasí mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Nejvyšší ceny podle ní pojišťovna neplatí schválně, snaží se jen vyjít vstříc pacientům. "Podle návrhu NKÚ by pojišťovna měla hradit za zdravotnické prostředky nejnižší cenu, v praxi je ovšem tento požadavek problematicky realizovatelný," podotýká Mazurová.

Pacienti si totiž chtějí pomůcky vyzvednout co nejblíže domovu. Nepojedou pro ně z Plzně do Ostravy jenom proto, že je tamní výdejna zdravotnických prostředků levnější. "Náklady na dopravu by překročily cenu samotné pomůcky," vysvětluje Mazurová.

Když nákup, tak za nejvyšší možnou cenu

Hospodaření České průmyslové zdravotní pojišťovny během loňského a letošního roku zkoumal Nejvyšší kontrolní úřad. Zjišťoval například, jak pojišťovna nakupuje léky a zdravotnické prostředky.

Zjistil při tom, že pojišťovna sice podle kontrolorů měla uzavřenou smlouvu s dvaceti dodavateli, zdravotnické prostředky ale nakonec nakoupila od 609 firem. Pořizovala je navíc často zbytečně draze. Vysoké ceny platila hlavně společnosti Martek Medical.

"Na 360 přiložených poukazech bylo ověřeno, že ve 161 případech firma nárokovala za vydané zdravotnické prostředky cenu maximálně stanovenou číselníkem zdravotnických prostředků," popisují kontroloři ve své zprávě. Firma si podle nich nechávala zaplatit vůbec nejvyšší možnou sumu, jakou v daném období legislativa povolovala.

Sleva 0,01 Kč

U dalších 199 nákupů sice firma slevila, pojišťovna ale zaplatila jen o zlomek méně. Společnost Martek Medical šla totiž s cenou dolů jen o 0,01 až 20,65 koruny. Největší, dvacetikorunovou slevu poskytla pouze u sedmi zdravotnických pomůcek.

O jak velkou sumu jde, ilustrují ceny jednotlivých zdravotnických prostředků. Berle se dají pořídit od 190 do 450 korun, invalidní vozík nebo polohovací lůžko stojí až několik tisíc.

Pojišťovna si ale podle kontrolorů ve smlouvách předem žádné ceny s dodavatelem nestanovila. Jenom za berle přitom každoročně vydá kolem 8 milionů korun.

Společný začátek

Společnost Martek Medical patří do zdravotnického koncernu Agel třineckého miliardáře Tomáše Chrenka. Ten vstoupil do bílého byznysu před dvanácti lety, kdy začal nakupovat nemocnice. Později svůj zdravotnický byznys rozšířil také o laboratoře a distributory.

Před sedmi lety Chrenek požádal ministerstvo zdravotnictví také o povolení založit stejnojmennou zdravotní pojišťovnu Agel. Licenci bez problémů dostal.

Pojišťovna ale začala mít brzy finanční problémy. Hrozilo, že zkrachuje a pojištěnci přejdou podle platných zákonů k VZP. Chrenek se proto pokusil o fúzi s Hutnickou pojišťovnou.

"Zdravotní pojišťovna není a v horizontu několika příštích let ani nebude soběstačná. Další samostatná existence bude vyžadovat vysoce pravděpodobně cizí zdroje. V tomto ohledu se nabízí logický předpoklad ke sloučení s jinou zdravotní pojišťovnou," citují z dokumentu, který doprovázel Chrenkovu snahu o fúzi, kontroloři NKÚ. Miliardáři se ke sloučení podařilo přesvědčit ziskovou konkurenční pojišťovnu, souhlas získal také od ministerstva zdravotnictví.

Později následovala také fúze s dalšími dvěma pojišťovnami - Českou národní a pojišťovnou Metal Aliance. Vznikla třetí největší tuzemská Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Její vedení dnes odmítá, že by měl Tomáš Chrenek na chod pojišťovny stále vliv. Působí už jen v orgánech skupiny Agel, která pod sebou sdružuje nemocnice, polikliniky, distributory materiálu a laboratoře. Kritici ale upozorňují, že ve vedení Agelu se pohybují stejné tváře, jaké dřív působily v pojišťovně, a naopak. Například v čele pojišťovny stanul v roce 2011 původní generální ředitel a předseda představenstva nemocniční sítě Agel Petr Vaněk.

 

Právě se děje

Další zprávy