Detektivové si přehazují kauzu majitele hokejové Sparty

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
21. 12. 2014 19:03
Případ údajných daňových podvodů, který se točí kolem miliardáře Petra Speychala, míří na krajskou kriminálku. Protikorupční útvar prý nemá dost lidí na analýzu zabavených dat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: CPA Eduard Erben

Praha – Čtvrt roku uplynulo od obří zářijové razie, při níž stovky policistů prohledaly desítky domů a pozatýkaly na sedmdesát lidí včetně miliardáře a majitele hokejové Sparty Praha Petra Speychala.

Jenže v případu, který má policie na stole už dva roky, se dál zatím nic nepohnulo. Tedy alespoň navenek. Policie Speychala pustila, jeho ani nikoho jiného neobvinila a odmítla otevřeně uvést, o co přesně má běžet.

Deník Aktuálně.cz nyní vypátral první detaily velké policejní akce, v jejímž pozadí mají podle detektivů stát fiktivní faktury a daňové úniky. Ale také zvláštní přesuny případu z jednoho policejního útvaru na druhý, to vše za důsledného policejního mlčení, které zámožný podnikatel Speychal považuje za důkaz nestandardních kroků vyšetřovatelů. A za šikanu.

"Kauza je nesmyslná, nemá hlavu ani patu a doteď jsme se nedozvěděli konkrétní trestnou činnost, jen obecný popis z domovních prohlídek. Otázky, kladené lidem okolo mě, směřovaly jen k získání informací o mém majetku, žádný konkrétní trestní příběh, vůbec nekorespondovaly jak s obsahem příkazu k zadržení, tak s příkazem na domovní prohlídky," uvedl v prohlášení pro Aktuálně.cz Petr Speychal, který je majitelem společnosti ČKD Assets a šéfem Sportovního holdingu Praha. Pod něj kromě hokejové Sparty spadají ještě nymburští basketbalisté a ještě letos na jaře tam patřil i dnes už zrušený tým ruské hokejové ligy Lev Praha.

FAÚ na stopě

Podle informací, které Aktuálně.cz o kauze získalo, odstartovalo vyšetřování aktivit kolem Petra Speychala před dvěma lety. Cifršpioni z Finančního analytického útvaru ministerstva financí tehdy upozornili policii na podezřelé pohyby peněz na účtech.

Do obchodu se měla podle detektivů zapojit kromě Speychala také účetní společnost Finpex, kterou Speychal mezi lety 2004 a 2005 krátce vlastnil, a ještě jistý Aleš Večeřa - nepříliš známý zlínský podnikatel, který měl přes několik firem vydávat falešné faktury. 

Miliardář Speychal však tvrdí, že se s Večeřou nezná. "Pana Večeřu neznám. Tedy teď už samozřejmě z doslechu ano. Žádný vztah jsem s ním neměl, nemám a nebudu mít," uvedl Speychal.

Deník Aktuálně.cz se snažil kontatovat i Večeřu, ale marně.

Že Finpex detektivy hodně zajímá, dokládá například to, že si k výslechu předvolali třeba architekta Petra Gregora, jednatele společnosti Investment Consulting Limited, která Finpex ovládá.

Škoda? Zatím neznámá

Ani tento výslech ovšem zatím nevedl ke stíhání někoho z podezřelých. Policie se navíc musí probírat spletitou sítí firem a obchodních vztahů a ještě ani nevyčíslila škodu. Původně to přitom vypadalo na jednoduchý daňový podvod.

Když totiž detektivové kauzu dostali na stůl od ministerských analytiků, začali ji původně šetřit pod paragrafem se škodou do pěti milionů korun. Jenže jak rozkrývali další a další obchodní případy, naráželi údajně na celou síť vzájemně propojených společností.

Kauza se tak zkomplikovala a rozrostla do obřích rozměrů a nyní policisté prověřují desítky firem, které podle nich mohly sehrát důležitou roli v možných podvodech s DPH. 

Právě to by vysvětlovalo, proč v září policisté v rámci akce nazvané Mamba udeřili na desítkách míst a zadrželi desítky lidí. O detailech zásahu tehdy jako první informoval Český rozhlas Radiožurnál.

Jenže jak kauza nabobtnala, dostala se podle informací Aktuálně.cz sama policie do potíží. Napřed se případu věnovala hospodářská kriminálka Prahy 10, kde sídlí společnost Finpex a další firmy, které podnikatel Speychal ovládá.

Když kriminalisté viděli, že mapují velký propletenec firem, předali spis na celorepublikový protikorupční útvar. Jenže odtud se případ znovu přestěhoval, tentokrát na pražskou krajskou policii. Údajně proto, že specializovaný útvar nemá dostatek detektivů na analyzování velkého objemu dat a dalších možných důkazů zabavených při zářijové razii.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej odmítl případ jakkoli komentovat. "Nesdělujeme, zda se nějakým případem zabýváme, či naopak nezabýváme," uvedl Ibehej.

Podobně se spis přesunul v soustavě státního zastupitelství, které na vyšetřování dohlíží. Původně věc dozorovala žalobkyně Anna Marková z Obvodního zastupitelství pro Prahu 4, později ale věc předala na pražské vrchní státní zastupitelství, které rozhodlo o tom, že další vyšetřování povede Městské státní zastupitelství v Praze.

"Státní zástupce případ prostuduje a poté rozhodne o dalším postupu," uvedla jeho mluvčí Štěpánka Zenklová.

 

Právě se děje

Další zprávy