Firma z kauzy Rath chce do likvidace, Bradáčová je proti

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 9. 2014 10:20
Pražské vrchní státní zastupitelství napadlo u soudu snahu společnosti ML Compet o zánik. Obává se, aby majitelé skrytě nevytáhli z firmy majetek. Pak by nebylo z čeho uhradit škodu.
David Rath
David Rath | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Firma ML Compet, obviněná z manipulace zakázek v korupční kauze bývalého poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha, se pokouší zmizet ze světa. Majitel Miroslav Lepil ji letos v březnu poslal do likvidace

Soud však zatím jeho návrhu nevyhověl. Především proto, že se Lepilovi postavil do cesty úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Žalobce Jiří Pražák soudně napadl Lepilův krok a ve čtvrtek se má rozhodnout, zda návrh na likvidaci podnikateli projde.

Proč proti likvidaci ML Compet protestuje, žalobce Pražák nevysvětlil. Podle informací z úřadu je tento týden na dovolené. A jeho nadřízená Lenka Bradáčová odmítla podrobnosti komentovat. "Státní zástupce využil postup, který předvídá v takovéto situaci zákon," uvedla jen obecně.

ML Compet

V roce 2008 - ještě pod názvem Executive Project Group (EPG) – přišla s hejtmanem Davidem Rathem na Středočeský kraj, kde ovládla zadávání veřejných zakázek. Tehdy byl jejím majitelem Filip Bušina, kterého Rath jmenoval investičním náměstkem středočeských nemocnic. Nemocnice i další krajem spravované organizace současně dostaly příkaz, aby administraci veřejných zakázek zadávaly právě EPG. Tato praxe pokračovala i poté, co firmu převzal Miroslav Lepil a přejmenoval ji na ML Compet. Vše skončilo až v květnu 2012 zatčením Davida Ratha. Mezi obviněnými v Rathově kauze je kromě samotné firmy ML Compet i její ředitelka Lucia Novanská.

Podle oslovených odborníků je ale důvod Pražákovy žaloby zřejmý: obava, aby majitel skrytě nevyvedl z ML Compet zbývající majetek, se kterým nyní nemůže disponovat. A aby se tak nesnížila šance poškozených na náhradu škody.

Pokud by totiž firma skutečně skončila v likvidaci a soud ji jako obviněnou později pravomocně odsoudil za manipulace zakázek, nejen že by nenahradila škodu, ale nebylo by ani možné ji - a zprostředkovaně ani její majitele - jakkoliv potrestat.

"Při likvidaci se vypořádají dluhy a zbylý majetek se rozdělí mezi společníky firmy. V případě pravomocného odsouzení by se to muselo získávat zpět od společníků a to už se bude hůře dohledávat a vymáhat," říká advokát Jan Vučka, který se specializuje na hospodářské trestné činy a trestní odpovědnost právnických osob.

Žalobci nic neřekl

Aby se zabránilo vyvedení majetku stíhané firmy, je k návrhu na likvidaci podle zákona potřeba předchozí souhlas státního zástupce. Lepil mu ale coby jediný akcionář firmy nic neoznámil.

Miroslav Lepil

Původně ředitel firmy EPG, kterou v roce 2009 odkoupil a přejmenoval na ML Compet. Na jaře 2009 také nastartoval raketovou kariéru v ČSSD: V květnu vstoupil do říčanské buňky strany, hned se stal členem jejího okresního výboru a po necelém roce i předsedou okresu Praha - východ. Posty opustil po propuknutí korupční aféry Davida Ratha. Nyní spoluvlastní Vysokou školu politických a společenských věd v Kolíně, kde zastává funkci prorektora.

Žalobce tak nakonec obdržel informaci od rejstříkového soudu, kterému Lepil rozhodnutí o likvidaci předložil. A Vrchní státní zastupitelství obratem podalo na Lepilovo rozhodnutí žalobu a žádá o zneplatnění.

Zmizely i webové stránky

Vyjádření Miroslava Lepila deník Insider několik dní marně sháněl. Lepil není k zastižení dokonce ani na soukromé Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně, kde je prorektorem a zároveň spolumajitelem. Neodpověděl ani na otázky zaslané e-mailem.

Soudu odůvodnil Lepil návrh na likvidaci tím, že firma po svém obvinění nevykonává žádnou činnost. Její další udržování v chodu přitom stojí peníze a ani ty už nemá. Firma například zrušila své webové stránky.

Policie firmu ML Compet kvůli zmanipulovaným zakázkám na Středočeském kraji obvinila loni v říjnu.

Kraj si od ní nechal pořádat na klíč veřejné zakázky a firma měla podle policie tendry organizovat tak, aby soutěž vyhrála předem domluvená firma.

Spolu s ML Compet si vyslechlo obvinění dalších osm společností – kromě její dceřiné firmy Aveza (dříve Erinyes) detektivové stíhají i stavební gigant Metrostav či zdravotnické firmy Hospimed a Puroklima, které vybavují nemocnice. V procesu s exhejtmanem Rathem navíc státní zástupce obžaloval i manažery těchto firem.

Všem obviněným společnostem hrozí kromě milionových finančních postihů i nejvyšší možný trest – povinné zrušení firmy.

Článek vyšel ve čtvrtek 18. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy