Kauza ProMoPro: Obžalováno je 12 lidí. Vondra ne

Domácí Domácí
20. 12. 2013 11:48
Obžalobu podalo pražské vrchní státní zastupitelství, škoda byla vyčíslena na 388 milionů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Vrchní státní zastupitelství podalo v souvislosti s kauzou ProMoPro obžalobu dvanácti lidí. Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) mezi nimi však chybí.´

Žaloba byla podána pro pět trestných činů, konkrétně se jedná o pletichu při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku, podvod a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

O co v kauze jde

  • Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví EU v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku.
  • Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.
  • NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.
  • Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz.
  • České ministerstvo financí loni v lednu podalo trestní oznámení pro podezření, že během zakázky stát přišel o zhruba 150 milionů korun.
  • Znalecký posudek nově pro policii vyčíslil škodu vzniklou státu na 388 milionů korun.
  • Ministr Vondra i jednotlivé firmy jakékoli okradení státu popírají.

"Podstata žalovaného jednání spočívá v tom, že Úřadem vlády ČR byly propláceny činnosti, které vůbec nebyly provedeny nebo nesouvisely s akcemi konanými v rámci předsednictví ČR v Radě EU v roce 2009, čímž měla být na majetku České republiky způsobena škoda ve výši 388 milionů korun," řekl Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Tomáš Černý.

Jak již policie dříve uvedla, proti třem osobám bylo vedeno trestní stíhání pro trestné činy pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Dalších devět osob bylo stíháno pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti, tři z nich byly navíc obviněny z trestného činu podvodu.

Zmanipulovaná zakázka

Zmíněná trojice měla pro společnost ProMoPro připravit výhodnější podmínky na úkor jiných účastníků veřejné zakázky na zajištění audiovizuálního vybavení, provozování audiovizuálních celků a poskytnutí souvisejících služeb potřebných pro zajištění akcí konaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU.

Stát se tak mělo v době, kdy měl celou zakázku dozorovat - coby vicepremiér pro evropské záležitosti - právě Vondra. Ten však mezi obviněnými není, na rozdíl od své tehdejší nejbližší spolupracovnice při pořádání summitu, náměstkyně Jany Hendrichové. Kromě ní obvinila protikorupční policie i Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka z tehdejšího Vondrova týmu.

Vondra o problémech věděl, ale nezasáhl

Jak v minulosti napsal deník Insider, k obvinění exministra Vondry nedošlo proto, že policisté neměli k dispozici žádný písemný dokument nebo výzvu, aby situaci poté, co se v průběhu zakázky vyskytly potíže, řešil.

Podle závěrů detektivů přitom ze své tehdejší pozice věděl jak o rostoucích nákladech obří vládní zakázky, tak o vystavení sporných faktur, a nijak nezasáhl.

"Jak všichni shodně tvrdí, byl RNDr. Alexandr Vondra o veškerých záležitostech podrobně informován, tedy věděl o sporných fakturách a způsobu řešení, navýšení nákladů oproti plánovanému rozpočtu a mohl do těchto sporů kdykoli vstoupit, navrhnout jiná řešení či se jinak angažovat. Toto však neučinil," stojí podle deníku Insider v jednom z policejních dokumentů k případu.

 

Právě se děje

Další zprávy