Méně cukru, ale jak? Jogurty a krémy pro děti mají kvůli EU změnit recepturu, výrobci mají obavy

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 11. 2. 2016 9:30
Tradiční české smetanové krémy jako Bobík nebo Lipánek, ale i některé ovocné jogurty zřejmě budou muset změnit recepturu. Dnes si je děti mohou za poloviční cenu koupit ve školách díky dotacím z Evropské unie. Ta však chce, aby byly méně sladké. Program Mléko do škol, který měl podpořit konzumaci mléčných výrobků, vznikal před více než deseti lety. Od té doby se začalo mnohem více dbát na zdravou stravu. Zástupci mlékařů odmítají navrhované velmi přísné limity, ale zároveň přiznávají, že množství cukru v těchto výrobcích budou muset snížit. A někteří na tom už pracují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Evropa žije debatou o zdravém životním stylu, Brusel se proto rozhodl omezit limity cukru, tuku a soli u výrobků dodávaných do škol v rámci programu Mléko do škol. A to dokonce tak, že by neprošel žádný smetanový krém, ovocný jogurt ani některá mléka s příchutí.

Mlékařům tak zřejmě nezbude nic jiného než se přizpůsobit a množství cukru v jogurtech či mléčných nápojích dodávaných do škol snížit.

Připustil to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), ale i jeden z dodavatelů programu Mléko do škol, ředitel společnosti Laktea Michal Němec. „Je to obecný trend a určitě k němu budeme muset přikročit. V Evropské unii se velice tvrdě diskutuje o tom, jaké výrobky by do programu měly být zařazené,“ míní.

Ode zdi ke zdi, zlobí se mlékaři

Mlékaři se zatím snaží lobbovat za to, aby podmínky nebyly tak přísné. „Odmítáme extrémy. Ještě nedávno se ve školách prodávala cola a nově tam budou smět jen bílé jogurty?“ říká místopředseda Českomoravského svazu mlékařů Petr Vybíral.

Pokud jde o „snížení na rozumnou úroveň“, jak říká, tak jsou debatě přístupní. „Asi si nebudeme nalhávat, že je celá řada možností, jak v těchto výrobcích podíl sacharózy snížit, abychom šli zdravou, ale střední cestou,“ přiznává, že vyrobit méně sladký jogurt je možné.

Madeta, která do škol dodává hlavně smetanové krémy či mléka značky Lipánek, už na snižování cukru u svých výrobků pracuje. „Snažíme se všem nařízením a vyhláškám, ať už si o nich myslíme cokoli, přizpůsobit,“ říká tisková mluvčí firmy Marta Faktorová.

Největší problém je, zdá se, v případě smetanových krémů. Předseda mlékárenského svazu Jan Kopáček tvrdí, že když je vyrobili podle nově chystaných norem, „nedaly se jíst“. „To jsou výrobky s padesátiletou tradicí. Bílé jogurty či neochucená mléka dětem chutnat nebudou a přestanou jíst mléčné výrobky,“ přidává se Jan Karmar, manažer kvality Bohušovické mlékárny, která Bobík vyrábí.

Mléko do škol
Autor fotografie: Wikimedia Commons

Mléko do škol

Co si děti mohou koupit (výběr z nabídky výrobků za dotovanou cenu):

Neochucené mléko Milk Drink Bobík, Lipánek - 4 Kč

Ochucené mléko Milk Drink Bobík, Lipánek - 5 Kč

Školní jogurt Miky, Natur ochucený - 5 Kč

Smetanový krém Bobík, Lipánek - 5 Kč 

Výše dotací

Mléko se do škol za dotovanou cenu dodávalo prakticky od roku 1989. Při vstupu do Evropské unie v roce 2004 se začaly využívat unijní peníze. Loni mlékaři dostali na dotacích 60 milionů korun, z toho 12 milionů korun zaplatila unie, zbytek stát. 

Pokud se jim nepodaří vyjednat výjimku nebo pravidla změnit, budou se muset přizpůsobit. Přijít o dotace by pro ně bylo bolestivé. „Z hlediska ekonomiky by to pro nás byl velký výpadek,“ říká Karmar.

Změny by ocenili výživoví poradci, kteří už léta upozorňují na to, že dětské výrobky, jogurty i zmíněné smetanové krémy jsou moc tučné i sladké.

Omezení čeká i další potraviny

Limity na cukr, sůl i tuk u výrobků nabízených ve školách se ale netýkají jen projektu Mléko a ovoce do škol. Loni na jaře prošel zákon, který prodej nezdravých potravin ve školách zakazuje.

Tehdejší ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chtěl ze škol dostat hlavně smažené brambůrky, bagety s majonézou či čokoládové tyčinky. Už tehdy mnozí ale upozorňovali, že bude složité určit, co do kategorie nezdravých potravin zařadit.

To je úkol vyhlášky, která měla platit už od loňského září, ale stále není hotová. Ministerstvo školství nyní vypořádává připomínky k návrhu. Limity pro ostatní výrobky jsou ale ještě přísnější. Rozčilují se tak nejen mlékaři, ale třeba i pekaři či dodavatelé ovocných šťáv.

Zdravé stravování dětí je věc rodičů, nesmíme jim ale podkopávat nohy, říká specialistka na výživu Margit Slimáková. Podle ní se plánované omezení prodeje sladkostí ve školách stále změkčuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy