Náměstek ministryně ví, jak zrychlit soudy. Ale má to háček

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 14. 12. 2014 14:40
Robert Pelikán navrhuje, aby každý dospělý člověk v České republice měl povinně datovou schránku. Jenže co s počítačovou negramotností Čechů? Nebo chybějícím připojením k internetu?
Náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán.
Náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. | Foto: Lukáš Bíba

Praha – S převratným nápadem přišel náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Navrhuje, aby každý dospělý člověk v České republice měl stejně jako firmy povinně datovou schránku.

Do ní by mu úřady mohly posílat veškerou korespondenci, a státu by se tak zjednodušila komunikace. Podle Pelikána by se tím například podařilo zrychlit soudní řízení, kde se dnes zdlouhavě čeká, až si lidé převezmou obsílku od soudu. Stát by navíc ušetřil na poštovném. Kolik přesně, však zatím Pelikán nemá propočítané.

Představa ministerstva je taková, že by se lidem schránka zřizovala automaticky. Její vytvoření by bylo zdarma, jak je tomu dnes u firem. Otázkou zůstává, v jakém okamžiku by k tomu došlo. Zda například hned při dovršení plnoletosti.

"Když už takový systém máme a po porodních bolestech nám u právnických osob zafungoval, je logické udělat další krok," vysvětluje Pelikán, co ho na tuto myšlenku přivedlo.

Napřed ale musí přesvědčit ministerstvo vnitra, které datové schránky zřizuje. A už teď je jasné, že to Pelikán nebude mít jednoduché.

"Je to začátek diskuse. Dokud neuvidím sofistikovanou analýzu, kde se popíšou pro a proti, tak nemohu říct ani tak, ani tak. Vidím tam hodně 'ale',“ řekl pro Aktuálně.cz ministr vnitra Milan Chovanec.

V analýze by ministerstvo spravedlnosti mělo říci podrobné podmínky, za jakých by systém fungoval, na kolik by vyšel peněz a jaká by měl konkrétní pozitiva. To všechno jsou přitom zatím neznámé.

Pošta by mohla dokumenty vytisknout

Jedno z hlavních "proti" podle Chovance leží v počítačové negramotnosti Čechů. Velká část lidí stále neumí zacházet s počítačem nebo nemá stálé připojení k internetu. Proto takovou změnu Chovanec nyní považuje za problematickou.

Náměstek Pelikán však má řešení: důležitým článkem by byla Česká pošta. "Lidi by informovala, že jim něco přišlo do datové schránky. Tak, jako jim dnes pošťák hodí do schránky doporučený dopis, tak by jim hodil oznámení 'Máte něco v datovce'," nastiňuje možnou variantu Pelikán. Pošta by navíc mohla vytisknout dokumenty těm, kdo by se neuměli do schránky sami přihlásit.

"Už je každého problém, jestli se neumí přihlásit do datové schránky, nebo si ani nezvládne dojít na poštu," dodává Pelikán.

Urychlení soudů by spočívalo v tom, že by nebylo třeba posílat jeden dopis několikrát na různé adresy, ale do konkrétní datové schránky. Odesláním by začala běžet lhůta, po jejímž uplynutí by se obsílka považovala za doručenou.

Krok k e-volbám?

Náměstek Pelikán by chtěl plošné zavedení datových schránek podrobně rozpracovat během příštího roku. Pokud by se nápad podařilo uvést do praxe, stalo by se Česko jedinou zemí v Evropské unii, která přednostně doručuje dokumenty elektronicky.

Povinné datové schránky pro fyzické osoby by navíc do jisté míry usnadnily i přechod k elektronickým volbám. Právě s hlasováním prostřednictvím datových schránek počítá třeba návrh zákona o distanční volbě z pera poslance Ivana Gabala (KDU-ČSL).

Pro začátek počítá s tím, že by přes internet mohli volit čeští občané v cizině. Postupně by se ale mohl systém rozšířit. Datové schránky by podle Gabala byly zárukou bezpečnosti, navíc by se úsporami vrátila vložená investice.

 

Právě se děje

Další zprávy