Hamáček: Nekonečné obstrukce jsme nepoužili ani na restituce

Domácí Domácí
30. 7. 2014 16:19
Na dotazy čtenářů k dění v Poslanecké sněmovně odpovídal její předseda Jan Hamáček.
Online rozhovor - Jan Hamáček
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Praha - Poslanecká sněmovna začala ve středu projednávat služební zákon a opozice odstartovala slibované obstrukce. Je prý připravena zákon blokovat po celé volební období.

Umožňují jí to pravidla pro schvalování třetích čtení zákonů. Podle šéfa Sněmovny Jana Hamáčka obstrukce ke sněmovnímu jednání patří, k trvalému zablokování jednání podle něj ale ČSSD nesáhla ani v případě církevních restitucí.

Hamáček v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz přiznal, že koalice má svázané ruce. "Vládní většina má sice nástroje, jak případné obstrukční konání omezovat, ale je to velmi složité," uvedl šéf Sněmovny.

Bude se tedy muset jednat, pokud ovšem opozice neustoupí ze svých požadavků, bude dohoda téměř nemožná. "Oni sami svoje zásadní připomínky neuplatnili formou pozměňovacích návrhů, protože přiznávají, že do současného zákona je nelze zapracovat," dodal Hamáček.

Online rozhovor - Jan Hamáček

Rozhovor skončil
30. 7. 2014
Ptá se: amálka

Dobrý den,
jak je možné, že menšina dokáže zablokovat důležitý zákon, který si přeje vládnoucí koalice? Nemělo by se s tím něco dělat? Líbí se mi návrh hnutí ANO, aby se poslancům omezil čas projevu. souhlasíte?

Odpovídá: Jan Hamáček

Jednací řád Poslanecké sněmovny stejně jako jednací řády všech demokratických parlamentů hájí právo sněmovní menšiny. Odpovědností opozice je ovšem, aby toto svoje právo nezneužívala a neblokovala tak úplně jednání parlamentu. Já osobně se nebráním diskusím o změně jednacího řádu, nicméně omezování opozice je u mě až na posledním místě.

30. 7. 2014
Ptá se: Kamil

Opravdu si myslíte, že to dvojité hlasování bylo v pořádku? Vždyť je jasné, že nešlo o nějakou technickou chybu a vaši poslanci se prostě spletli. Představte si, že by vám tohle začala dělat naschvál opozice - také byste je nechal hlasovat dvakrát?

Odpovídá: Jan Hamáček

Ve věci námitky pana poslance Šincla jsem postupoval přesně podle jednacího řádu a způsobem, který byl v podobné věci uplatňován v minulosti. Pan poslanec Šincl ve své námitce uvedl, že ji chtěl uplatnit v době po hlasování, nicméně nemohl tak učinit vzhledem k tomu, že byla vyhlášena přestávka. Řídící schůze v této věci nemá jakési právo veta, konečným arbitrem je Sněmovna, která svým hlasováním rozhodne o tom, zda je námitka důvodná nebo ne.

30. 7. 2014
Ptá se: Andrea M.

Opravdu mě překvapil ten zákaz alkoholu, myslela jsem si, že je to snad automatické. Pro poslance neplatí stejná pravidla jako pro ostatní zaměstnance? Proč?

Odpovídá: Jan Hamáček

Na výkon poslaneckého mandátu se nevztahuje zákoník práce. Předseda Poslanecké sněmovny není nadřízeným jednotlivých poslanců ani jejich zaměstnavatelem. Pouze svým rozhodnutím může upravit poměry v Poslanecké sněmovně, což jsem také učinil a zakázal podávání alkoholických nápojů v době jednání Sněmovny.

30. 7. 2014
Ptá se: Abstinent

Dobrý den, jak probíhá prohibice v Poslanecké sněmovně. Zjistili jste od jejího vyhlášení nějaké pochybení? Neplánujete ji rozšířit i na kanceláře poslanců? Děkuji za odpovědi.

Odpovídá: Jan Hamáček

Viz. odpověď na předchozí otázku - předseda Sněmovny nemůže poslancům nic nařizovat či zakazovat, může pouze upravit poměry v restauračních zařízeních Sněmovny, což se stalo.

30. 7. 2014
Ptá se: Kokodák

Co budete dělat, když vám opozice nedovolí schválit služební zákon všas? Proč se s nimi nesnažíte dohodnout, to chcete aby platil ten starý zákon?

Odpovídá: Jan Hamáček

Jednání s opozicí se vedou a budou se vést i nadále, nicméně TOP 09 a ODS své požadavky staví ultimativně a jejich podmínky by znamenaly předložení úplně nového zákona. Oni sami svoje zásadní připomínky neuplatnili formou pozměňovacích návrhů, protože přiznávají, že do současného zákona je nelze zapracovat. Varianta účinnosti "starého" zákona je variantou nouzovou, která by znamenala značné ekonomické nároky na státní rozpočet. Věřím, že si je toho opozice vědoma.

30. 7. 2014
Ptá se: Michal

Dobrý den pane Hamáčku.

Jako předseda sněmovny znáte určitě jednací řád na jedničku. Existuje postup na odvrácení obstrukcí před hlasováním o služebním zákonu, které minulý týden představila opozice a nebo je jedina mozna cesta, jak zákon schválit, vzájemná dohoda.

Odpovídá: Jan Hamáček

Opozice uplatnila obstrukce na základě paragrafu 95a jednacího řádu, což je něco, k čemu jsme nesáhli ani my během jednání o církevních restitucích. Tento paragraf a jeho důsledné uplatňování umožňuje opozici protahovat jednání do nekonečna. Vládní většina má sice nástroje, jak případné obstrukční konání omezovat, ale je to velmi složité.

30. 7. 2014
Ptá se: Jakub

Co říkáte na návrh ministra vnitra Chovance, který chce zavést kvóty pro obsazení kandidátek ženami. Je to podle vás správná cesta? Nedopadne nakonec tato pozitivni diskriminace kontraproduktivně a poškodí tak ženy v politice.

Odpovídá: Jan Hamáček

Já tuto věc nepokládám za něco, co by bylo nutné bezprostředně řešit, a myslím si, že vláda i občané mají jiné problémy, kterým je třeba se věnovat.

30. 7. 2014
Ptá se: Honza

Dobrý den,

proč v kantýně PS stojí jídlo tak málo - hodláte do změnit? Poslanci nejsou nad-lidi.

Proč řešit obstrukce, když jste je (čssd) také dělali?
Díky.

Odpovídá: Jan Hamáček

A) Ceny ve stravovacích zařízeních Poslanecké sněmovny se nijak nevymykají ze standardu v obdobných zařízeních (závodní stravování). Pokud zaplatím za oběd s polévkou okolo 80 korun, je to cena, za kterou poobědvám například v mnoha restauracích v Mladé Boleslavi, odkud pocházím.

B) My jsme obstrukcemi upozorňovali na dle našeho názoru chybný zákon, který vláda předložila do Poslanecké sněmovny, nicméně našli jsme onu jistou míru. A po nějaké době jsme schválení zákonů umožnili tím, že jsme se hlasování nezúčastnili. Současná opozice hrozí nekonečnými obstrukcemi, což je něco, k čemu jsme my nikdy nesáhli.

30. 7. 2014
Ptá se: Honza

Kdy se omezí neurvalé paušální platy poslancům na kanceláře a asistenty - kdy budou zúčtovatelné dle položek?

Odpovídá: Jan Hamáček

Úhrada služeb asistentů i pronájem kanceláří probíhá na základě smlouvy a zákon stanoví limit pro každého poslance.

30. 7. 2014
Ptá se: Ivo Zajic

Jak je mozne, ze clovek, jako vy, bez zkusenosti a znalosti, bez vzdelani, jehozt jedinou kvalifikace je profesionalni partajni bafunarstvi, muze vykonavat funkci prewdsedy snemovny? Jako obcana CR mne to neskonale urazi.

Odpovídá: Jan Hamáček

Ve volbách do Poslanecké sněmovny jsem získal přes 6 tisíc preferenčních hlasů a ve volbě předsedy Poslanecké sněmovny 195 hlasů ze 198. Svou funkci tedy vykonávám na základě demokratického rozhodnutí voličů a poslanců.

30. 7. 2014
Ptá se: Ida W.

Jak se vám spolupracuje s hnutím ANO? Jsou opravdu tak jiní než ostatní politické strany?

Odpovídá: Jan Hamáček

Koalice s hnutím ANO není něco, co jsme si před volbami přáli, je to něco, o čem rozhodl výsledek voleb. Hnutí ANO je jiné než ostatní politické strany a je třeba s tím počítat při spolupráci s ním.

30. 7. 2014
Ptá se: Karel

Dobrý den, pane předsedo,

proč si vaši poslanci dělají z voličů legraci? 70 minut na to, aby si jeden zákonodárce vzpomněl, že vlastně chtěl hlasovat jinak?

Baví vás (všech 200 bez výjimky) ve sněmovně ohýbat právo podle toho, jak se vám to hodí a zamane?

Odpovídá: Jan Hamáček

Viz odpověď níže. Pan poslanec Šincl uplatnil námitku s tím, že ji chtěl přednést po hlasování, nicméně mu to neumožnila přestávka vyhlášená řídícím schůze. Dobu přestávky nelze započítávat, protože během ní Sněmovna nejedná a nelze tudíž námitku uplatnit.

30. 7. 2014
Ptá se: Novotný Jiří

Dobrý den pane Hamáček,to co jste jako předseda sněmovny předvedl minulý týden při schvalování daně na pohonné hmoty je ostuda a věc v demokracii nevídaná.Vy, jako mladý politik byste měl ctít pravidla demokracie ,ne křiváckým způsobem se snažit vychytračit pro svou stranu výhodu.Jsem z vás mladých zklamaný.

Odpovídá: Jan Hamáček

Během řízení schůze jsem postupoval v souladu s jednacím řádem a stanovisky sněmovního legislativního odboru. Naopak některé požadavky a návrhy kolegů z opozice byly v přímém rozporu s judikáty Ústavního soudu, který se procedurou Sněmovny již zabýval. Pokud bude opravdu podána ústavní stížnost, jsem připraven svůj postup hájit i před Ústavním soudem.

30. 7. 2014
Ptá se: Milan Kučera

Dobrý den,
nejsem pravidelným sledovatelem politické scény, ale pokud si pamatuji poslanci vaší strany obstruhovali poměrně dlouho. Nemyslíte si, že nemáte právo odsuzovat obstrukce opozice, je to možný nástroj. Ale co mne jako občana děsí je to, s jakou lehkostí: změníte jednací řád sněmovny, protože se to nehodí; jak se rozhodnete, že jste vlastně nevěděli o čem hlasujete. Je to ostuda.

Tímto pouze směnovna demonstruje to, že si udělá co chce. Jen s ústavními zákony má trochu problém, pokud nemá potřebnou většinu.

Nemyslíte si, že obstrukce by se vyřešily jednáním s opozicí? Ale to, pokud si pamatuji, nikdy moc nebylo. A vám se to asi taky moc měnit nechce. Síla je rozhodující. Pak to dopadá - to co zavedli zrušíme a podobně. Nebylo by vhodné aby zákony přeshující volební období musely být schváleny ústavní většinou? To by pak asi diskuze byla nutná.....

Odpovídá: Jan Hamáček

Obstrukce opozice neodsuzuji, koneckonců sám jsem ve svých vyjádřeních říkal, že obstrukce ke sněmovnímu jednání patří. Jde pouze o to, aby nepřekročily únosnou míru a nedošlo tak k zablokování parlamentu a legislativního procesu. Toto mé stanovisko je koneckonců i v souladu s nálezy Ústavního soudu v této věci.
K vaší závěrečné otázce: Bylo by velmi obtížné definovat, které zákony jsou ty, které přesahují volební období, neboť každý zákon platí do doby, než je novelizován nebo zrušen. Tudíž bychom pravděpodobně museli ústavní většinu aplikovat na všechny projednávané zákony, což by legislativní proces neulehčilo.

30. 7. 2014
Ptá se: Karel

Dobrý den,

není trochu paradox, že dříve ČSSD obstrukce využívala a dnes se jí nelíbí? Neměli jste si to, pane Hamáčku, rozmyslet už tehdy? Nebylo to od vás krátkozraké?

Odpovídá: Jan Hamáček

Viz předchozí odpověď - obstrukce ke Sněmovně patří, jde pouze o míru.

30. 7. 2014
Ptá se: Petr Horák

Dobrý den, souhlasíte také se slovy poslance ČSSD Jandáka, který dnes ke služebnímu zákonu ve Sněmovně řekl: "My se tady modlíme, ať opozice ještě mluví, a my tu blbost neschválíme."?

Odpovídá: Jan Hamáček

Nesouhlasím, Česká republika potřebuje zákon o státní službě a navrhovaná úprava je kompromisem, na kterém se shodly koaliční strany. Případné neschválení služebního zákona by mělo dopad i na čerpání fondů z Evropské unie.

30. 7. 2014
Ptá se: Honza

Vážený pane předsedo PS ČR.

Poprosil bych Vás o přímou odpověď ANO / NE.

Za předpokladu, že by opravdu hypoteticky i samotní poslanci ČR ohýbali zákony ČR a třeba by je i nedodržovali.
Očekávali by tito stejní poslanci, že i občané by zákony měli dodržovat ? Poprosil bych Vás opravdu o přímou odpověď. Předem děkuji a jsem s pozdravem.

Odpovídá: Jan Hamáček

Zákony platí pro každého.

30. 7. 2014
Ptá se: Ivan

Co teď vlastně dělá váš předchůdce, traktorista Vlček?

Odpovídá: Jan Hamáček

Pokud vím, pracuje na Úřadu vlády.

30. 7. 2014
Ptá se: Martin Horník

Pane Hamáčku, řekněte nám upřímně, kdo řídí tuhle vládu? Pan Sobotka nebo to je pan Babiš?

Odpovídá: Jan Hamáček

Koaliční vládu řídí její premiér a případné spory se řeší jednáním na koaliční radě.

30. 7. 2014
Ptá se: David

Máte ve sněmovně automat na kondomy?

Odpovídá: Jan Hamáček

Automaty tu máme různé, ale o automatu na kondomy nevím :-)

30. 7. 2014
Ptá se: Honza

Proč nedodržujete zákon 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím a nejste ochoten zveřejnit odstupné poslanců?

Odpovídá: Jan Hamáček

Toto není otázka na mě, neboť jak jsem již uvedl, předseda Sněmovny není nadřízeným ani zaměstnavatelem poslanců. Veškeré tyto náležitosti jsou v pravomoci kanceláře Poslanecké sněmovny.

 

Právě se děje

Další zprávy