Jak slepit koalici ve městě? Politici si dají placené funkce

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 2. 2015 10:30
Počet uvolněných zastupitelů roste a některé radnice stojí i miliony korun ročně. Podle kritiků přitom jde jen o formu nepřímého uplácení, které má zajistit fungování křehkých politických spojenectví.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ještě před rokem zvládali řídit sedmatřicetitisícové město Třebíč na plný úvazek tři politici. Od říjnových komunálních voleb to už ale neplatí: ve vedení města je nyní šest uvolněných, tedy plně placených zastupitelů.

Přitom práce na radnici nijak výrazně nepřibylo. "Jsou to vyhozené peníze," říká opoziční zastupitel Jaromír Barák. Jen na platech za tři nová místa totiž bude muset město v následujících čtyřech letech zaplatit ze svého rozpočtu 10 milionů korun navíc.

Příběh Třebíče, kde si politici po vyhraných volbách rozšířili počet placených postů na dvojnásobek a kritici to považují za jasné trafiky, přitom není ojedinělý.

Přesné statistiky sice nikdo nevede, podle poslance a bývalého oblíbeného starosty Semil Jana Farského z hnutí Starostové se ale dá vysledovat jistý trend: vytvořením placené funkce za desítky tisíc korun měsíčně se dá snadno zajistit náklonnost politických soupeřů, s nimiž je nutné po volbách vytvořit koalici.

Uplatili se funkcemi

Uvolnění zastupitelé

Uvolněný zastupitel – pro výkon funkce je uvolněn ze svého zaměstnání, na radnici pobírá plat podle tabulek. Nemusí jít jen o starosty či radní, ale i předsedy výborů či komisí. Například starosta 20tisícového města bere 54 tisíc měsíčně, uvolněný radní pak 40 tisíc. Plat starosty 50tisícového města je 61 tisíc korun, uvolněného radního 47 tisíc.

Neuvolněný zastupitel – Zůstal ve svém zaměstnání, má nárok na náhradu času stráveného prací pro radnici. Náhradu zpravidla v rozmezí 200 až 450 korun na hodinu určí zastupitelstvo. Neuvolnění radní mají příplatek 2 až 5 tisíc korun měsíčně dle velikosti obce.

Právě Farský na to loni na podzim doplatil. Volby sice drtivě vyhrál, ale protože odmítl rozšiřovat placené posty pro případné koaliční partnery, dohodli se bez něj a Farský skončil v opozici.

"Slepili koalici tak, že se vzájemně uplatili funkcemi. Politik pak ovšem nemá často co dělat," říká Farský.

Nová koalice v Semilech prosadila další placený post místostarosty, který vyjde město s rozpočtem 160 milionů korun na 700 tisíc korun ročně včetně odvodů na pojištění. "Ta suma se dá utratit jinak a lépe," poukazuje Farský.

Radnice v Třebíči, kde přibyli hned tři uvolnění zastupitelé, tvrdí, že to jinak nešlo. Prý je to daň za takřka patový výsledek voleb. V Třebíči se totiž v říjnových volbách dostalo do zastupitelstva hned deset uskupení a pro koalici se jich muselo spojit šest. Každé tak dostalo jeden placený post.

Staronový třebíčský místostarosta Milan Zeibert pak nabízí ještě jeden důvod: nezkušenost některých nově zvolených radních, kteří kolem sebe chtěli zkušené kolegy – jako například bývalého starostu a dříve i senátora Pavla Heřmana či dřívější místostarostku Marii Černou.

"Doktor Heřman a paní Černá mají velké zkušenosti, které ta naše generace nemá, byla by škoda je nevyužít," vysvětluje Zeibert.

Opozičník Jaromír Barták však kroutí hlavou. "Vždyť byl sám předtím čtyři roky místostarostou," říká Barák. A poukazuje na to, že v uvolněných funkcích v radě pokračují i dva dosud placení představitelé města.

Ve dvou to jde zvládnout

Že jde sestavit vládu nad městem s roztříštěným zastupitelstvem a bez rozšiřování placených postů, ukázali ve východočeském Jičíně, kde se do zastupitelstva dostalo devět subjektů a koalici sestavilo pět z nich. Počet uvolněných zastupitelů se přitom nezměnil a zůstal na třech jako v minulém volebním období.

A Žďár nad Sázavou se zhruba stejně velkým rozpočtem jako Třebíč počet uvolněných zastupitelů dokonce snížil z dosavadních tří na dva. "Do roku 2010 byli dva uvolnění a taky to zvládali. Pak se jejich počet zvýšil a my jsme se nyní vrátili k původnímu modelu," říká starosta Zdeněk Navrátil z vítězného sdružení Žďár – Živé město. "Pokud bychom to ale nezvládali, můžeme se k počtu tří uvolněných vrátit," dodává Navrátil s tím, že za volební období tak město ušetří takřka čtyři miliony korun. "Část z toho můžeme dát třeba do marketingu Žďáru jako města vhodného pro podnikání," plánuje jednu z možností.

Jsou to hazardéři

Třebíčský místostarosta Zeibert ovšem počínání svých kolegů z nedalekého Žďáru nechápe. "Považuji je za hazardéry," říká nekompromisně.  Podle něj tak závažnou práci ve dvou nemůžou zvládat. "Může to fungovat. Ale tak, že ti úředníci si budou dělat svoje a ti dva uvolnění je nebudou stíhat ohlídat," je přesvědčen.

Zhruba deset milionů navíc, které budou tři noví uvolnění radní v Třebíči stát, prý nejsou problém. "Máme to vymyšlené tak, že reorganizací radnice budou některé odbory sloučeny a ubudou místa některých vedoucích. Ale neřeknu přesně jak, protože to není hotové," řekl Zeibert.

Že by se ale obětí politických dohod měli stát úředníci, označuje bývalý starosta Semil Jan Farský za absurdní. "Teď hledají obhajobu tím, že propustí úředníky. Ale v práci úředníka a politika je přece velký rozdíl. Na úřednících město stojí. Oni nesou paměť předchozích rozhodnutí a jejich realizaci. Díky nim město funguje," poukazuje.

Radní pro obchvat

Mezi rekordmany v počtu placených míst patří sedmapadesátitisícový Frýdek-Místek, kde mají místo pěti nově osm uvolněných členů zastupitelstva. Ke starostovi a čtyřem místostarostům nově přibyl uvolněný radní pro silniční obchvat města a dva uvolnění předsedové finančního a kontrolního výboru.

"Obchvat je pro město nejdůležitější problematika. Je v našem zájmu, aby jeho výstavba začala co nejdříve," argumentuje mluvčí Jana Matějíková s tím, že předsednictví výboru dali v rámci transparentnosti opozičním stranám.

Ze čtyř na osm vzrostl počet uvolněných zastupitelů i v městské části Ostrava–jih. "Náš obvod má 107 tisíc obyvatel a mohl by být pátým největším městem v republice. Rozhodli jsme se zodpovědnost rozložit na více členů rady," obhajuje vyšší počet placených zastupitelů mluvčí městské části Michael Kutty.

Nové posty přijdou městskou část za volební období na zhruba 14 milionů korun. Vedení obvodu podle Kuttyho slíbilo, že sumu potřebnou na platy nových uvolněných zastupitelů ušetří v rozpočtu. Kde přesně, ale zatím neřeklo.

 

Právě se děje

Další zprávy