Hovory z Lán porušily zákon i kodex ČRo, rozhodla rada

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2014 17:25
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uznala výjimečnost situace a vyzvala k respektování kodexu.
Miloš Zeman (ilustrační foto)
Miloš Zeman (ilustrační foto) | Foto: Matej Slávik, Economia

Praha - Rozhlasový pořad Hovory z Lán, v němž prezident Miloš Zeman pronesl několik vulgárních výroků, porušil zákon i kodex Českého rozhlasu (ČRo).

Rada veřejnoprávní instituce uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán respektoval svůj kodex.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zopakoval, že prezident v rozhovoru jen poukázal na název hudební skupiny a citoval svého protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga.

Nebývalá pozornost

Generální ředitel rozhlasu Peter Duhan na středečním veřejném zasedání uvedl, že nepamatuje, kdy si rozhlasový pořad vysloužil takovou pozornost. "Český rozhlas udělal vše pro to, aby minimalizoval dopady na kodex," prohlásil Duhan s poukazem na upozornění moderátora a následné prohlášení rozhlasu.

Prezidentův mluvčí v reakci na rozhodnutí rady zopakoval dřívější argumenty. "Jak již bylo vysvětleno, pan prezident v Hovorech z Lán poukázal na název jisté hudební skupiny nebo citoval jadrný výraz použitý v jednom rozhovoru jeho prezidentským protikandidátem. Stanovisko Rady ČRo tedy vyvolává otázku, zda míří i na citovaného politika," řekl Ovčáček.

"Nedalo se to předvídat"

Zeman v rozhovoru opakovaně použil vulgarismů, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot a o služebním zákonu; odvolával se při tom na dřívější vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

"Situace se nedala předvídat a vypnout prezidenta bez upozornění také nešlo," řekl Duhan k vulgaritám, které zazněly v odpovědích hlavy státu. Příprava tematických okruhů i moderátora podle něj byla standardní. "Pokud by se situace opakovala, je rozhlas připraven reagovat velmi razantně," doplnil s tím, že prezidentu napsal osobní dopis, termín schůzky, o niž požádal, ale zatím nezná.

Právo odebrat slovo

Radní v diskusi zmínili mimo jiné pasáž kodexu, která se věnuje živému vysílání a na niž poukazovaly některé stížnosti. Dokument například uvádí, že "pokud je to proveditelné, nepřipustí Český rozhlas k účasti na živém vysílání osobu, u které je důvodný předpoklad, že by se mohla chovat urážlivě, vulgárně nebo je pod vlivem alkoholu či omamných prostředků". Tuto část kodexu radní zmínili v usnesení a rozhlas vyzvali, aby se při Hovorech z Lán tímto pravidlem řídil.

Konkrétní pasáž kodexu citovali také v případě posledních Hovorů, konkrétně to, že moderátor má pravomoc odebrat hostu slovo v případě, že se "v živém vysílání určitá osoba projevuje tak, že nelze dostát povinnostem uloženým zákonem nebo kodexem".

Ukončili i Dominika Duku

Rada Českého rozhlasu se kritizovanému pořadu věnovala již před dvěma týdny. Ve středu radní připomněli případ z loňského roku, kdy v rozhovoru s kardinálem Dominikem Dukou zasáhl editor. Duhan poukázal na to, že tehdy šlo o dodržení předvolebních pravidel. "Analogii bych v tom nehledal," řekl Duhan. Náměstek René Zavoral připomněl, že ani tehdy rozhovor nebyl přerušen, ale řádně ukončen v souladu s předvolebními pravidly.

V minulém týdnu Český rozhlas od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dostal za poslední Hovory z Lán upozornění na porušení zákona. Stejný postih si kvůli odvysílaným vulgaritám vysloužily i Česká televize a Nova, jež o výrocích také informovaly.

Prezident Zeman použil vulgarismy v přímém přenosu Hovorů z Lán 2. listopadu. V rozhovoru opakovaně použil vulgární výroky, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot nebo služebním zákonu.

 

Právě se děje

Další zprávy