Hrad se musí omluvit jen za džentlmena. Soud mě urazil snad víc než Zeman, říká Peroutkova vnučka

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 1. 9. 2016 15:24
Žalobě vnučky Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslové, která se bránila proti výrokům prezidenta Miloše Zemana, Městský soud v Praze dnes vyhověl pouze částečně. Hrad se sice musí omluvit za vymyšlený článek Hitler je džentlmen, ale již ne za Zemanem přisouzený výrok "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". "Byť tento obrat nebyl přímo použit, jinými slovy říká ve článcích skoro to samé," řekl soudce Tomáš Novosad, podle něhož lze v některých Peroutkových článcích skutečně najít i antisemitské pasáže, jak tvrdí Zeman. "Je to hluboké nepochopení. Uráží mě to možná víc než prezidentova slova," reagovala na výrok soudu Kaslová, která chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Miloš Zeman a Ferdinand Peroutka
Miloš Zeman a Ferdinand Peroutka | Foto: Koláž Aktuálně

Praha – Jen částečně vyhověl Městský soud v Praze žalobě vnučky Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslové kvůli slovům prezidenta Miloše Zemana. Hrad se sice musí omluvit za Zemanovo tvrzení, že Peroutka napsal článek Hitler je gentleman, ale již ne za přisouzený výrok "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky," který podle Zemana naznačuje Peroutkovu fascinaci nacismem.

Rozhodl o tom soudce Tomáš Novosad. Podle něj se Hradu skutečně nepodařilo prokázat, že Peroutka článek "Hitler je gentleman" napsal. Za druhý výrok s anděly a vlky se ale Hrad už omlouvat nemusí. "Byť tento obrat nebyl přímo použit, jinými slovy říká ve článcích skoro to samé," řekl Novosad. Verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, který dal Kaslové letos v březnu zcela za pravdu, tak Novosad potvrdil jen částečně.

Veřejná osoba par excellence

Novosad během čtvrtečního líčení takřka hodinu předčítal některé Peroutkovy články. A hojně z nich citoval při odůvodnění verdiktu. Podle něj jsou skutečně v některých antisemitské pasáže. Novosad poukázal například na článek "Češi, Němci a Židé," kde Peroutka použil obraty jako "otrava z židovského elementu" či uvedl, že bohatí Židé ničili Německo a Rakousko. "Tyto články byly přiléváním oleje do ohně, bylo krátce po Křišťálové noci," podotkl.

"Sám žalobce řekl, že články se dají vykládat různým způsobem a nelze nikomu bránit v tom, aby použil svůj výklad," uvedl Novosad.  A i Zeman měl proto na svoje hodnocení Peroutkova díla právo, zvláště když byl "osobou veřejného zájmu par excellence". "Kritika je přípustná a může být i expresivní. Jediné, co nebylo prokázáno, je tvrzení, že Hitler je gentleman," podotkl soudce.

Kaslovou verdikt soudce rozčilil. "Jsem uražena. Hodnocení dědečka jako antisemity mě hluboce uráží, jeho dcera byla židovka. Myslím, že od soudu je to velké nepochopení, takže se dovoláme," uvedla.

"Možná se mě to dotklo víc než prezidentovy výroky," dodala. Naopak advokát Hradu Marek Nespala byl spokojen.

"Veškerou naši argumentaci, kromě existence toho článku, soud uznal, takže jsem spokojen," uvedl Nespala, který se musí poradit s klientem, jak bude dál postupovat.

Kaslová požadovala omluvu po České republice, zastoupené Kanceláří prezidenta republiky, a ne samotném Zemanovi. Výroky totiž pronesl jako prezident, tedy představitel státu.

Kdyby ho chtěl dehonestovat, nazve ho antisemitou

Advokát Hradu Marek Nespala u soudu řekl, že Zeman v žádném případě nechtěl "svého oblíbeného novináře" dehonestovat. "Pokud by ho chtěl dehonestovat, mohl ho nazvat kolaborantem nebo antisemitou," uvedl Nespala. Ten je ale přesvědčen, že fascinace Peroutky německým národním socialismem – tedy nacismem – je z přečtených textů zřejmá.

"Na základě svých článků byl uvržen do koncentračního tábora. On byl pro ně (Německo) nepřítelem, a rozhodli se ho proto věznit," uvedl advokát Kaslové František Vyskočil. "Prozřel, ale to už bylo pozdě, to byl v koncentračním táboře," reagoval Nespala.

"Já v článcích neshledávám nic, co by dokládalo, že byl fascinován zrůdným německým národním socialismem," uvedl advokát Kaslové František Vyskočil. "Vše bylo objektivní posuzování situace, realistické a někdy i ironické hodnocení. Ale příliš nehodnotí, jen spíš popisuje skutečné dění," dodal na adresu Peroutky.

Prezident má mluvit pravdu

Omluvu v plné šíři nařídila již v březnu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřina Sedláková. Jednání soudu bylo tehdy velice krátké – soudkyně odmítla vyslechnout navrhované svědky nebo nechat vypracovat znalecké posudky s tím, že to není nutné.

A vynesla hned verdikt, v němž nařídila, aby se prezidentská kancelář omluvila jak dopisem, tak vyvěšením omluvy na svých internetových stránkách. "Žalovaná strana měla dokázat existenci a pravost dokumentu, což se nestalo," zdůvodnila tehdy své rozhodnutí soudkyně Kateřina Sedláková.

Mohl být zcenzurován

Prezident soudkyni následně zkritizoval, její verdikt označil za amatérismus. A Hrad avizoval, že spor případně dovede až k Ústavnímu soudu.

Zeman k pátrání už loni přizval i širokou veřejnost a hlavně odborníky. Za nalezení textu dokonce slíbil odměnu 100 tisíc korun. V polovině loňského roku se sice omluvil, ne však za to, že se spletl, ale že jeho tým článek nenašel.

Mluvčí Ovčáček poté přišel kvapně s vysvětlením, že značná část Peroutkova díla podléhala cenzuře, a proto je možné, že prezident četl necenzurovanou první verzi článku. I to ale historici vzápětí vyvrátili. Zeman i po vyhlášení rozsudku zopakoval, že článek určitě viděl. "Ještě nejsem tak senilní, abych si nepamatoval, protože ten titulek mě šokoval. A nejsem tak senilní, abych si ten článek vymyslel," prohlásil Zeman. A to, že uvedené články, respektive výroky pravděpodobně existovaly, ale nakonec nebyl zveřejněny, tvrdí i Nespala.  

Je nebezpečné, když ČSSD říká, že teď nezaplatí, vidím to z reakcí občanů, strana by měla svůj postup vysvětlit, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy