Herman: Neodsoudit ruskou agresi je paralela k Mnichovu

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
3. 9. 2014 19:32
Lidovci chtěli odsouzení ruské agrese, vysvětluje ministr kultury Daniel Herman, proč se spolu s Pavlem Bělobrádkem zdrželi hlasování o zmocnění premiéra Sobotky jednat o sankcích vůči Rusku.
Ministr kultury Daniel Herman
Ministr kultury Daniel Herman | Foto: DVTV

Rozhovor - Středeční hlasování kabinetu o mandátu premiéra Bohuslava Sobotky pro jednání o protiruských sankcích bylo jednohlasné, zdrželi se ho pouze lidovečtí ministři Pavel Bělobrádek a Daniel Herman.

Důvodem však nebyly neshody mezi předsedou vlády a šéfem KDU-ČSL Bělobrádkem o účinnosti sankcí. Ministr kultury Daniel Herman v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že do usnesení chtěli prosadit i jednoznačné odsouzení ruské agrese na Ukrajině, což nakonec vláda neschválila.

"Vláda rozhoduje většinovým hlasováním a toto doplnění nedostalo dostatečnou podporu," konstatoval Herman s tím, že lidovci prosazovali principy, které jsou pro stranu klíčové.

Aktuálně.cz: Ministři za KDU-ČSL byli na středečním jednání jediní, kdo se zdrželi hlasování o zmocnění premiéra Sobotky jednat o sankcích. Proč?

Daniel Herman: Chtěli jsme, aby v tom usnesení nebo mandátu, bylo jasné odsouzení kroků Ruské federace, které destabilizují a eskalují situaci na Ukrajině a ohrožují její nezávislost a územní celistvost. To tam dostatečně jasně nevyznívá a mandát nám přijde poněkud vágní. Ale rozhodně to není tak, že by pan premiér neměl mít právo se k sankcím vyjadřovat. Naopak mám pocit, že proběhla velmi seriozní debata a že všichni, včetně pana premiéra si uvědomují, že jsme součástí jak Evropské unie, tak Severoatlantické aliance. A že je třeba držet jednoznačné postoje, a pokud nejsou věci vyjasněné, tak je určitě rozumné mít možnost se k nim vyjádřit.

Ta kritika jde tím směrem, že chybí jasné odsouzení agrese ze strany Ruska. A to bohužel vnímám jako určitou paralelu s rokem 1938, kdy demokratické státy poněkud přivíraly oči nad okupací Rakouska a pak i Československa. Nechci říkat, že se opakují úplně stejně, to ani nejde. Jen říkám, že jsou určité hodnoty, které je třeba hájit a v oblasti prevence pozvedat hlas.

Byli jste v diskusi s takovým požadavkem osamoceni?

Diskuse probíhala velmi dlouho, několik hodin. A i ze strany kolegyň a kolegů z druhých koaličních stran zaznívaly některé velmi zajímavé podněty, které například zdůrazňovaly právě to, že jsme plnohodnotnou součástí EU a NATO, že jsme součástí demokratického západu a je třeba, abychom se tak jednoznačně chovali.

Nemyslím si tedy, že by to šlo po nějaké stranické linii, ale my jednoznačně hájíme postoje KDU-ČSL, pro kterou jsou demokracie a územní celistvost nedotknutelné. Tudíž nejde o kritiku "těch druhých", ale o doplnění toho, co my pokládáme za zásadní.

To znamená, že nyní budou premiér Sobotka a vyjednavači připomínkovat návrh sankcí.

To si myslím, že je naprosto logické a v pořádku, a bude tomu tak i v ostatních zemích. Ale znovu říkám: je důležité, abychom opravdu byli pevnou a čitelnou součástí západní demokracie, protože díky jakési jedinečné dějinné skulině se nám podařilo proklouznout ze sevření, ve kterém jsme byli 40 let.

Řešil se během diskuse i ten rozpor, kdy se Pavel Bělobrádek vymezil proti slovům pana premiéra o účinnosti sankcí?

K tématu jsme se vraceli pouze okrajově, myslím, že to nebyl rozpor. Znovu říkám, bylo to doplnění – sankce jsou jediné neválečné řešení, které má nějaký smysl. Protože Rusko a ruští oligarchové, na které sankce začínají dopadat, to vnímají.

Ale debata byla tak dlouhá, protože jsme tam měli bezpečnostní experty, měli jsme tam velvyslance, kteří nám podávali zprávy z té své oblasti. A když máte v tomto případě na jednání čtyři lidi navíc, tak logicky to nějaký čas zabere. Ale byly to velice zajímavé příspěvky, které mi pomohly doplnit a zkonkretizovat si tu mozaiku.

 

Právě se děje

Další zprávy