Havlín je první zářez Bradáčové. Přijdou ale další kauzy

Radek Nohl Radek Nohl
30. 7. 2015 20:21
Případ úplatného soudce Ondřeje Havlína je vůbec první kauzou, na kterou Lenka Bradáčová z pozice vrchní žalobkyně dohlížela a dospěla až k rozsudku.
Lenka Bradáčová u soudu s Ondřejem Havlínem.
Lenka Bradáčová u soudu s Ondřejem Havlínem. | Foto: ČTK

Praha/ Kladno - Kauza kolem úplatného soudce Ondřeje Havlína je vůbec prvním případem, v němž Lenka Bradáčová z pozice pražské vrchní státní zástupkyně podala žalobu. Celý proces si pak před soudcem odseděla, předkládala nové důkazy a nakonec pronesla i závěrečnou řeč.

V ní navrhla Ondřeji Havlínovi šest let a státnímu zástupci Františku Fialovi tři roky za mřížemi. A uspěla. Kladenský soudce Petr Sedlařík byl dokonce ještě přísnější a dvojici odsoudil k 6,5, respektive 3 rokům a 10 měsícům ve vězení.

"Doufám, že tato kauza není poslední. Mám i další, ale ty ještě nebyly zažalovány," uvedla Bradáčová a zároveň tak zdůvodnila, proč tedy nechce jména jednotlivých případů či podezřelých komentovat.

Podle Lenky Bradáčové se tato kauza typem trestné činnosti podobá případu bývalého soudce Josefa Knotka. Ten byl již nepravomocně odsouzen za přijetí úplatku k 5,5 rokům vězení. "Překvapilo mě v řízení před soudem, jak někteří z obviněných, ale i jejich obhájci považují klientelistické vazby v justici za normu," prohlásila Bradáčová. 

Oslavu narozenin platil podnikatel

Před soudem například zaznělo, že Havlínovi zaplatil 200 tisíc za oslavu narozenin pražský podnikatel Jan Harangozzo. A bylo prakticky běžné, že si soudce podle vyšetřovatelů přebíral desetitisícové úplatky přímo ve své kanceláři v budově Obvodního soudu pro Prahu 2.

Havlína, Fialu a další zadržela a obvinila policie na začátku roku 2013. Poté začaly výslechy, až případ nyní skončil nepravomocným rozsudkem. Kolik strávila času nad kauzou, se podle Bradáčové říct nedá. "Každý den ta kauza nevyžaduje pozornost. Někdy se jí věnujete týden, jindy vaše aktivita třeba není," uvedla pražská vrchní žalobkyně.

Třeba závěrečnou řeč ale Bradáčová pronášela v soudní síni přes tři hodiny. Až na drobnou přestávku, kterou soudce Petr Sedlařík nařídil, mluvila bez přestávky.

Měla od policie připravenou také velkou papírovou plachtu, na níž byly detailně popsány jednotlivé schůzky, které se kvůli předání úplatků uskutečnily. Obžalovaní při jejích slovech často jen kroutili hlavou.

Proč Havlín? Bradáčová: Nic za tím nehledejte

To, že z čelní pozice státního zastupitelství podala žalobu a byla následně u soudu, nepovažuje za nic zvláštního. "Nic za tím nehledejte. Až dodělám tuto kauzu, tak vezmu jinou. Samozřejmě, když jsem vrchní žalobkyně, tak jich mám méně," prohlásila Bradáčová.

"Funkcionáři státního zastupitelství to nedělají obvykle. Pozastavuje se ale někdo nad tím, že pan profesor Šámal nebo pan doktor Baxa soudí? Ne," odpovídá na další dotaz Aktuálně.cz.

V minulosti Lenka Bradáčová dohlížela například na začátek kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Dozorovala také mediálně sledované případy - vraždu Jana Rokose, kterého zabila matka s přítelem, mačetový útok v Novém Boru nebo případ "ústeckého řezníka" Miroslava Ritticha. To však ještě působila na Krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem.

V policejní sítí uvízl i vítěz z Nagana

V případě soudce Ondřeje Havlína rozkryla Lenka Bradáčová společně s detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu rozsáhlou síť klientelistických vazeb. Tito lidé byli za peníze ochotni ovlivnit případy zejména řidičů, kteří opakovaně řídili pod vlivem alkoholu a často jim nehrozila podmínka, ale i vězení.

Jedním z nich byl i olympijský vítěz z Nagana, hokejista František Kučera. Slavný sportovec v říjnu roku 2012 na Praze 4 naboural, policisté mu naměřili 2,26 promile alkoholu. Kučera byl v té době v podmínce, a tak by se přísnému trestu nevyhnul. Jenže nakonec stejně jako i ostatní řidiči skončil bez trestu. V jeho případě se nepodařilo prokázat, že by hrály roli úplatky. Další řidiči, kteří řídili opilí, Havlínovi a spol. zaplatili podle žaloby i 200 tisíc korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy