Hamáček: Filip není v Moskvě oficiálně, Sněmovnu nezastupuje

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 11. 2014 17:11
Předseda Sněmovny povolil šéfovi KSČM cestu do Ruska na pozvání "nežádoucího" politika. Ve Sněmovně vyvolal pozdvižení.
Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Bouřlivou debatu mezi poslanci vyvolala cesta místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) do Moskvy. Výjezd na pozvání místopředsedy ruské dumy Sergeje Železňaka, který je na seznamu nežádoucích osob EU a USA, Filipovi povolil předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD).

Cesty poslanců přitom běžně schvaluje organizační výbor. "Postupoval jsem podle do této chvíle respektované zvyklosti,“ brání se Hamáček.

Filipova cesta do Ruska na Železňakovo pozvání podle něj nemůže Českou republiku poškodit v očích evropských spojenců. "Na indexu je řada ruských politiků. Znamená to, že nesmějí cestovat do EU, ne že by s nimi nikdo z EU nesměl jednat,“ říká Hamáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Z jakého důvodu jste povolil cestu místopředsedy Filipa do Moskvy, kterou neschválil organizační výbor?

Jan Hamáček: O cestě pana Filipa organizační výbor vůbec nejednal, nebyla mu předložena. Takže není pravda, že by ji neschválil. Pan Filip za mnou přišel v době, kdy organizační výbor nezasedal, a je v mojí pravomoci v takové situaci cestu povolit. Již jsem to tak v minulosti učinil.

A.cz: Ve Sněmovně to ale bylo členy organizačního výboru prezentováno tak, že o možné cestě předem věděli, ale protože s ní nesouhlasili, vůbec ji nezařadili do programu. Není to tedy tak, že by o ní nestihli rozhodnout.

JH: To se ale týkalo vícečlenné poslanecké delegace. Na té shoda nebyla, to máte pravdu. Pak za mnou ale přišel pan Filip s osobním pozváním od pana Železňaka a já mu cestu schválil.

A.cz: Takže poslanecká delegace a cesta pana Filipa jsou dvě různé věci?

JH: Prakticky ano. To, co jsem povolil, byla individuální cesta pana Filipa.

A.cz: A neuvažoval jste o tom, že byste kvůli tomu svolal mimořádné jednání organizačního výboru? Přece jen jde o citlivou záležitost a věděl jste, že předchozí cesta do Ruska ve výboru narazila...

JH: Možné by to samozřejmě bylo, ale postupoval jsem podle do této chvíle respektované zvyklosti. Tuto mou kompetenci nikdy nikdo nezpochybnil.

A.cz: Přijde vám vhodné vysílat reprezentanta do Ruska na pozvání politika, který je na indexu Spojených států i Evropské unie?

JH: Ale on tam nereprezentuje Českou republiku ani Poslaneckou sněmovnu. On tam jede za sebe jako místopředseda Poslanecké sněmovny.

A.cz: Teď tomu nerozumím. Nereprezentuje Sněmovnu, ale jede tam jako její místopředseda?

JH: Není to oficiální návštěva, jen pracovní cesta. Názory, které tam bude prezentovat, jsou jeho vlastní.

A.cz: Dobře. Je podle vás vhodné, aby tam jel na pozvání politika, který je na indexu?

JH: Na seznamu je řada ruských politiků, je na něm i předseda Státní dumy Sergej Naryškin. A nezabránilo to předsedkyni Parlamentního shromáždění Rady Evropy Anne Brasseur, aby s ním jednala. Že jsou na indexu, znamená, že nesmějí cestovat do EU, ne že by s nimi nikdo z EU nesměl jednat.

A.cz: Takže si nemyslíte, že nás to může poškodit u evropských partnerů, jak naznačovala opozice?

JH: Rozhodně ne.

A.cz: Poslanci dnes přijali dvě usnesení, že s cestou nesouhlasí a že Filip nereprezentuje postoj Sněmovny. Co na to říkáte?

JH: Co se týče toho druhého usnesení, tam nevidím problém. Jak už jsem řekl, jel tam za sebe, takže Sněmovnu nereprezentuje. Co se týče toho nesouhlasu, musím ho respektovat, ale mám za to, že jsem postupoval podle pravidel.

A.cz: Proplatí Sněmovna v této situaci náklady na cestu?

JH: O tom se musím poradit s aparátem Sněmovny. Ale domnívám se, že když jsem to schválil, měla by to Sněmovna proplatit.

 

Právě se děje

Další zprávy