Po stopách hackerů, kteří napadli Sobotkův e-mail, jdou Šlachtovi protimafiánští detektivové

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 6. 1. 2016 13:35
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřuje i předvánoční útok na Sobotkův twitterový účet. Detaily však policisté odmítají sdělit s tím, že vyšetřování je na začátku. Státní zástupce připustil, že podobné případy se jen velmi obtížně vyšetřují a dopadnout viníka není snadné. Hackeři, kteří nabourali Sobotkovu privátní e-mailovou schránku [email protected], zveřejnili vybranou elektronickou korespondenci na extremistickém webu White Media. Komunikace se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Hackerské útoky na premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku nevyšetřuje žádná lokální kriminálka. Případ prosincového napadení premiérova twitterového účtu a nyní i čerstvý lednový útok neonacistů na Sobotkovu soukromou e-mailovou schránku si převzal celorepublikový útvar, který bojuje proti organizovanému zločinu a který řídí Robert Šlachta

"Mohu potvrdit, že se oběma případy zabýváme," řekl mluvčí protimafiánských detektivů Pavel Hanták. Detaily však sdělit odmítl s tím, že vyšetřování je na začátku.

Přitom jiné podobné případy útoků na politiky řeší policie na úrovni kraje. Například útok na mailovou schránku bývalého ministra zahraničí Jana Kavana nebo napadení twitterového účtu a e-mailu expremiéra Vladimíra Špidly z roku 2013 dosud vyšetřují kriminalisté z Brna. Pachatele ale zatím nemají.

"Jde o živý případ, stále probíhá prověřování," řekla mluvčí jihomoravských policistů Petra Ledabylová.

Žalobce z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, jehož úřad dohlíží na vyšetřování útoků na Sobotku, přitom připustil, že podobné případy se jen velmi obtížně vyšetřují a dopadnout viníka není snadné.

"Podstatou prověřování je zjistit, odkud útok přišel. Pachatelům však nahrává zásadní anonymizace internetového prostředí a nástroje, které pomohou skrýt místo, odkud útok provádějí. V tom má policie ztíženou pozici," dodal státní zástupce.

E-mail nabourali extremisté

Hackeři, kteří nabourali Sobotkovu privátní e-mailovou schránku [email protected], zveřejnili vybranou elektronickou korespondenci na extremistickém webu White Media. Pravost e-mailů potvrdilo několik jejich pisatelů.

Komunikace se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky. V dalších e-mailech se řeší interní záležitosti sociální demokracie, kauza Davida Ratha nebo dialog se sudetskými Němci.

Premiéra dopisovatelé v e-mailech z několika posledních let oslovují oficiálně, ale i jako "milého přítele" nebo "milého Slávka". V korespondenci se objevují jména politiků, například ministra financí Andreje Babiše (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové nebo ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD), ale také šéfa Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra nebo blízkého Sobotkova přítele, advokáta Radka Pokorného, do jehož e-mailové schránky se loni v září rovněž někdo pokusil nabourat. Tento případ také řeší policie.

Sobotka: Nenechám se zastrašit

Sobotka kauzu kolem svého e-mailu nechce příliš komentovat. "Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země," uvedl v úterním prohlášení.

Za získáním přístupu do premiérovy schránky na službě Email podle mluvčí Seznamu.cz Ireny Zatloukalové není prolomení zabezpečení služby, ale spíše se někomu povedlo uhádnout heslo k e-mailovému účtu.

Exministr zahraničí Jan Kavan, kterému se stejná skupina do mailu nabourala v minulosti, pro ČTK řekl, že hackery zažaloval, ale policie mu sdělila, že doména je registrovaná v USA a tamní zákony je chrání. Nedalo se tak dosáhnout ani stažení stránek z internetu, uvedl.

Na ministerského předsedu Bohuslava Sobotku hackeři zacílili už v prosinci, kdy se zmocnili jeho twitterového účtu. Sobotkův Twitter pak obsahoval komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Falešné tweety, které volaly po boji proti uprchlíkům a označovaly je za invazní armádu, zůstaly na profilu předsedy vlády přibližně sedm hodin. Vzkazy obsahovaly i odkazy na články a videa podněcující strach z uprchlíků a nenávist vůči nim. Falešné příspěvky také odkazovaly na web White Media.

 

Právě se děje

Další zprávy