Hackeři opět útočí. Pravděpodobně napadli i web ČT

Domácí Domácí
7. 3. 2013 20:03
Potíže hlásí i Česká televize, zatím ale není jasné, zda jde o práci hackerů

Praha - Vlna hackerských útoků na českém internetu pokračuje.

Ve čtvrtek zasáhla internetové stránky některých mobilních operátorů. Útok byl opět veden z ruských IP adres. Případem už se začala zabývat policie a kontrarozvědka.

Potíže související s útokem hackerů v důsledku zaznamenaly také registr vozidel, pražský dopravní podnik a Česká tisková kancelář (ČTK).

Kolem 19. hodiny začaly mít problémy zpravodajské weby České televize. "Situaci momentálně intenzivně řešíme v rámci České televize, především s kolegy z nových médií," uvedla mluvčí ČT Michaela Fričová. O tom, zda se jednalo o útok hackerů, je podle ní předčasné spekulovat. Zatím ani není jasné v jaké rozsahu se výpadky objevily.

Zatímco v pondělí padaly zpravodajské servery, v úterý web Seznam.cz a ve středu stránky bank, ve čtvrtek přestaly fungovat servery T-Mobilu, O2 a DPP.

"Ano, nejde nám web a pracujeme na odstranění," potvrdilo Aktuálně.cz dopoledne tiskové oddělení T-Mobile.

Mluvčí společnosti Telefónica O2 Ctibor Jappel potíže potvrdil také, i když patrně v menším rozsahu. "Dnes po deváté hodině ráno jsme se stali terčem útoku DDoS. Včas se nám to ale podařilo zaznamenat," uvedl mluvčí s tím, že společnost tak mohla přijmout určitá potřebná opatření.

Někteří zákazníci mohli podle Jappela zaznamenat například zpomalení. Společnosti se už podařilo útok odrazit a stránky jsou plně funkční, informoval mluvčí.

Jappel uvedl, že kromě ranního útoku na webové stránky došlo dopoledne i k útoku jinou technologií. Ten se dotkl síťové kapacity, i když během několika minut se jej podařilo eliminovat.

"V důsledku tohoto útoku však mohlo dojít k výpadkům či prodlením ve službách, jako je dobíjení kreditu z bankomatu či SMS jízdenky. Přesné důsledky tohoto omezení služeb nyní analyzujeme a připravujeme způsob, jak toto omezení služeb kompenzovat těm zákazníkům, kterých se případně mohlo dotknout," doplnil mluvčí.

Potíže zaznamenaly i DPP a registr vozidel

Problémy s internetovými stránkami potvrdila Aktuálně.cz i mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Aneta Řehková. "Ano, můžeme potvrdit, že máme výpadky webu," uvedla mluvčí.

Potíže zaznamenal také registr vozidel. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Přibližně hodinový výpadek měl podle něj co do činění s hackerským útokem na servery O2.

"Registr využívá infrastrukturu této společnosti. Dle vyjádření Telefóniky O2 se jednalo o DDoS útok na jejich hostingové centrum. Po odstranění problémů je od zhruba 10:50 CRV opět dostupný," uvedl Neřold.

Problémy s internetovým připojením měla ve čtvrtek i ČTK. "Pro zpravodajství a jeho doručování nejdůležitějším klientům ale používáme především technologie nezávislé na internetu, chod agentury to proto zásadně neohrozilo," sdělil technický ředitel ČTK Jan Kodera.

V pondělí nebyly díky tzv. DDoS útoku hned dvakrát přístupné například zpravodajské weby iDNES.cz, IHNED.cz nebo Novinky.cz.

První výpadky webu Seznam.cz se objevily o den později po 9. hodině dopoledne. Znovu se pak problémy objevily po 13. hodině.

Ve středu se například nenačetly weby Komerční banky, ČSOB, Raiffeisenbank, Fio banky nebo České spořitelny. Kromě internetového bankovnictví měly některé peněžní ústavy potíže i s platbami přes terminály. Útok hackerů se dotkl i České tiskové kanceláře (ČTK), která zaznamenala krátký výpadek. Útok ale nebyl primárně veden proti ČTK, souvisel s napadením jednoho z bankovních ústavů, potvrdil Aktuálně.cz zástupce technického ředitele ČTK Jan Pluskal.

Pátrá policie i kontrarozvědka

Celou záležitostí už se zabývá policie a BIS. "Můžeme potvrdit, že jde o útok. Ve věci spolupracujeme i na mezinárodní úrovni. Se kterými zeměmi konkrétně, nebudeme z taktických důvodů specifikovat," uvedla mluvčí policejního prezidia Markéta Johnová. Zatím nepotvrdila, zda některý z postižených serverů podal kvůli útokům trestní oznámení.

"Jsou podnikány určité kroky, které by umožnily podobným činům pokud možno předcházet a útočníky identifikovat. Nutno ale dodat, že odhalení konkrétních pachatelů je mimořádně složité. Nemohu být konkrétnější, jaké kroky podnikáme", řekl ČTK mluvčí BIS Jan Šubert.

Trestní sazba v těchto případech závisí na výši škody. Pokud by šlo nejméně o pět milionů, hrozí pachatelům tři až osm let vězení.

Útok může jít i z vašeho počítače

Dlouholetý expert na počítačovou bezpečnost Vladimír Brož upozornil, že vystopovat viníky není jednoduché. "Loni proběhly útoky na politické weby, ke kterým se přihlásili Anonymous. A taky nikdo nebyl chycen. Teď se navíc nikdo nepřihlásil," řekl Aktuálně.cz.

Útoky z tohoto týdne byly vedeny z ruských IP adres. To ale podle Brože není podstatné. Adresy je možné poměrně snadno zfalšovat. Často se k útokům používají i takzvané unesené počítače neboli zombie, kdy majitel nemá ani tušení, že hackeři pronikli do jeho přístroje a používají ho k útokům. Celosvětově je podle Brože takto zneužíváno odhadem 80 až 150 milionů domácích i firemních počítačů.

Policii tak čeká velmi nelehký úkol. "Ten útočník pravděpodobně řídí skupinu zombie počítačů a fyzicky může sedět kdekoli. Když to přeženu, částečka útoku může jít z vašeho počítače, pokud ho nemáte dobře zabezpečený. Najít viníka bude velmi obtížné," dodal Brož.

 

Právě se děje

Další zprávy