Fond ohrožených dětí se nevzdává, dál usiluje o podporu

ČTK ČTK
30. 7. 2015 22:50
Organizace, která provozuje klokánky pro děti v tísni, bude chtít od úřadu vlády informaci, co by měla doplnit do svého krizového plánu, aby získala peníze od státu.
Klokánek v Hostivicích u Prahy.
Klokánek v Hostivicích u Prahy. | Foto: FOD Klokánek

Praha - Fond ohrožených dětí (FOD) bude dál usilovat o mimořádnou podporu od státu, na níž se ve středu nedohodla vláda. Organizace, která provozuje klokánky pro děti v tísni, bude chtít od úřadu vlády informaci, co by měla doplnit do svého krizového plánu.

Plánuje také prodat dvě rozestavěné budovy, v nichž se nyní stará a zhruba 20 dětí, a ještě víc snížit počet poboček. Po dnešním večerním jednání předsednictva FOD to řekl šéf fondu Jan Vaněk.

Fond ohrožených dětí má celkové závazky za 127,18 milionu korun, do konce roku mu na provoz klokánků chybí na 20 milionů korun. Přidělení mimořádné dotace původně ve výši 30 milionů korun navrhlo ministerstvo financí. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) ale s přiléváním peněz nesouhlasila, nepovažuje ho za systémové.

Podle ministerstva práce mimořádné dotace zvýhodňují jeden subjekt proti ostatním žadatelům. Kabinet by se měl k návrhu vrátit za tři týdny, až FOD předloží krizový restrukturalizační plán.

Vaněk uvedl, že na základě usnesení dnešního předsednictva bude kontaktovat úřad vlády, aby zjistil, co je třeba doplnit do krizového plánu předloženého spolu se žádostí o dotaci. "To je potřeba teď nějakým způsobem analyzovat a právě se dotázat na úřadu vlády, kde čekáme nějakou odpověď, co konkrétně v těch materiálech chybělo," řekl.

Plánovaný podej dvou rozestavěných budov s pěti byty, v nichž o dvacítku dětí pečuje zhruba 12 zaměstnanců, by mohl podle šéfa FOD vynést kolem 16 milionů korun. S jejich použitím by fond mohl získat bezdlužnost potřebnou pro čerpání nyní blokovaných příspěvků na sociální služby. Uhradit by fond z peněz za budovy mohl také další závazky třeba za služby v jednotlivých klokáncích.

Před prodejem je ale podle Vaňka třeba vyřešit právní situaci dětí, které v objektech žijí, a také budoucnost zaměstnanců. "Pokud zájem ze strany zaměstnanců bude, samozřejmě není problém, aby se přestěhovali do dalších klokánků, které jsou v blízkosti," řekl šéf FOD. Možný by byl také podobný přesun dětí, o jejich svěření do jiného klokánku by ale musel rozhodnout soud nebo zákonný zástupce dítěte.

Krizový plán předložený vládě podle Vaňka obsahoval úsporná opatření ke stabilizaci FOD, která už fond zavádí nebo v dohledné době chystá. Dnešní předsednictvo fondu je upravilo, na provozu by se tak měly ušetřit další miliony korun.

Například z celkového dřívějšího počtu 23 poboček jich nyní zbylo 15 a na konci roku se uvažuje maximálně o sedmi až osmi. Dosud se do budoucna předpokládalo fungování devíti či deseti poboček. Původní počet 28 klokánků už byl také snížen, na konci letoška by jich podle Vaňka mělo zůstat 21. Počet azylových domů by se měl snížit z pěti na tři.

Mimořádné dotace dostal FOD už v minulosti. V roce 2006 to bylo 15 milionů korun, stejnou sumu obdržel o dva roky později. V roce 2012 žádal 58,6 milionu navíc, ministerstvo práce mu ale nevyhovělo.

Zařízení pro okamžitou pomoc dětem, jako jsou třeba klokánky, dostávají od státu příspěvek na dítě. Ten měsíčně činí 22 800 korun. Částka se krátí za dobu, kdy dítě pobývalo mimo zařízení.

V roce 2013 stát na příspěvcích vydal celkem 256 milionů korun. Fondu z toho připadlo 128 milionů. Loni získal 121 milionů. Klokánky loni stály celkem 182,3 milionu. Kolem 70 procent výdajů tak pokryl státní příspěvek. Na dotacích k tomu FOD získal 29,03 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy