Ukázkový střet zájmů, hodnotí Faltýnkovy vazby na podnikatele šéf Transparency

ČTK ČTK
2. 4. 2019 11:36
Vazby poslance a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka na olomouckého miliardáře a majitele banky Creditas Pavla Hubáčka a manažera téže banky Jiřího Salajky jsou ukázkovým střetem zájmů, tvrdí ředitel Transparency International ČR David Ondračka. Média už dříve uvedla, že díky Faltýnkovu vlivu a neoficiální síti jemu blízkých lidí se Hubáčkovi podařilo v roce 2016 koupit téměř třetinový podíl ve firmě ČD-Telematika, která vlastní druhou největší síť optických datových kabelů v Česku. Státu jako majoritnímu držiteli akcií se tak nepodařilo společnost stoprocentně ovládnout. Faltýnek podezření na střet zájmů odmítl.
Jaroslav Faltýnek.
Jaroslav Faltýnek. | Foto: Reuters

Deník Právo minulý týden napsal, že Faltýnek žije v luxusním bytě v pražském Podolí, který patří Salajkovi, i když oficiálně ho má pronajatý jeho partnerka.

"Myslím si, že to ukazuje propojenost pana Faltýnka s podnikateli, kteří mají zájem o obchodování se státem a nakonec realizují pro sebe velmi výhodné obchody. Je to podle mě střet zájmu par excellence," uvedl v pondělním pořadu České televize Reportéři Ondračka.

Faltýnek ale střet zájmů odmítá. "Ne, vůbec ne. Ten byt má pronajatý moje partnerka a já bydlím u ní. Já mám bydliště v Prostějově," řekl druhý muž ANO Právu. "Absolutně ne, absolutně vylučuji jakýkoliv střet zájmů, protože pana Salajku znám poměrně dlouho, nabídl mi možnost bydlet u něho v bytě, a tu jsem využil. To je všechno," prohlásil Faltýnek v České televizi.

Menšinový podíl zhruba ve výši třiceti procent ve firmě ČD-Telematika v roce 2016 vlastnila soukromá firma Dial Telecom. U ní se o akcie ucházely České dráhy. Získala je ale Hubáčkova skupina Unicapital, která pochybnosti o transakci odmítla.

"Investiční skupina Unicapital odmítá jakékoliv spekulace týkající se údajně 'podivného nákupu' minoritního podílu ve společnosti ČD-Telematika od soukromé společnosti Dial Telecom. Dial Telecom pozval do soutěže více investorů a svůj podíl v ČD-Telematice prodal společnosti, která dala nejvyšší nabídku," citovala Česká televize stanovisko firmy.

Podíl v ČD-Telematika Hubáček podle odhadu médií koupil za 400 až 600 milionů korun. Loni v květnu akcie za nezveřejněnou cenu odkoupila skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Strategicky důležitý podíl tak stát opět nezískal.

Kvůli tendru na mýto se o Faltýnka zajímá policie

O Faltýnka se zajímá policie kvůli tendru na výběr mýtného systému, podle Ondračky měl politik právě v oblasti dopravy velký vliv. "On dostal volnou ruku k tomu, aby začal výrazně ovlivňovat České dráhy, hospodaření kolem železnice," tvrdí ředitel Transparency International v reportáži České televize.

"Přes své lidi z toho olomoucko-prostějovského prostředí, tu svou partičku známých, uplatňoval svůj vliv. Ta jména jsou poměrně známá," dodal. Mezi lidi blízké Faltýnkovi patří podle médií tehdejší předseda dozorčí rady Českých drah a ČD-Telematiky a současný poslanec ANO Milan Feranec a přerovský advokát Květoslav Hlína.

Deník Mladá fronta Dnes v pondělí upozornil na další případ. Hubáčkův advokát Jiří Kňána se podle listu díky lidem spojeným s Faltýnkem dostal k lukrativním pozemkům v centru Brna. Směnu brněnských pozemků potřebných pro výstavbu hokejové haly Za Lužánkami za ty v centru Brna podepsal tehdejší primátor Petr Vokřál (ANO) a vyjednal majetkový náměstek Richard Mrázek (ANO), kteří jsou podle deníku Faltýnkovi blízcí.

“Pokud se prokáže korupce, tak se hnutí musí zbavit kohokoliv,” prohlásil Babiš. Kým je pro premiéra Jaroslav Faltýnek, shrnuje Martin Veselovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy