Expolicista-farář zhatil vyšetřování stamilionových podvodů na dálnicích, tvrdí obžaloba

Vojtěch Blažek ČTK Vojtěch Blažek, ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2015 14:32
Začal soud s někdejším vyšetřovatelem kauzy Ředitelství silnic a dálnic Rostislavem Kotrčem. Podle obžaloby vyzradil důvěrné informace z vyšetřování, například jméno utajené svědkyně. Případ údajných stamilionových podvodů tak nikdy nedošel k soudu. Kotrč musel po provalení případu od protikorupční jednotky odejít a začala ho vyšetřovat generální inspekce, která se zabývá trestnými činy policistů. Problémy měl také v husitské církvi.
Rostislav Kotrč.
Rostislav Kotrč. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Před čtyřmi lety spustili detektivové velkou akci: zatkli bývalé vysoké manažery Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Případ údajných stamilionových podvodů nikdy nedošel k soudu. Nyní kvůli tomu stojí sám před soudem někdejší vyšetřovatel kauzy Rostislav Kotrč.

Podle obžaloby vyzradil obhájcům manažerů ŘSD důvěrné informace z vyšetřování, například jméno utajené svědkyně, která policisty na korupci ve státní organizaci navedla.

"Úmyslně vyzradil nepovolené osobě informace," prohlásil ve středu státní zástupce Pavel Prygl.

Stát přišel o 400 milionů

Kotrč, mimochodem kazatel Církve československé husitské a vystudovaný učitel, pracoval na kauze bývalého náměstka ŘSD Michala Haly a ředitele Petra Laušmana. Protikorupční detektivové je v roce 2011 před Vánocemi zatkli a posadili do vazby. Zjistili totiž, že Hala s Laušmanem levně pronajali dálniční odpočívadla.

Firma na nich vybudovala benzínové stanice a pak je dál výhodně pronajala. Škoda státu podle policistů činila téměř okolo 400 milionů. Šéf ŘSD Laušman měl za tenhle obchod dostat patnáctimilionový úplatek.

Policisté navíc měli podezření, že firma, která dostala odpočívadla do pronájmu, skrytě patří náměstku ŘSD Halovi.

Vyšetřovatel Kotrč později sepsal s utajenou svědkyní záznam, že v době výslechu byla opilá. Kotrčovi kolegové na svědkyni podle záznamu při výslechu naléhali a pak jí nalili tvrdý alkohol.

Šedesát šanonů

Když později obhájci manažerů přišli na policii nahlédnout do spisu, mezi šedesáti šanony jako náhodou objevili právě tento záznam. Byl pro ně podle obžaloby mimořádně důležitý: dozvěděli se jméno a adresu sekretářky ŘSD, o jejíž svědectví policisté kauzu opřeli. A navíc mohli od začátku celé trestní řízení zpochybnit - není možné, aby svědek na policii vypovídal přiopilý.

Kotrč za to může dostat až osm let. Případem se od začátku prolíná podezření, že advokátům nevyzradil informace z vyšetřování omylem. Ale že šlo o cílenou akci, jejímž cílem bylo vyšetřování zmařit. „Obžaloba je tendenční a vykonstruovaná,“ nesouhlasil.

Kotrč: Totožnost vyzradili policisté

Kotrč před soudem řekl, že nevěděl, že svědkyně měla zůstat utajená. "Nebylo mi to sděleno," vypověděl. Soudkyně Hana Hrnčířová mu ale předložila interní usnesení, které Kotrč musel znát půl roku a které poznámku o utajení svědků obsahuje. Kotrč uvedl, že obsáhlý vyšetřovací spis byl v takovém nepořádku, že to přehlédl. "V tom chaosu jsem si toho nevšiml," hájil se.

Poukázal také na to, že policisté navíc sami prozradili totožnost svědkyně již v roce 2011, tedy před jeho příchodem k protikorupční policii. O ženě následně napsal server E15.cz a časopis Týden.

U soudu si současně stěžoval na další nesrovnalosti při průběhu vyšetřování. "Neustále na nás bylo tlačeno, abychom vytvářeli nová a nová sdělení obvinění bez relevantních podkladů. Kauza navíc byla od počátku chybně zpracovaná, například v ní byla špatně vypočtena škoda," uvedl. "Byl jsem vedoucím vyšetřovacího týmu, ale vedoucí práce jsem nevykonával, tým řídil (vedoucí odboru korupce) plukovník (Leopold) Černý," dodal.

Problémy měl i v husitské církvi

Jednačtyřicetiletý Kotrč musel po provalení případu od protikorupční jednotky odejít a začala ho vyšetřovat generální inspekce, která se zabývá trestnými činy policistů. Problémy měl také v husitské církvi - ale nejen kvůli tomuto kriminálnímu případu.

Kotrč si před rokem pozval na debatu do kostela v Chlumci nad Cidlinou komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Kotrč také kandidoval na komunistické kandidátce do městského zastupitelstva. Dnes už má kostel nového duchovního.

Případ odpočívadel ŘSD nakonec státní zástupci v srpnu uzavřeli s tím, že se nic trestného nestalo.

Exnáměstku Halovi, členu ČSSD, který před lety proslul oslavou 30. narozenin za tři čtvrtě milionu, zůstala pouze obžaloba z přechovávání dětské pornografie. Policie ji našla na starých počítačových disketách při domovní prohlídce v Halově vile.

Kotrč zkritizoval i vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, která podle něj kryla chyby své podřízené, dozorující žalobkyně Jany Jahodové. Údajně proto, že by zjištěná pochybení Bradáčové uškodila v jejím tehdejším medializovaném sporu s šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem. Bradáčová už dříve uvedla, že Kotrč založil svou obhajobu na podávání trestních oznámení nejen na ni, ale i na další státní zástupce, své nadřízené a kolegy.

Nová dozorující státní zástupkyně letos v červenci část kauzy ŘSD zastavila kvůli "nesprávným právním závěrům a procesním pochybením policejního orgánu, který věc v roce 2011 zpracovával".

Kotrčovi hrozí až osmileté vězení. Obžaloba mu vytýká i zneužití pravomoci při rozhovoru, který krátce po svém obvinění poskytl serveru lidovky.cz. Prý se jím snažil ovlivnit výsledek svého trestního stíhání i průběh kauzy ŘSD ve prospěch obviněných. "Neposkytl jsem žádné informace, které by byly nové. Pouze jsem je sumarizoval," tvrdí Kotrč.

 

Právě se děje

Další zprávy