Zásah u Langera trval třináct hodin, olomoucký hejtman Rozbořil nepřišel do práce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 12:10
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer je po téměř čtyřiadvaceti hodinách podle informací České televize na svobodě. Policie ho vyslýchala v souvislosti se zátahem v údajné korupční kauze. V jeho domě v centru Olomouce zasahovala policie třináct hodin. Odnesla si z něj spoustu dokumentů v pytlech a papírových krabicích. Ivan Langer nechtěl zatčení komentovat. Zásah v Olomouckém kraji a v Praze pokračuje. Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), v jehož pracovně v úterý policie také několik hodin zasahovala, ve středu nepřišel do práce.
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer v doprovodu policistů.
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer v doprovodu policistů. | Foto: ČTK

Olomouc - Bývalý ministr Ivan Langer (ODS) už byl propuštěn, policie ho z ničeho neobvinila.

Spolu s žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství přes třináct hodin prohledávali jeho dům. Langer prý sám netuší, jakou roli v případu hraje.

Zásah, který byl součástí úterní rozsáhlé akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), pokračuje i ve středu.

Podle žalobce Ivo Ištvana policie kvůli podezření z korupce stále provádí domovní prohlídky v Praze a Olomouckém kraji.

Rozbořil zrušil program

Zatím nepadlo žádné obvinění. Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), v jehož pracovně v úterý policie také několik hodin zasahovala, ve středu nepřišel do práce.

"Pan hejtman dnes v práci není a byl zrušen jeho program. O pohybu hejtmana zatím nemám informace. Uvidíme zítra," řekla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Hejtmana zastupuje jeho první náměstek Michael Fischer (ČSSD). O případné rezignaci Rozbořila se zatím na hejtmanství nemluvilo.

Rozbořilův telefon byl v úterý nedostupný. Budovu však neopustil, podle zjištění ČTK se ještě v úterý po 20:00 v jeho pracovně svítilo. Podle serveru lidovky.cz byl Rozbořil šest hodin zavřený s policisty ve své pracovně a nesměli k němu ani jeho náměstci.

"Nevím o tom, že by něco (z kanceláře hejtmana) vynášeli," dodala Navrátilová. Podle ní ve středu policisté na hejtmanství nejsou.

Rozbořil stojí v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, přes který proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace. Mluvčí ROP Střední Morava Michaela Linhartová řekla, že v sídle dotačního programu policisté nezasahovali.

Informace předával Rozbořilovi

Langra policisté v noci vyslýchali. Radiožurnálu sdělil, že policii podal vysvětlení a řekl vše, co chtěli vědět. Co u něj kriminalisté hledali, prý netuší a doteď nerozumí tomu, co se odehrálo. Případ dál nechtěl komentovat s odkazem na policejní vyšetřování.

Langera do jeho domu v centru Olomouce převezli policisté v kuklách v úterý večer z Prahy, kde ho zatkli. Do domu vešel v doprovodu policistů, po čtyřech hodinách jej opět odvezli. Na místě zásahu v Langerově domě byl celou dobu také žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Prohlídka v olomouckém domě bývalého místopředsedy ODS a Poslanecké sněmovny Langera trvala od úterního rána, žalobci dům opustili bez jediného slova kolem 23:00. Policie z domu odnášela velké množství dokumentů v pytlích a papírových krabicích.

Langer se chtěl původně v úterý zúčastnit soudu. Ten rozhodl, že se mu mediální skupina Mafra musí omluvit za to, že ho v článcích spojila s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem a organizovaným zločinem kolem něho.

Vše mohlo souviset s realitními obchody

Podle deníku Neovlivní.cz šli kriminalisté po Langerovi na základě odposlechnutých rozhovorů policistů, kteří se scházeli v olomoucké kavárně Cafe Delux. Ze záznamů vyplývá, že se Langer angažoval například ve výběru nového šéfa městské policie, kdy údajně sháněl “vhodného” protikandidáta, nebo předával policejní informace směrem k Rozbořilovi.

ÚOOZ má také podezření, že bylo zmanipulované či ovlivněné vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních aquaparků či výstavba jezdeckého klubu.

Detektivové ÚOOZ ale v jedenáctistránkovém dokumentu podle serveru neuvedli žádný konkrétní trestný čin, z něhož někdejšího politika podezírají.

Podle spekulací Lidových novin by mohl zásah souviset s realitními obchody či dotačními programy v Olomouci. Policie měla údajně rozkrýt rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní správy, policii i podnikatele.

Dotace pro sportovní klub

Detektivové kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali celé úterý v Praze a Olomouckém kraji.

Policie se zaměřila i na Langrova známého, podnikatele Ivana Kyselého, který investoval desítky milionů korun do nákupu několika domů v centru Olomouce. Kyselý má podíl v golfovém klubu v nedaleké Vésce, který z ROP Střední Morava získal dotaci 60 milionů korun. V představenstvu golfového klubu byl v letech 1999 až 2001 Langer.

Kyselého společnost IES MORAVIA REAL v roce 2010 dostala dotaci 30 milionů korun na stavbu hotelu u sportovního areálu ve Vésce. Sportovní klub Véska loni obdržel dotaci 22,6 milionu korun na stavbu víceúčelové sportovní haly.

Klub už v roce 2004 získal devítimilionovou státní dotaci na tenisové kurty a hřiště. Mf Dnes tehdy upozornila na to, že dotaci klubu zařídil Langer.

Zadržen prý byl náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec. O vazbách Kadlece na Langra a Kyselého se v minulosti spekulovalo, prověřovala je také Generální inspekce bezpečnostních sborů, případ ale odložila.

Policie se údajně zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS.

ČT: Za vším je Ševetín

Česká televize akci spojila s jihočeskou solární elektrárnou Ševětín. O tu se vyšetřovatelé zajímají už delší dobu, podle Respektu prověřovala okolnosti, za nichž ji ČEZ před pěti lety koupil. Zaplatil za ni totiž výrazně víc, než byla její skutečná cena.

"Této kauze předcházel podnět policie, existovalo důvodné podezření, že dochází ke korupci ve formě podplácení a také zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl o razii policejní prezident Tomáš Tuhý.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že to znamená, že pro vedení policie nebyla informace nová. "Já jsem velmi rád, že se policie nebojí sáhnout do vlastních řad. Jasně to ukazuje, že vedení policie jde správným směrem," řekl.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy