Evropský výbor Sněmovny podpořil nominaci Jourové

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2014 12:37
Jourovou ve funkci eurokomisařky podpořila při hlasování koalice, opozice se zdržela.
Věra Jourová
Věra Jourová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Evropský výbor Poslanecké sněmovny podpořil kandidaturu ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové na eurokomisařku. Pro hlasovala koalice, opozice se hlasování zdržela.

Ve čtvrtek má kandidaturu Jourové formálně schválit vláda a poté pošle její nominaci do Bruselu.

Pro Jourovou hlasovalo devět zástupců ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL ve výboru, sedm reprezentantů TOP 09, ODS, KSČM a Úsvitu se hlasování zdrželo. Část z nich tak vyjádřila nesouhlas s formulací závěrečného usnesení výboru, v němž se hovoří o "schválení doporučení" Jourové. Výbor však podle nich nemá pravomoc nominaci schvalovat, ale jen ji projednat.

Na zasedání evropského výboru vystoupila nejen Jourová, ale i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten vyjádřil přesvědčení o jejích odborných i morálních kvalitách na vykonávání funkce eurokomisařky a zopakoval, že kandidatura ženy zvyšuje šance České republiky na získání významnějšího resortu v Evropské komisi.

"Její kandidatura nám podle přesvědčení vlády umožní na evropské úrovni vyjednávat ze silnější pozice," zdůraznil Sobotka.

Jourová: Chtěla bych řídit regionální rozvoj

Jourová uvedla, že by preferovala řízení agendy regionálního rozvoje. I přes skutečnost, že si toto portfolio chce nadále podržet Rakousko, věří, že Česko má šanci tento vlivný resort získat.

U resortů institucionálních záležitostí, dopravy, průmyslu nebo digitální agendy, o které česká vláda také projevila zájem, Jourová přiznala, že se v nich necítí tak silná jako u regionálního rozvoje, jemuž se věnuje ve funkci ministryně a problematikou evropských fondů se zabývala i profesně.

"Jsem přesvědčena, že pokud bychom vyjednali tato portfolia, jsem schopná velmi rychle si tu substanci osvojit," ujistila nicméně místopředsedkyně ANO.

Pokud se eurokomisařkou stane, chce se Jourová zaměřit na dobré zvládnutí řízení svěřené agendy v Bruselu a ráda by se zasadila o dobrou informovanost českých občanů o dění v Evropské unii a jejích přínosech.

"Třetím cílem je během působení v Bruselu neformálními cestami stmelovat lidi, kteří tam pracují pro Českou republiku," doplnila své priority.

Sobotka čekal tvrdší jednání

Po úvodních vystoupeních Sobotky a Jourové kandidátka čelila asi hodinu otázkám členů evropského výboru, kteří se zajímali o její názory především na unijní problematiku.

Na konci září by měla podobnou proceduru absolvovat před plénem Evropského parlamentu, kde se pro ni vžilo označení "grilování" kandidátů na eurokomisaře.

"Bylo to těžké, byla jsem poměrně dost nervózní, ale nakonec to v rámci možností proběhlo snad ne úplně špatně," zhodnotila Jourová své vystoupení před poslanci výboru.

"Pokud to bylo grilování, tak na velmi mírném ohni," komentoval slyšení Sobotka, který přiznal, že ho čekal tvrdší. Sama Jourová očekává, že "grilování" před europoslanci bude mnohem náročnější.

Opozice vystoupení české kandidátky hodnotila kriticky. Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové byla Jourová vyjma problematiky evropských fondů v ostatních otázkách dezorientovaná. "Česká vláda jde do poměrně velkého rizika, protože kandidáti na eurokomisaře musí obstát před poslanci Evropského parlamentu. Když bude takto nekonkrétně nebo nekompetentně odpovídat, tak nemusí uspět," řekla Langšádlová.

Pochybnosti má i předseda ODS Petr Fiala. "Já mám trošku obavu, že se vláda příliš soustředí na to, že v Evropské komisi získáme portfolio regionálního rozvoje, v němž nepochybně paní ministryně Jourová prokázala svoji kompetenci. Jsem si méně jistý, zda se dobře vyzná v těch dalších portfoliích, o která má Česká republika zájem," řekl novinářům. Věří nicméně, že Jourová své nedostatky odstraní.

 

Právě se děje

Další zprávy