Babiš chce "kontrolní" referendum o euru. Sobotka je proti

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 31. 5. 2015 17:40
Nynější vláda o termínu přijetí eura rozhodovat nebude, není o čem dělat referendum, reagoval premiér. Každé referendum by podle něj mělo být závazné, "abychom si nedělali z občanů legraci".
Babiš v Lánech: Referendum o euru v roce 2017, výsledek hlasování ale nemá být závazný.
Babiš v Lánech: Referendum o euru v roce 2017, výsledek hlasování ale nemá být závazný. | Foto: ČTK

Lány - O přijetí jednotné evropské měny by měli rozhodnout občané v referendu, výsledek hlasování by však neměl být závazný, myslí si ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Kontrolní" referendum by se mohlo konat spolu s volbami do Sněmovny v roce 2017. Babiš to řekl v neděli po několikahodinovém jednání na zámku v Lánech, které svolal prezident Miloš Zeman.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale prohlásil, že nynější vláda, která má být u moci do podzimu 2017, o termínu přijetí eura rozhodovat nebude. Není tedy podle něj o čem dělat referendum, jak navrhl Babiš.

"V koaliční smlouvě je řečeno, že koalice nebude stanovovat termín přijetí eura. Dnešní diskuse znovu potvrdila, že není reálné, aby se v rámci stávající koalice našla shoda na stanovení termínu pro přijetí společné evropské měny," uvedl Sobotka.

Podle premiéra je nyní prioritní zlepšit fungování české ekonomiky tak, aby se přiblížila ekonomikám zemí eurozóny. "Je potřeba, aby došlo k reálnému sblížení z hlediska životní úrovně, z hlediska platů i z hlediska HDP. Potřebujeme ještě několik let, abychom se postupně přiblížili eurozóně. Pak teprve má smysl, abychom se vrátili k diskusi o termínu přijetí společné evropské měny."

"Nevím, co je to nezávazné referendum. To může být anketa, to může být telefonické dotazování. Myslím, že pokud by se dělalo v nějaké otázce referendum, tak by to mělo být referendum závazné, abychom si nedělali z občanů legraci," reagoval na Babišův návrh Sobotka, podle nějž se Česko k přijetí eura zavázalo svým vstupem do EU a podpisem příslušné smlouvy.

Podle ministra financí by pozitivem eura byla zejména stabilita vývozu a dovozu. "Ale jsou tam samozřejmě i negativa a ty jsou zásadního ekonomického charakteru. Pro mě je hlavní neznámá to Řecko. Každý ví, že Řecko své dluhy nesplatí, že je bankrot," řekl Babiš.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je třeba více lidem vysvětlit, co by euro mohlo přinést. "Dosavadní veřejná debata je v naší zemi slabá, málo odborná a hodně polarizovaná na příznivce a odpůrce evropské integrace jako takové," vyjádřil se Sobotka. Podle něj však pozitiva spojená s přijetím eura převažují nad negativy.

Shoduje se tak v postoji s hlavou státu. Zeman si přeje přechod na euro co nejdříve, ideálně v roce 2018. Prezident argumentuje mimo jiné tím, že koruna podléhá velkým výkyvům a je náchylnější vůči útokům spekulantů, zatímco euro je stabilní měna a spekulovat proti němu je téměř nemožné.

Kromě Sobotky a Babiše se schůzky účastnili i guvernér České národní banky Miroslav Singer a člen bankovní rady Jiří Rusnok. "Evropská měna prudce oslabuje, za poslední rok ztratilo euro vůči dolaru čtvrtinu své hodnoty. Měny velkých ekonomik prostě přitahují ne méně, ale více spekulantů, neb jsou jejich trhy likvidnější," řekl Singer, který zatím pro zavedení eura není.

Jediné, co by takový krok pro Čechy znamenal, by byl konec spekulací na kurz koruny vůči euru.

Za omyl Singer označil i tvrzení prezidenta, že kvůli absenci eura česká ekonomika přichází o investice, které místo toho míří na Slovensko. Vyvracejí to prý statistiky přímých zahraničních investic. "I při jejich velkých výkyvech lze konstatovat, že dlouhodobě vždy více investic na občana či jednotku výstupu přitékalo do ekonomiky české," napsal na svůj blog.

Vládní koalice přijetí eura ve svém programu nemá a centrální banka na přelomu roku zatím doporučila datum tohoto kroku nestanovovat.

 

Právě se děje

Další zprávy