Elitní právník už nesmí řídit velké bankroty. Nemá prověrku

Petr Koděra Petr Koděra
7. 9. 2015 18:11
Insolvenční správce Ivo Hala nepředložil bezpečnostní prověrku a po zásahu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána přišel o zvláštní povolení potřebné k řízení miliardových krachů velkých firem. Brání se žalobou. "Jsem přesvědčen o nezákonnosti rozhodnutí ministerstva spravedlnosti," uvedl Hala.
Ivo Hala, insolvenční správce
Ivo Hala, insolvenční správce | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán vyloučil právníka Ivo Halu z elitního klubu českých insolvenčních správců. Sebral Halovi zvláštní povolení pro několik málo vyvolených specialistů, kteří u nás mohou řídit složité bankroty velkých firem a nakládat s miliardovými majetky dlužníků.

Halu, v posledních letech jednoho z nejobsazovanějších insolvenčních správců, ministr potrestal za to, že ani po roce nesplnil nařízení a nepředložil potřebnou bezpečnostní prověrku.

Hala ale tvrdí, že ministr porušil zákon a bude se bránit u soudu. V pondělí podal žalobu a hraje v ní o čas: požádal, aby se platnost Pelikánova verdiktu pozdržela do pravomocného rozhodnutí soudu. "Jsem přesvědčen o nezákonnosti rozhodnutí ministerstva spravedlnosti," uvedl.

Pelikán Halovi ve svém čerstvém rozhodnutí mimo jiné vyčetl, že si o prověrku požádal pozdě – jen krátce předtím, než vypršela ministrem stanovená lhůta. Podle Pelikána navíc muselo být Halovi jasné, že prověrku tak rychle nemůže získat.

"Podal žádost o vydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti fyzické osoby pouze den před uplynutím přechodného období pro splnění předpokladů pro výkon citlivé činnosti, když si je navíc dobře vědom potenciální délky řízení před Národním bezpečnostním úřadem," napsal mimo jiné Pelikán do svého pátečního rozhodnutí, které má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Předložte prověrku

Ministr tak potvrdil dřívější verdikt svých kolegů na ministerstvu, kteří Halovi zvláštní povolení zrušili. Že se tento první krok na ministerstvu chystá, informoval už loni na podzim týdeník Respekt. Hala se přitom pozastavil nad údajným únikem informací.

Proti prvnímu rozhodnutí se pak odvolal přes takzvaný rozklad, právě ten ale ministr v pátek zamítl.

Pelikánovo rozhodnutí je definitivní a pravomocné a v pondělí ministerští úředníci vyznačili u Halova jména zrušení zvláštního povolení a zároveň tuto informaci musí oficiálně sdělit soudům, aby ho odvolaly z řízení, ve kterých je určen jako zvláštní správce.

Hala, který teď místo velkých bankrotů může dohlížet už jen na běžné insolvence, si stěžuje, že ministerstvo od začátku nedodržovalo principy správního řízení.

"Ať už popřením mého zástupce přes řádné doložení plné moci, případně poskytováním "šibeničně" krátkých lhůt," tvrdí Hala, který v rozkladu argumentoval i rozhodováním podjatých úředníků včetně ministra Pelikána, s nímž měl v minulosti obchodní spor.

Hala: Termín není možné splnit

Hala dosud nesplnil podmínku, kterou si ministerstvo spravedlnosti stanovilo loni. Požaduje od insolvenčních správců doklad o bezpečnostní způsobilosti – jakousi obdobu prověrky na druhý stupeň "důvěrné". Všichni klíčoví insolvenční správci ji měli předložit do poloviny loňského roku, poté až do září 2014. Hala to ale podle ministerstva spravedlnosti dodnes neudělal.

Podle Haly řízení o prověrce stále běží od loňského podzimu. "Od října 2014 mě prověřují na stupeň přísně tajné," sdělil Hala.

Roční termín pro získání prověrky pak považuje za protiústavní, protože jej podle něj není možné splnit. "V mém případě již řízení u Národního bezpečnostního úřadu probíhá déle než třináct měsíců. Zákonem poskytnutou lhůtu tak není objektivně možné splnit, pokud si NBÚ požádá o prodloužení lhůty, což může opakovaně až na celkových třicet měsíců," dodal Hala.

Pokud by prověrku získal, může si znovu udělat zkoušky a zvláštní povolení pro velké bankroty získat zpět.

Pochybnosti o férovém postupu

Ivo Hala stál u několika významných insolvencí z posledních let, které ale provázejí jednak pochybnosti o jeho férovém postupu vůči věřitelům, a nadto ještě policejní vyšetřování.

Třeba kauza vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva – největší české kampeličky, odkud přes síť nastrčených firem a bílých koní zmizelo 12 miliard korun. Kauza už má dvacet obviněných včetně manažerů záložny a Hala si vyslechl kritiku za to, že údajně prodal část pohledávek pod cenou a věřitelé ostrouhali.

Proti Halovu jmenování insolvenčním správcem v tomto příběhu přitom koncem roku 2013 marně protestovala i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad kauzu tunelu v MSD vyšetřuje.

Hala jakékoli nařčení z nepoctivého postupu nejen v této kauze odmítá.

Pochybnosti se ale objevily i v dalších velkých kauzách, kde jde o miliardy a kam soud Halu poslal řídit bankroty. Například v lounské vagónce Heavy Machinery Services (dříve Legios), v papírnách JIP Větřní nebo v developerské společnosti ECM, kde Hala popřel věřitelům eurové dluhopisy za sedm miliard korun.

V kauze vagónky Heavy Machinery Services pak slovenská banka VÚB jako největší věřitel označila insolvenci za zmanipulovanou ve prospěch uprchlého podnikatele Františka Savova, kterého policie viní ze stamilionových daňových podvodů a snaží se ho dostat před český soud z Londýna.

V této insolvenci už ale Hala nefiguruje. Letos na jaře sám požádal soud, aby ho odvolal z funkce. Zdůvodnil to zdravotními problémy.

 

Právě se děje

Další zprávy