Elitní policista z kauzy Savoy dostane odškodnění 250 tisíc

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2015 13:59
Kriminalisté expolicistu Jiřího Dvořáka vinili z toho, že nezákonně sehnal videozáznam ze schůzky někdejšího hradního kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa.
Ilusrační foto
Ilusrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Bývalý elitní policista Jiří Dvořák vysoudil čtvrt milionu korun za trestní stíhání, které mu kladlo za vinu únik záznamu ze schůzky někdejšího hradního kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa v hotelu Savoy.

Dvojice zde podle spekulací jednala před prezidentskou volbou v roce 2008 o získání hlasů ČSSD pro kandidáta ODS Václava Klause. Dvořák tak s dříve uznaným odškodněním za právní služby dostane celkem bezmála 400 000. Původně žádal 3,5 milionu. Rozhodnutí Městského soudu v Praze v odvolacím jednání je pravomocné.

Měl sehnat videozáznam

Kriminalisté Dvořáka původně vinili z toho, že sehnal pracovníkovi rozvědky Petru Bakešovi neoprávněně a pod smyšlenou záminkou videozáznam schůzky. Video následně uniklo na veřejnost čtyři dny před prezidentskou volbou.

Dvořák dostal původně pokutu 40 000 korun a roční zákaz činnosti u policie. Odvolací senát ho ale osvobodil, protože nespáchal trestný čin - při obstarávání záznamu totiž nevěděl, že Bakeš nahrávku nepoužije ke služebním účelům.

Obvodní soud Dvořákovi již dříve uznal 143 000 jako náhradu za právní služby a dále jako morální zadostiučinění 80 000 korun. Toto odškodné dnes městský soud navýšil o 170 000 na čtvrt milionu korun. Advokát Dvořáka Bronislav Šerý sdělil, že součástí dnešního verdiktu je také uznání dalších zhruba 5000 korun za právní služby. Soudy tedy celkem přiznaly bývalému policistovi 398 000 korun.

Dvořák žádal odškodnění 3,5 milionu. Částka se skládala z právních služeb, ušlého zisku a nejvíc, dva miliony korun, chtěl za nemajetkovou újmu, protože musel odejít od policie a trestní stíhání se podepsalo na jeho osobním životě a zdraví.

Vyšší odškodnění

Ohledně ušlého zisku soudy Dvořákovi nevyhověly. Expolicista se jednání neúčastnil. Šerák uvedl, že se s ním o dalším postupu teprve poradí. Možné je již pouze dovolání k Nejvyššímu soudu v případě podezření z procesních pochybení.

Soudce městského soudu Milan Chmelíček dnes uvedl, že trestní stíhání zasáhlo do poměrů Dvořáka. Muž u policie pracoval 27 let, patřil podle hodnocení nadřízených k nejlepším a plnil složité úkoly. Uškodilo mu prý také probírání případu v médiích, kde se objevovalo jeho jméno. Kvůli trestnímu stíhání se podle žaloby také přechodně zhoršil jeho zdravotní stav a trpěl stresem.

Nahrávka ze Savoye měla mimo jiné za následek to, že se Strana zelených kvůli obavě z netransparentních zákulisních dohod přiklonila k veřejné volbě prezidenta, kterou odmítali občanští demokraté. Nakonec se volilo veřejně a v souboji o funkci hlavy státu zvítězil Klaus, jenž porazil společného kandidáta ČSSD a zelených Jana Švejnara.

Bakeše již dříve soudy potrestaly za zneužívání pravomoci a neoprávněné nakládání s osobními údaji tříletým zákazem působení u bezpečnostních sborů a pokutou 100 000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy