Dům v centru Prahy zažil Ratha i Warhola. Po podivném pronájmu přišel místo umění Apple s Číňany

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
4. 5. 2016 5:30
Dům v samém centru Prahy v Husově ulici na turisticky atraktivní trase by mohl být zlatým dolem s mnohamilionovými příjmy. Vedení Středočeského kraje, jemuž patří, ale zatím spíše tápe. Dřívější hejtman David Rath ho nejdříve za sumu kolem 100 milionů korun rekonstruoval, ovšem následně zůstal nevyužitý. Jeho následovníci ho sice nakonec pronajali, ale stalo se tak za podivných okolností a za podstatně méně peněz. Navíc se kraji nedaří využít toto místo k tomu, aby nalákal turisty do středočeských regionů. Politici proto stále více sázejí na Číňany, kvůli nimž jednu část budovy "oblékají" do čínských barev.
Pronájem tohoto atraktivního domu v centru Prahy vedením Středočeského kraje budí stále větší pochybnosti.
Pronájem tohoto atraktivního domu v centru Prahy vedením Středočeského kraje budí stále větší pochybnosti. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dostali nabídku za pronájem 1,2 milionu korun měsíčně, ale vybrali si nabídku od spolustraníka ve čtvrtinové hodnotě. Přinejmenším pochybnosti vzbuzuje postup vedení Středočeského kraje ve věci pronájmu více než 700 metrů čtverečních v historickém domě v Husově ulici, tedy v nejatraktivnější turistické části Prahy nedaleko Karlova mostu. Původně měla v domě vzniknout galerie s uměním Andyho Warhola, místo něj jsou tady vystaveny produkty firmy Apple a plyšové pandy. A galeristé, kteří projekt pomáhali rozjíždět, od něj dávají ruce pryč.

Ke konci roku 2014 zrušil kraj soutěž na pronájem, který vyhrála firma Thajský ráj s nabídkou nájmu 1,2 milionu měsíčně. Místo toho vedení kraje v čele s hejtmanem za ČSSD Milošem Peterou bez jakéhokoliv tendru vybralo jiného nájemce s podstatně nižším nájmem - Nadaci Centrum Pop artu, která nabídla pouhých 300 tisíc korun měsíčně. Petera argumentoval tím, že Thajci chtěli v domě komerční masáže, zatímco vedení kraje je raději pro výtvarnou galerii pop artu a obrazy světoznámého umělce Andyho Warhola.

"Pop art a Andy Warhol můžou přilákat mnoho turistů," vysvětloval hejtman, proč si kraj dobrovolně vybral podstatně menší nájem, a tím pádem ztrátu několika milionů ročně. "Když už kraj soutěž zrušil, měl vyhlásit novou a specifikovat, co v budově chce. Bohužel, vedení vybralo jednoho zájemce," oponoval mu tehdy kromě jiných předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jan Skopeček z ODS.

Šlo o něco hodně podivného, říká galerista

Teprve později se ukázalo, co za celou věcí stojí. Za nadací stál Peterův stranický kolega Daniel Štěpán, v té době místostarosta Prahy 7 za ČSSD, který přiznal, že kvůli projektu chodil za hejtmanem i ředitelem krajského úřadu Robertem Georgievem, v minulosti poslaneckým asistentem Davida Ratha. 

Pochybnosti vzbuzovalo také to, že Štěpán založil nadaci narychlo, krátce před pronájmem budovy - oslovil dva galeristy, kteří už měli galerii s obrazy Warhola a dalších umělců.

Po více než roce je všechno jinak. Kdo jde dnes kolem domu na rohu Husovy ulice, má pocit, že se stal sídlem firmy Apple a čínské letecké společnosti. Warholovy obrazy nejsou nikde k vidění, stejně jako z nadace už zmizela dvojice galeristů, kteří pop art do budovy přinesli a posloužili jako "chyták". Zůstali ovšem sociální demokrat Štěpán, jeho lidé i výhodný nájem.

"My jsme s mým partnerem od pana Štěpána a dalších odešli, protože jsme k nim získali velkou nedůvěru, takže už nejsme ani v nadaci," sdělil online deníku Aktuálně.cz galerista Boris Kršňák s tím, že celá věc pro něj byla obrovským osobním zklamáním. "Nechce se mi o tom ani mluvit, ztratili jsme tam kopu peněz, nervů a energie. S odstupem času to na mě působí tak, že šlo v celé věci o něco hodně podivného," řekl Kršňák.

I když se původní podoba nájmu změnila a nyní je v těchto místech Apple museum, vedení kraje nevidí důvod, proč by výhodný pronájem sociálnímu demokratovi Štěpánovi neměl zůstat. "K žádným zásadním změnám v podobě a využití prostor budovy v Husově ulici nedošlo, pouze se změnila expozice. Nájemce prostoru je přitom stále stejný," sdělil přes tiskovou mluvčí hejtman Petera z ČSSD.

Kraj podle ředitele Georgieva zatím za pronájem zinkasoval 5,1 milionu korun, což stačí na pokrytí nákladů na provoz budovy. Pokud by ale kraj dal přednost Thajcům či dalším firmám, které nabízely i přes milion korun měsíčně, mohl vytěžit podstatně větší částku. Ta by přišla vhod už proto, že za hejtmana Davida Ratha byly budovy rekonstruovány za sumu kolem 100 milionů korun.

Deník Aktuálně.cz se snažil kontaktovat Štěpána i další nové zástupce nadace. Předsedkyní je Sandra Pokorná, která sice zvedla telefon, ale odmítla odpověď na jakékoliv dotazy s tím, že odpoví mailem. Ani po dvou dnech na ně nijak nereagovala. Na volání a SMS zatím neodpovídal ani Štěpán.

Stejně tak se neozval nikdo z Apple muzea, na jehož stránkách není v kontaktech jediné jméno ani telefon, lze poslat pouze mail na neznámou adresu. Muzeum kromě toho na webu avizuje, že peníze ze vstupného, které činí 270 korun, posílá na dobročinné účely. Na webu však není žádná informace, komu přesně a na co peníze chodí.

Novou nadějí mají být turisté z Číny

Stejně jako se změnila podoba větší části budov, vypadá jinak i menší část, kde původně vedení kraje propagovalo různé regiony středních Čech. Nyní se tento prostor převlékl do čínských barev. Ve výloze leží spousta plyšových pand, nad nimiž visí model letadla čínských aerolinek a oznámení, že právě tady sídlí Sečuánské centrum v Praze. Vedení kraje, které ve spolupráci s Čínou postoupilo nejdál ze všech regionů v zemi, tak dává najevo, že chce na turisty z Číny sázet stále více.

"Děláme to na zkoušku, uvidíme, jak to bude fungovat, ale věříme, že bychom mohli čínské turisty nalákat a potom je získat i pro návštěvu krajů," avizuje ředitel krajského úřadu Georgiev.  

Kraj má nejtěsnější vztahy se Sečuánem, zrovna v těchto dnech jsou zástupci této provincie v Praze a mimo jiné podepsali se Středočeským krajem memorandum o spolupráci. Jeho součástí je i pronájem prostor pro Číňany v menší části budovy na Husově ulici.

Co ale jednotlivé regiony středních Čech, které původně měly mít v těchto místech prioritu, stejně jako pop art s Andy Warholem? "Prezentace jednotlivých regionů je pro nás zásadní a klíčová. Oddělení cestovního ruchu nyní připravuje koncept, podle něhož se budou prezentovat jednotlivá města a turisticky atraktivní místa středních Čech," slibuje hejtman.

 

Právě se děje

Další zprávy