Druhá fáze kauzy Rath: Obvinění přijde firmám

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 10. 2013 16:01
Mezi obviněnými firmami je společnost Salačové nebo Konstruktiva Branko
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - David Rath je již 16 měsíců ve vazbě a vyšetřovatelé nyní rozjeli druhou vlnu obvinění. Tentokrát je obdrží firmy, které se s Rathem a spol. zapletly v souvislosti se zakázkami na opravu gymnázia v Hostivici.

Obvinění tak čelí například firmy FISA, Erinyes a Konstruktiva Branko. Všechny se ale nyní jmenují jinak - Fisa je JIPE, Erinyes se jmenuje Aveza a Konstruktiva Branko vystupuje jako Tenton. Oficiální místa se ovšem zatím nechtějí k ničemu vyjadřovat.

Informaci přinesl server Lidovky.cz.

První potvrzenou firmou je společnost Ivany Salačové, která v celé kauze vystupuje jako spolupracující obviněná.

"Ano, máme to," řekla bez bližších podrobností serveru Salačová, která před časem stavařskou firmu FISA přejmenovala na JIPE a přepsala ji na syna.

"Jedná o se o rekonstrukci gymnázia v Hostivici a zámku Buštěhrad," potvrdil serveru advokát Salačové Vojtěch Veverka.

Ten podle svých slov zvažuje, že v případě gymnázia v Hostivici podá proti usnesení stížnost. Probíhala totiž podle něj v době, na kterou se zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nevztahuje. "Provize měla být předávána po novém roce, nicméně řada úkonu probíhala v roce 2011," upozorňuje obhájce Salačové.

Až osm obviněných firem

Kromě Salačové přijala usnesení o zahájení trestního stíhání i administrátorská firma Erines, která nyní vystupuje pod názvem Aveza. Tu vlastnila společnost ML Compet, která středočeskému hejtmanství organizovala většinu výběrových řízení a jejíž manažerka Lucia Novanská již mezi obžalovanými.

Třetí firmou je stavařská společnost Konstruktiva Branko, nyní Tenton, která je navíc v konkurzu. Její manažeří Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý jsou také mezi obžalovanými kvůli zakázce na opravu zámku v Buštěhradu.

Seznam firem ještě rozhodně není konečný. Podle serveru IHNED.cz policisté obvinili osm firem a devět manažerů. Viní je z přijetí úplatku, podplacení, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné dražbě a poškození finančních zájmů Evropské unie.

A jak server upozorňuje, zatímco manažeři firem se mohou dostat do vězení, trest hrozí tentokrát i samotným firmám. Od 1. ledna totiž platí zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, a proto se tak jedná o největší případ stíhání firem.

Těm hrozí až miliardové pokuty, zákaz činnosti až na dvacet let, zákaz účasti ve veřejných soutěžích, nebo dokonce jejich úplné zrušení.

Bradáčová: nebudeme nic potvrzovat, ani vyvracet

Oficiální místa se ale zatím nechtějí k ničemu vyjadřovat. "Ve chvíli, kdy případná rozhodnutí nejsou rozeslána nebo doručena, se k tomu nelze vyjadřovat," řekl lidovkám státní zástupce Jiří Pražák, který má případ na Vrchním státním zastupitelství v Praze na starosti.

Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová před čtrnácti dny připustila možnost obvinit firmy, které se na údajných zmanipulovaných středočeských zakázkách mohly podílet. V pondělí však záležitost odmítla komentovat.

"Do okamžiku, než bychom měli všechny doručenky zpátky, stejně žádné informace dávat nebudeme. Takže nebudeme potvrzovat ani vyvracet," řekla.

Zatím tak není jasné, o jaké další firmy se jedná. Kromě těch, jejichž obvinění již je jasné, se může jednat o firmy, jejichž jména zazněla u soudu. Obžaloba tak zmiňuje i největší české stavební společnosti, které při zadávání zakázek měly dělat takzvané křoví. Jedná se o Metrostav, Subterry nebo PSG International.

Zmiňovaly se také firmy, které měly do nemocnic dodávat zdravotnickou techniku. Například společnost Puro-klima vybavila domov důchodců v kladenské nemocnici, nyní se k věci odmítla vyjádřit. Šéf firmy Martin Jireš už na lavici obžalovaných usedl, všechna obvinění však odmítl.

Rathovi hrozí až 12 let

Ve vazbě kromě Ratha zatím zůstává dalších devět obviněných. Koncem září se na svobodu dostala Kateřina Pancová, která už soudci odevzdala pas a začala sloužit v motolské nemocnici.

Kriminalisté zadrželi Ratha loni v polovině května v Rudné u Prahy, když odcházel ze schůzky s Kottem a Pancovou v jejím domě. V rukou nesl kartonovou krabici, o které tvrdil, že jsou v ní láhve vína.

Po otevření policistou se ale ukázalo, že krabice byla naplněná bankovkami. Podle žalobce to byl úplatek, což ale Rath od začátku odmítá.

Státní zastupitelství v kauze viní 11 lidí z upravování tendrů tak, aby vyhrála předem domluvená firma. Výběrová řízení vypadala prý navenek v pořádku, protože ostatní zúčastněné firmy dělaly domluvené "křoví". Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v hodnotě 16 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy