Drahé letenky i služby. Olympiáda v brazilském Riu se českým sportovcům prodraží o miliony korun

Lucie Stuchlíková Luděk Mádl Lucie Stuchlíková, Luděk Mádl
3. 5. 2016 11:34
Účet za výpravu na olympijské hry v jihoamerické zemi bude o více než deset milionů vyšší než za jiné šampionáty. Podle šéfa Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala za to může především drahá doprava sportovců. Nákladnější jsou ale i další služby - jako doprava vybavení nebo vylepšení pokojů v olympijské vesnici.
Přípravy na olympiádu v Riu
Přípravy na olympiádu v Riu | Foto: Rio City Government

Praha - Náklady českého týmu na cestu na olympiádu v Riu se oproti dřívějším šampionátům prodraží o více než deset milionů korun. Cenu nejvíc zvyšují letenky do brazilského Ria, které jsou mimořádně drahé.

“Takhle drahé letenky jsme ještě nikdy neměli. Letiště v Riu má malou kapacitu a moc linek tam nelítá. Economy let v době olympiády vás vyjde, jako kdybyste normálně letěli první třídou,” uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Cesta a ubytování české výpravy, která má čítat zhruba 120 sportovců, přijde zhruba na 49 milionů korun. “Normálně platíme kolem 36 milionů,” dodal Kejval.

Podle mluvčího výboru Marka Brodského se prodraží i doprava materiálu po moři a jeho pojištění. “Dále se zde musí platit některé věci a služby, které byly v Londýně běžnou součástí vybavení olympijské vesnice - například televize na pokojích,” dodal Brodský.

Kvůli nepříliš kvalitnímu ubytování si sportovci vezou vlastní čističky vzduchu a speciálně navržené matrace za stovky tisíc korun. “Pokud nám to pomůže, tak jsou to dobře investované peníze. Dodávají nám je z Číny, protože tady bychom se nedoplatili,” dodal Kejval.

Pomůžou politici

Alespoň část peněz pomůžou olympionikům ušetřit čeští politici. Dvě politické delegace se nabídly, že cestou zpět do Česka odvezou některé reprezentanty vládními speciály.

“Důležitá je druhá návštěva paní ministryně školství Kateřiny Valachové, která se střídá s prezidentem Milošem Zemanem. Nazpátek nám svezou celou první část - veslaře a podobně. Jednáme o tom, aby přistáli na letišti v Budějovicích a sportovci se pak mohli jet přivítat s fanoušky do olympijského parku na Lipně,” uvedl Kejval.

Část reprezentantů by měla odvézt devítičlenná poslanecká výprava vedená šéfem sněmovny Janem Hamáčkem. Poslanci v srpnu pracovně objíždějí čtyři jihoamerické země a do Brazílie přiletí na závěr olympiády.

Během olympiády se na Lipně otevře olympijský park, který má navázat na projekt k zimním hrám v Soči. "Dohromady tam bude 50 sportů, z toho 28 olympijských, a chceme využít celou lokalitu okolo Lipna. Přijedete tam, ubytujete se − vyzkoušíte si veslování, o kus dál střelbu, tamhle zase plážový fotbal a tak dále," uvedl Kejval. Celý projekt vyjde na 65 milionů korun.

Na čem olympijský výbor naopak ušetří, je tradiční český dům - tedy společenské centrum, kde se konají například různé promoakce nebo kulturní program. Stavba a provoz brazilského "Casa Tcheca", na jejímž financování se podílí například ministerstvo průmyslu nebo státní agentura CzechTourism, bude stát 27 milionů korun.

V minulosti přitom byly české domy výrazně dražší a za vysokou cenu sklízely kritiku veřejnosti. Centrum na hrách v Pekingu v roce 2008 vyšlo na 80 milionů korun, londýnské před čtyřmi lety bylo dokonce ještě o deset milionů dražší. Šetřilo se ale už před dvěma lety na zimních hrách v ruském Soči - tam výbor kvůli vysokým nájmům zřídil jen malé centrum v řádech milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy