Jak vybrat správný domov důchodců. Odborníci sepsali návod

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
19. 8. 2015 21:02
Manuál, který má skoro sto bodů, vydala Asociace poskytovatelů sociálních služeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Provozovatelé domovů pro seniory se chtějí jasně vymezit proti pochybným zařízením, která starým lidem poskytují špatnou péči za hodně peněz. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR proto vydala takřka stobodový manuál, který podrobně popisuje, co by měl nabízet kvalitní domov důchodců.

"Chtěli jsme vydat nějaké vodítko, aby rodina, která se rozhodne obrátit na domov, věděla, co je normální požadovat," řekl prezident asociace Jiří Horecký serveru Aktuálně.cz.

V manuálu například stojí, že pokoje by měly být maximálně dvoulůžkové, v koupelně mají být madla a domovy by měly myslet i na dostatek barev a zeleně na pokojích i ve společných prostorech. Kuchyň by měla nabízet pestrou a zdravou stravu a minimálně tři teplé večeře týdně.

Vedení kvalitního domova podle manuálu například organizuje výlety, přednášky, jazykové kurzy a se seniory trénuje paměť.

Podle Horeckého se sice v posledních letech kvalita péče v domovech důchodců zvedla, ale stále je co zlepšovat. Často prý jde o detaily, které ani nemusí stát moc peněz.

Horecký odhaduje, že zhruba polovina zařízení bude muset ještě zapracovat na tom, aby se standardu přiblížila. Třeba v případě počtů lůžek na pokoji jsou někteří provozovatelé omezeni dispozicemi budovy. "Ale řada věcí ne úplně souvisí s financemi, ale s přemýšlením o tom, co by se dalo udělat pro kvalitnější život seniorů," upozorňuje Horecký.

Na manuálu dva roky pracoval tým odborníků, který jednotlivé body ověřoval pomocí dotazníků na dvou stech seniorů v šesti českých krajích.

Ředitel domova pro seniory v Krásném Březně Jaroslav Marek přiznává, že podobný manuál je potřeba. Připomíná ale, že jde pouze o doporučení.

"Z toho, jak jsem poznal různé domovy pro seniory, ne všechny mají například dispoziční předpoklady vyhovět všem parametrům daných standardů. Vnímám je tedy tak, jak je již v jejich názvu uvedeno, jako doporučené standardy, které mohou pomoci nastavit jak laťku zřizovatelům, tak zpětnou vazbu pro práci vedení domovů pro seniory," říká.

Horecký přiznává, že některé požadavky ředitelům připadaly přísné. "Občas ředitelé měli obavu, že jsou některé body příliš ambiciózní, ale toho my jsme si byli vědomi. Nechtěli jsme standard, který funguje ve Švýcarsku a pro nás by byl nedosažitelný a možná by byl předmětem kritiky, ale zase jsme nechtěli jenom popsat současný stav," vysvětluje.

Pověsti domovů pro seniory škodí zejména zařízení, která často nemají ani potřebná povolení a právně jsou v podstatě ubytovnou. Nejznámějším takovým případem z poslední doby je domov Petruška v pražských Šestajovicích. Partneři, kteří domov vedli, nakonec skončili před soudem. Nejenže senioři žili ve velmi špatných podmínkách, ale dvojice ty movitější z nich okrádala o celoživotní úspory.

 

Právě se děje

Další zprávy