Dobrovolná smrt? Nesouhlasíme, říkají poslanci

Lucie Stuchlíková Jan Hejl, Lucie Stuchlíková
24. 8. 2014 14:10
Případ zdravotní sestry z rumburské nemocnice, která je kvůli údajné účasti na smrti vážně nemocné pacientky obviněná z vraždy, oživil diskusi o eutanazii.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Autor návrhu zákona o eutanazii, právník Milan Hamerský, bude jen velmi obtížně hledat po prázdninách mezi politiky podporu pro dosud odmítanou normu, jež by umožnila dobrovolnou smrt.

Vyplynulo to z průzkumu, který mezi poslanci uskutečnil online deník Aktuálně.cz. Proti eutanazii jsou zejména lékaři, kteří by podle jedné z verzí zákona měli při smrti pacienta sami asistovat.

"Nepodpořil bych eutanazii nikdy," říká předseda zdravotnického výboru sněmovny z hnutí ANO Rostislav Vyzula, profesí onkolog.

A proti je i další lékař - bývalý primátor Prahy a poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Podle něj by se tato problematika řešit na půdě parlamentu vůbec neměla.

Právník Milan Hamerský se pokouší najít podporu pro zákon už šest let. Teď svou aktivitu oživil po případu zdravotní sestry z rumburské nemocnice, kterou policie obvinila z vraždy těžce nemocné sedmdesátileté pacientky. Podle MF Dnes je jednou z vyšetřovacích verzí právě eutanazie.

K podpoře eutanazie mnohým zákonodárcům brání víra. "Jsem proti, protože věřím v Boha a tedy i absolutní hodnotu života. Ovšem chápu, že je to vážný problém a měl by se vyřešit zcela jasně," připouští poslanec ANO Martin Komárek.

Helena Langšádlová z TOP 09 také upozorňuje na neblahé zkušenosti z období nacismu a dnešní Belgie. "V současné době v Belgii o eutanazii žádají lidé s depresí či po nepovedených plastických operacích," varuje.

Hamerský si nechuť poslanců přijmout normu o eutanazii neumí vysvětlit. Veřejnost ji totiž dlouhodobě spíše podporuje.

"Mnozí politici mají vyloženě nasliněný prst a sledují, odkud foukají názory lidí. Je mi tedy záhadou, že se ještě třeba z řad levice nenašla větší skupina podporovatelů," řekl právník v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Diskuse vítána

Ačkoliv oslovení politici na dobrovolnou smrt pohlíží negativně, znovuotevření debaty, kterou vyvolal případ zdravotní sestry z rumburské nemocnice, by tak trochu paradoxně vítali.

Argumenty pro a proti eutanazii:

Pro

  • Umírající se může rozhodnout, že dobrovolně ukončí život, je to jeho právo
  • Eutanazie pomůže ukončit utrpení nevyléčitelně nemocných
  • Eutanazie je jen forma sebevraždy – a ta trestná není
  • Ve vyspělých zemích (Belgie, Nizozemsko) je eutanazie legální, fungovala by i v ČR
  • Eutanazie už de facto funguje, zákon by to tedy neměl poskytovat

Proti

  • Hippokratova přísaha lékaři přikazuje, aby pacientovi neubližoval
  • Společnost nesmí dovolit, aby jakákoliv skupina lidí legálně zabila jinou
  • Eutanazie je nemorální a proti etice
  • Nemocní mohou být k ukončení života přinuceni okolím a zákon může být zneužíván
  • Eutanazie je vražda a člověk není pánem přírody

Důležitá je podle nich i odborná diskuse, jež by měla té parlamentní předcházet. "Eutanazie je téma, o kterém je třeba mluvit. Musí se k němu vyjádřit lékaři, psychologové a další odborníci, ale i duchovní a veřejnost," myslí si Marek Černoch z hnutí Úsvit.

Předseda dolní komory parlamentu, sociální demokrat Jan Hamáček, přijetí zákona iniciovat nebude, debatu na půdě parlamentu by ale uvítal. Podobný názor má i jeho stranická kolegyně, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová.

"Dovedu si představit situaci, kdy bych já nebo někdo z mých blízkých takovou službu uvítala. Na druhou si nedovedu představit, jak takovou věc dobře zakotvit v legislativě," sdělila ministryně.

Ano, ale jen za přísných podmínek

Norma, kterou prosazuje právník Hamerský, má i své podporovatele. Také oni si však uvědomují problematická místa. V zákoně by podle nich měly být jasně vymezené podmínky, za kterých by byla eutanazie možná.

"Pokud jde o vlastní, osobní, vědomé rozhodnutí například těžce nemocných, nevyléčitelných lidí, trpících velkými bolestmi bez jakýchkoli vyhlídek, pak by zde měla být skupina empatických odborníků, kteří jim na této cestě pomohou," tvrdí Radka Maxová z ANO.

Její stranická kolegyně a místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová má na věc podobný názor. "Zákon bych podpořila, ale jen za velmi přísných podmínek," uvedla.

V Česku není eutanazie povolena. Trestá se jako vražda podle trestního zákoníku až 18 lety vězení. Povolená je v Nizozemsku, Belgii - od letoška i pro nezletilé - a Lucembursku.

 

Právě se děje

Další zprávy